Gorący kwadrans. Na mecz Pogoni z Cracovią nie wypadało się spóźnić

Przebudzenie Pogoni Szczecin w PKO Ekstraklasie. Drużyna Jensa Gustafssona wróciła do zwyciężania. Aż trzy gole w zakończonym wynikiem 3:1 meczu z Cracovią padły w pierwszym kwadransie.

Mecz PKO Ekstraklasy: Pogoń Szczecin - Cracovia PAP / Marcin Bielecki / Mecz PKO Ekstraklasy: Pogoń Szczecin - Cracovia
W ostatnim, sobotnim meczu w PKO Ekstraklasie zmierzyli się Pogoń Szczecin z Cracovią. Wyżej w tabeli jest drużyna z Pomorza Zachodniego, ale przed przerwą reprezentacyjną zahamowała i zdobyła tylko punkt w dwóch spotkaniach przeciwko KGHM Zagłębiu Lubin i Koronie Kielce. - Pokażemy lepszą twarz, odzyskaliśmy świeżość - obiecywał trener Jens Gustafsson przed starciem z Pasami.

Nie minęła minuta i słowa Szweda wydawały się znajdować potwierdzenie na boisku. Pogoń zdobyła gola na 1:0 za pomocą firmowego ataku. Pierwsza akcja została napędzona przez Kamila Grosickiego na lewej stronie boiska. Płaskie dośrodkowanie reprezentanta Polski trafiło kilkanaście metrów przed bramkę Lukasa Hrosso. Znalazł się tam Fredrik Ulvestad i uzyskał zaliczkę płaskim strzałem.

Cracovia odpowiedziała prawie natychmiast i w 3. minucie doprowadziła do remisu 1:1. Benjamin Kallman dostawił głowę do piłki po dośrodkowaniu Davida Kristjana Olafssona z rzutu rożnego. Zawiodła obrona ze Szczecina, a Valentin Cojocaru nie mógł dużo zdziałać wobec uderzenia z bliska. Tym samym Pogoń zapomniała o prowadzeniu prawie równie szybko jak je zdobyła.

Gole wyspały się jak z rogu obfitości i w 15. minucie Pogoń odzyskała prowadzenie. Ponownie kluczowym piłkarzem akcji bramkowej był głodny grania po przerwie reprezentacyjnej Kamil Grosicki. Kadrowicz Michała Probierza wykonał dośrodkowanie z lewego skrzydła, a Eneo Bitri zaskoczył samobójczym zagraniem Lukasa Hrosso. Zrobiło się 2:1 po niespełna kwadransie meczu, więc do tego momentu wrażeń nie brakowało.

Po kolejnej zmianie wyniku Pogoń zagrała spokojniej i nie dopuszczała do wielu ataków na bramkę Valentina Cojocaru. Małe szanse na doprowadzenie do remisu wynikały najwyżej z pomyłek Portowców. Z kolei w 35. minucie była kolejna szansa na gola dla Pogoni po zagraniu Kamila Grosickiego. Gąszcz obrońców z Krakowa poskromił strzały Fredrika Ulvestada oraz Alexandra Gorgona.

Cracovia przypomniała, że skromne prowadzenie nie gwarantuje sukcesu gospodarzom. W 49. minucie seria dośrodkowań w pole karne zakończyła się dwoma strzałami. Benjamin Kallman spudłował, a kolejna próba Arttu Hoskonena została obroniona przez Valentina Cojocaru.

Im bliżej było do zakończenia meczu, tym większe ryzyko podejmowała drużyna z Krakowa. Jacek Zieliński szukał energii w zmiennikach, a Pasy przeniosły się na obrzeża pola karnego Valentina Cojocaru. Nic jednak tam nie zdziałały przez całą drugą połowę.

To Pogoni mocniej przydało się wejście zawodnika z ławki rezerwowych. Owacyjnie przywitany na boisku Wahan Biczachczjan odwdzięczył się golem na 3:1 w 87. minucie. Ormianin dostał podanie z prawego skrzydła od Marcela Wędrychowskiego, zwodem poradził sobie z przeciwnikiem i przebił się ze strzałem przez gąszcz przeciwników do bramki Lukasa Hrosso.

Pogoń Szczecin - Cracovia 3:1 (2:1)
1:0 - Fredrik Ulvestad 1'
1:1 - Benjamin Kallman 3'
2:1 - Eneo Bitri (sam.) 15'
3:1 - Wahan Biczachczjan 87'

Pogoń: Valentin Cojocaru - Leonardo Koutris, Leonardo Borges, Mariusz Malec, Linus Wahlqvist - Fredrik Ulvestad - Adrian Przyborek (65' Marcel Wędrychowski), Rafał Kurzawa, Alexander Gorgon (77' Joao Gamboa), Kamil Grosicki (83' Wahan Biczachczjan) - Efthymis Koulouris

Cracovia: Lukas Hrosso - Cornel Rapa (59' Otar Kakabadze), Andreas Skovgaard (88' Filip Rózga), Eneo Bitri - Arttu Hoskonen, Karol Knap, Patryk Sokołowski (59' Jani Atanasov), Davida Olafsson - Mikkel Maigaard (70' Michał Rakoczy), Takuto Oshima (70' Patryk Makuch) - Benjamin Kallman

Żółte kartki: Kurzawa, Koulouris, Przyborek (Pogoń)