Tylko spójrz, co miał na sobie Rybus. Ukraińcy odbierają to jednoznacznie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Photo by Contributor/Getty Images/ https://twitter.com/fcrk / Na zdjęciu: Maciej Rybus (L), Władimir Putin (P)
Getty Images / Photo by Contributor/Getty Images/ https://twitter.com/fcrk / Na zdjęciu: Maciej Rybus (L), Władimir Putin (P)
zdjęcie autora artykułu

Wstążka, którą przypiął sobie do kurtki Maciej Rybus, w Ukrainie jest uważana za symbol rosyjskiego nacjonalizmu i separatyzmu. Nie tylko w Ukrainie.

W tym artykule dowiesz się o:

W czwartek (9 maja) w Rosji odbyły się obchody Dnia Zwycięstwa. Piłkarze Rubina Kazań tradycyjnie już złożyli kwiaty pod pomnikiem w Parku Zwycięstwa, upamiętniającym rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej (więcej TUTAJ).

Klub z Kazania opublikował w mediach społecznościowych nagranie z tegorocznych obchodów. Na filmie widać Macieja Rybusa (żoną piłkarza jest Rosjanka), który na kurtce miał przypiętą czarno-pomarańczową wstążkę św. Jerzego (patrz poniżej - ok. 0:26 sek).

"FC Rubin złożył kwiaty pod pomnikiem w Parku Zwycięstwa. Pierwszy zespół, władze i pracownicy klubu, wychowankowie Akademii, Rubin-2 i ŻFK Rubin przybyli, aby uczcić pamięć bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej" - napisano na profilu klubowym na X.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: To nie jest fake. Szalona parada bramkarza

Symbol Dnia Zwycięstwa w Rosji (wstążka św. Jerzego) - w czwartek z wstążką paradował m.in. Władimir Putin podczas uroczystości w Moskwie - budzi ogromne kontrowersje w innych krajach. W Mołdawii i Gruzji jest uznawany za symbol nacjonalizmu rosyjskiego.

W Ukrainie uważa się go za symbol rosyjskiego nacjonalizmu, a także separatyzmu (ze względu na noszenie wstążki przez prorosyjskich separatystów w Donbasie i na Krymie). Dla Ukraińców wstążka św. Jerzego jest dziś przede wszystkim symbolem zbrodniczej napaści reżimu Putina na ich ojczyznę.

34-letni Rybus, który w reprezentacji Polski rozegrał 76 meczów, po inwazji zbrojnej Rosji w Ukrainie (wojna wybuchła pod koniec lutego 2022 r.) nie zdecydował się opuścić państwa-agresora i mieszka tam razem z rodziną.

Zobacz: Jasne słowa Rybusa. W tym klubie chce grać

Źródło artykułu: WP SportoweFakty