Wstyd. Słowacy ugięli się przed Rosjanami

Ogromne kontrowersje w świecie futbolu wywołała decyzja Slovanu Bratysława. Klub z kraju naszych południowych sąsiadów w trakcie obozu przygotowawczego rozegrał mecz z rosyjskim rywalem.

Adrian Hulbój
Adrian Hulbój
stadion Slovana Bratysława Getty Images / Grega Valancic/Sportsfile via Getty Images / Na zdjęciu: stadion Slovana Bratysława
24 lutego 2022 roku rozpoczął się zbrojny atak Rosji na Ukrainę. W jego efekcie wielu rosyjskich i białoruskich sportowców zostało wykluczonych z rywalizacji w swoich dyscyplinach. Nie inaczej było w przypadku piłki nożnej, a międzynarodowa izolacja dotknęła zarówno kluby, jak i reprezentacje tych krajów.

Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Jednym z nich był sparingowy mecz między Slovanem Bratysława a Dynamem Moskwa. Do spotkania doszło we wtorek (23.01) o godzinie 15:00 w ramach obozu przygotowawczego słowackiej drużyny w Katarze. Dynamo wygrało 2:1, jednak wynik spotkania jest drugorzędny wobec oburzenia międzynarodowego środowiska piłkarskiego.

Na skandaliczny mecz z udziałem Slovana zareagowały m.in. władze Slavii Praga. 4 lutego w stolicy Czech miało dojść do towarzyskiego starcia między tymi zespołami. W odpowiedzi na udział słowackiego klubu w sparingu z Dynamem, Slavia za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych ogłosiła, że spotkanie z tym rywalem nie dojdzie do skutku.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kuriozalny błąd sędziego. Co on zrobił?!

Media z kraju naszego południowego sąsiada donoszą, że Czesi zmierzą się z inną drużyną ze Słowacji - FC ViOnem Zlate Moravce. Dochód ze spotkania zostanie w całości przeznaczony na rzecz wsparcia Ukrainy.

"Klub nie planuje meczu przygotowawczego ze Slovanem Bratysława" - krótko skomentowała całą sytuację Slavia w oficjalnym komunikacie.

Informacje o skandalicznym meczu ujrzały światło dzienne w poniedziałek. Tego dnia asystent trenera słowackiego zespołu Lubosa Benkovski zamieścił na swoim Instagramie plan obozu przygotowawczego. W swoim poście podkreślił, że Slovan zagra trzy sparingi, a jednym z jego rywali będzie Dynamo. I chociaż wzmianka o spotkaniu z rosyjskim zespołem została wkrótce wykasowana, to o planach Słowaków zdążył usłyszeć cały świat.

Na klub z Bratysławy spadła ogromna krytyka ze strony kibiców. Głosy sprzeciwu płynęły również z Ukrainy. We wtorek do meczu nawiązał oficjalny profil Karpat Lwów w serwisie X, który opublikował zdjęcia przedstawiające skutki rosyjskiego nalotu sprzed dwóch dni.

"Kiedy Slovan Bratysława przygotowuje się do gry z Dynamem Moskwa, kolejni Rosjanie uderzyli w ukraińską infrastrukturę cywilną i piłkarską. Apelujemy, aby Slovan nie popełnił błędu i nie organizował meczu z terrorystami" - napisano kilka godzin przed początkiem spotkania. Wezwanie to zostało jednak zignorowany.

Czytaj też:
W Hiszpanii wrze. "600 meczów Xaviego jest podejrzanych"
Media pewne. FC Barcelona podjęła decyzję ws. Lewandowskiego

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×