GKS, Pogoń i... cała reszta. Zacięta walka o podium w Orlen Ekstralidze

GKS Katowice ucieka, Pogoń Szczecin goni, a za ich plecami ciągłe przetasowania. Tak wyglądała 17. kolejka Orlen Ekstraligi piłkarek. Po weekendzie doszło do zmiany na najniższym stopniu podium.

Krzysztof Sędzicki
przy piłce Dominika Dereń Facebook / GKS Górnik Łęczna - Piłka Nożna Kobiet / Na zdjęciu: przy piłce Dominika Dereń
Spowodowała ją przede wszystkim strata punktów UKS-u SMS Łódź w Łęcznej. Zespół Marka Chojnackiego zremisował z miejscowym Górnikiem 1:1, a od 11. minuty i gola Julii Piętakiewicz przegrywał. Chwilę po przerwie wyrównała Magdalena Dąbrowska. Tym samym piłkarki z Lubelszczyzny nie odrobiły dystansu do trzeciego miejsca, do którego tracą już osiem oczek.

Na trzecią lokatę awansował AP Orlen Gdańsk dzięki wygranej w Krakowie z UJ 3:2. Zespół trenera Tomasza Borkowskiego prowadził już różnicą dwóch bramek po golach Angeliki Kołodziejek oraz Jagody Szewczuk w 5. i 13. minucie, jednak Jagiellonki na przełomie pierwszego i drugiego kwadransa drugiej połowy odrobiły straty za sprawą Karoliny Gec i Joanny Krzyżanowskiej. W 79. minucie przyjedne miały jednak jeszcze jeden rzut karny, który - podobnie jak na początku spotkania - na bramkę zamieniła Szewczuk.

Od grupy pościgowej za GKS-em i Pogonią odłączył się Śląsk Wrocław, który niespodziewanie zremisował u siebie z Rekordem Bielsko-Biała. Pod koniec pierwszych 45 minut wynik otworzyła Marcelina Buś. W 84. minucie wyrównała Daria Długokęcka. Wrocławianki raz jeszcze wyszły na prowadzenie chwilę później dzięki trafieniu Klaudii Adamek, lecz bielszczanki ponownie zdobyły gola na remis. W doliczonym czasie gry Annę Bocian pokonała Małgorzata Lichwa.

A co słychać u dwójki liderów? Tam pewne zwycięstwa. GKS Katowice rozbił u siebie Pogoń Dekpol Tczew 5:1 po golach Aleksandry Nieciąg, Julii Włodarczyk, Karoliny Bednarz, Klaudii Słowińskiej i Dominiki Misztal. Honorową bramkę dla tczewianek zdobyła Oliwia Katowicz. Większych kłopotów z pokonaniem Stomilanek w Olsztynie nie miały piłkarki Pogoni Szczecin. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej połowie po bramce zdobyły Emilia Zdunek oraz Kornelia Okoniewska.

Wysoką wygraną w tej serii gier zanotowały też zawodniczki Czarnych Antrans Sosnowiec, które nie dały szans Medykowi Polomarketowi Konin pokonując go 6:1. Wprawdzie po golach Klaudii Miłek z 12. i Patrycji Sarapaty w 26. zespół gości miał rzut karny, który na bramkę zamieniła Patrycja Ziemba, ale zespół z Zagłębia Dąbrowskiego jeszcze przed przerwą podwyższył prowadzenie dzięki trafieniu Klaudii Miłek, a w drugiej połowie dobił rywalki za pomocą goli Nikol Kaletki, Patrycji Sarapaty oraz Zuzanny Grzywińskiej.

W najbliższą środę rozegrane zostaną półfinały Orlen Pucharu Polski. I oba zapowiadają się znakomicie. W Łodzi broniący tytułu UKS SMS podejmie aktualnego mistrza kraju - GKS Katowice, a w Gdańsku finalista ubiegłej edycji - AP Orlen zmierzy się z finalistą z 2022 roku Śląskiem Wrocław.