Wszystko jasne w kwestii VAR w Premier League. Kluby były (niemal) jednomyślne

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Visionhaus / Na zdjęciu: VAR zostaje w Premier League
Getty Images / Visionhaus / Na zdjęciu: VAR zostaje w Premier League
zdjęcie autora artykułu

Kluby Premier League podjęły niemal jednogłośną decyzję o pozostawieniu systemu VAR w Anglii na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Tylko jeden klub był przeciwny dalszemu korzystaniu z najnowocześniejszej technologii.

W tym artykule dowiesz się o:

Kluby Premier League głosowały w czwartek za dalszym stosowaniem systemu VAR w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii.

Chociaż system VAR pozwala na bardziej dokładne podejmowanie decyzji, uzgodniono, że należy wprowadzić ulepszenia z korzyścią dla gry i kibiców.

VAR jest potrzebny i w większości przypadków pomaga, natomiast w sezonie 2023/24 mieliśmy w Premier League parę przypadków, gdy sędziowie popełniali niewytłumaczalne błędy mimo możliwości ocenienia danej sytuacji na powtórkach. To były typowo ludzkie pomyłki, które nie miały prawa się wydarzyć.

W związku z tym z Anglii dochodziło coraz więcej głosów, by usunąć VAR z Premier League. Jednym z klubów, które najmocniej na to naciskały, był Wolverhampton Wanderers. Jak się okazuje, to był jednocześnie jedyny klub, który głosował za usunięciem systemu VAR z Premier League (jako źródło wskazujemy tu BBC Sport). Pozostałe dziewiętnaście ekip nie zgłosiło sprzeciwu.

Tymczasem, aby VAR został zlikwidowany, musiałoby zagłosować za tym przynajmniej czternaście klubów.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: jak się żegnać, to z przytupem. Klopp nieźle zaszalał!

W ramach bieżących prac nad udoskonaleniem VAR-u w ramach rozmów z klubami skupiono się na sześciu kluczowych obszarach:

  1. Utrzymanie wysokiego progu interwencji VAR, aby zapewnić większą spójność i mniej zakłóceń w przebiegu gry.
  2. Ograniczenie opóźnień w grze, przede wszystkim poprzez wprowadzenie technologii półautomatycznego spalonego i utrzymanie wysokiego progu interwencji VAR.
  3. Poprawa komfortu kibiców poprzez zmniejszenie opóźnień, ogłoszenia na stadionie od sędziów po zmianie decyzji po zastosowaniu VAR oraz, tam gdzie to możliwe, lepszą ofertę powtórek na dużym ekranie, obejmującą wszystkie interwencje VAR.
  4. Współpraca z PGMOL nad wdrożeniem bardziej solidnych szkoleń VAR w celu poprawy spójności, z naciskiem na szybkość procesu przy jednoczesnym zachowaniu dokładności.
  5. Zwiększanie przejrzystości i komunikacji na temat systemu VAR - w tym rozszerzona komunikacja z centrum meczowym Premier League oraz poprzez programy telewizyjne.
  6. Przeprowadzenie kampanii komunikacyjnej dla fanów i interesariuszy dotyczącej VAR, która będzie miała na celu dalsze wyjaśnienie uczestnikom i kibicom roli VAR w grze.

Potwierdzono jednocześnie, że jesienią w Premier League ma zostać wprowadzony system półautomatycznego spalonego. Jak czytamy, technologia ta zapewni szybsze i spójne umieszczanie wirtualnej linii spalonych w oparciu o optyczne śledzenie zawodnika, a także zapewni wysokiej jakości grafikę transmisji, aby dać kibicom lepsze wrażenia na stadionie i podczas transmisji.

CZYTAJ TAKŻE: Polski bramkarz zagra w spadkowiczu z Bundesligi "Zasługiwał na to". Grecy rozczarowani decyzją Probierza

Źródło artykułu: WP SportoweFakty