Oficjalnie: Mistrz Polski na łatwiejszej ścieżce w europejskich pucharach

UEFA zdecydowała o ponownym wykluczeniu Rosjan z europejskich pucharów w przyszłym sezonie. To bardzo dobra wiadomość dla mistrza Polski, który zyska w kolejnych eliminacjach do Ligi Mistrzów.

Jakub Kowalski
Jakub Kowalski
Nie spodziewano się innego scenariusza, choć na oficjalną decyzję trzeba było poczekać. UEFA przy szczegółowym planowaniu podziału miejsc w kolejnych rozgrywkach, ponownie wykluczyła rosyjskie kluby z europejskich pucharów. Rosjanie prawdopodobnie, tak jak w poprzednich sezonach, po zakończeniu rozgrywek otrzymają do rankingu najniższą możliwą liczbę punktów współczynnika, jaką ich zespoły zdobyły w ostatnich pięciu sezonach.

Polska dzięki wynikom osiąganym w poprzednich dwóch latach, zapracowała na 24. lokatę w rankingu krajowym UEFA, który od nowego sezonu zagwarantuje mistrzowi Polski miejsce w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. To znacznie ułatwia ścieżkę polskim klubom do fazy grupowej europejskich pucharów.

Aby znaleźć się w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy, polska drużyna będzie potrzebowała zaledwie jednego wygranego dwumeczu w eliminacjach Champions League. Sam awans do rozgrywek europejskich na tym poziomie gwarantuje blisko trzy miliony euro do klubowego budżetu.

Wśród polskich zespołów dużą szansę na rozstawienie w II rundzie eliminacji LM mają jedynie Lech Poznań oraz Legia Warszawa. Oba te kluby mogą liczyć na rozstawienie także we wszystkich rundach eliminacji LE i LK. Raków Częstochowa z aktualnym dorobkiem punktowym prawdopodobnie rozstawiony byłby w dwóch pierwszych rundach eliminacyjnych do Ligi Konferencji.

Pozostałe drużyny rozpoczną zmagania w Europie z dość niskim krajowym współczynnikiem. Przykładowo, w przypadku zdobycia mistrzostwa Polski przez Jagiellonię Białystok, podopieczni trenera Adriana Siemieńca mogą trafić latem na bardzo silne zespoły, m.in. na mistrza Czech, Danii lub Chorwacji.

Przypomnijmy, że w przypadku wygranej w Fortuna Pucharze Polski, zdobywca trofeum rozpoczyna pucharową batalię od I rundy eliminacji Ligi Europy. Pogoń Szczecin oraz Wisła Kraków nie mają szans na rozstawienie. Wiślacy ostatni raz w europejskich pucharach występowali w sezonie 2011/2012, docierając do 1/16 finału LE.

Czytaj też:
Polak dobrze rokuje w Milanie. "Najlepszy kandydat do debiutu"
Lewandowski rozczarował w hicie. "Zagrał słabo nie bez powodu"

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Czy w przyszłym sezonie polski klub zagra w fazie ligowej europejskich pucharów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×