Fatalny mecz, jeszcze gorszy wynik. Czarny tydzień Arsenalu

W marnym stylu kończy 2023 rok drużyna Arsenalu. Po przegranej z West Hamem Kanonierom przytrafiła się kolejna derbowa wpadka, tym razem 1:2 z Fulham. Bardzo przeciętnie zaprezentował się Jakub Kiwior, który został zmieniony już w przerwie.

Tomasz Galiński
Jakub Kiwior nie zaprezentował się najlepiej w meczu Fulham - Arsenal PAP/EPA / DAVID CLIFF / Na zdjęciu: Jakub Kiwior nie zaprezentował się najlepiej w meczu Fulham - Arsenal
Remis z Liverpoolem kibice mogli jeszcze wybaczyć, bo jednak mówimy o przeciwniku z najwyższej półki. Ale później? West Ham United 0:2. Fulham 1:2. Dwa derbowe starcia przegrane przez drużynę Arsenalu i to w dość marnym stylu.

Parę dni temu zabrakło skuteczności, bo jednak Kanonierzy stworzyli sporo sytuacji. Natomiat na Craven Cottage gra ofensywna w ogóle się nie kleiła. Na nic zdał się szybko strzelony gol przez Bukayo Sakę, ponieważ później dwukrotnie z bramki cieszyli się gospodarze i ostatecznie to oni sięgnęli po pełną pulę.

Jakub Kiwior dostał szansę gry od 1. minuty, natomiast trener Mikel Arteta najwyraźniej nie był zadowolony z jego gry, bo Polak na drugą połowę już nie wyszedł. Co przesądziło o tak szybkiej zmianie? Kiwior niewiele dawał w ofensywie, a ponadto maczał palce przy straconym golu (----> WIĘCEJ).

Arsenal miał olbrzymie problemy z kreowaniem sytuacji. Wprawdzie szybko wyszedł na prowadzenie, gdy piłkę z bliska wepchnął do siatki Bukayo Saka, dobijając uderzenie Gabriela Martinellego. Później jednak to gospodarze mieli optyczną przewagę. To Fulham miało więcej swobody na boisku, było częściej przy piłce. I w końcu zdobyło bramkę wyrównującą - co ciekawe - też po kontrataku. Raul Jimenez wykorzystał idealne dośrodkowanie z boku boiska. Kiwior nie przeciął tego dośrodkowania, nie trafił w piłkę.

W drugiej połowie gra gości nie uległa poprawie. Gry do przodu praktycznie nie było, a w defensywie błędów uniknąć się nie dało. Po jednym z rzutów rożnych powstało olbrzymie zamieszanie w polu karnym, piłka się poodbijała od kilku zawodników i Bobby De Cordova-Reid z bliska dał Fulham prowadzenie.

Czy mecz musiał skończyć się przegraną Arsenalu? Oczywiście, że nie. Saka powinien mieć dublet, kiedy dostał prezent w polu karnym. Nie miał obok siebie nikogo, ale z pięciu metrów strzelił nad poprzeczką. To była 63. minuta, więc pozostawało sporo czasu na odwrócenie losów rywalizacji. Gdyby goście atakowali z taką intensywnością, z jaką w drugiej połowie padał deszcz, to mieliby większe szanse na korzystny wynik. Tymczasem gra była wolna, przewidywalna i wystarczyło, że Fulham nie popełniało błędów w defensywie.

Arsenal mógł mieć 46 punktów i spoglądać na resztę drużyn z góry, a po dwóch derbowych przegranych sytuacja w tabeli mocno się skomplikowała. To niezbyt miłe zakończenie 2023 roku. Fulham? Kolejne trzy punkty, które pozwalają uciec od strefy spadkowej. A przecież wygrana mogła być bardziej okazała, gdyby np. Andreas Pereira strzelił ciut niżej z rzutu wolnego. Wtedy piłka wpadłaby do bramki, a nie odbiła się od poprzeczki.

Fulham FC - Arsenal FC 2:1 (1:1)
0:1 Bukayo Saka 5'
1:1 Raul Jimenez 29'
2:1 Bobby De Cordova-Reid 59'

Fulham: Bernd Leno - Timothy Castagne, Tosin Adarabioyo, Calvin Bassey, Antonee Robinson - Bobby De Cordova-Reid (79' Issa Diop), Joao Palhinha, Tom Cairney (90+3' Harrison Reed), Alex Iwobi (72' Andreas Pereira), Willian (79' Harry Wilson) - Raul Jimenez.

Arsenal: David Raya - Ben White (67' Gabriel Jesus), William Saliba, Gabriel Magalhaes, Jakub Kiwior (46' Takehiro Tomiyasu) - Martin Odegaard, Declan Rice, Kai Havertz (77' Reiss Nelson) - Bukayo Saka, Eddie Nketiah, Gabriel Martinelli (67' Leandro Trossard).

Żółte kartki: Cairney, Bassey, Jimenez, Leno (Fulham) oraz Saliba (Arsenal).

Sędzia: Josh Smith.