Liga Europejska: Odense zagrało dla Wisły, sensacji było więcej

Za nami dwanaście spotkań 6. kolejki fazy grupowej Ligi Europejskiej. Kibice Wisły Kraków z uwagą śledzili wydarzenia w meczu Fulham Londyn - Odense BK. Duńczycy sprawili Polakom prezent, remisując 2:2. Sensacji jednak było więcej.

Szymon Mierzyński

Zespół ze Skandynawii na Craven Cottage walczył wyłącznie o prestiż, dlatego mało kto spodziewał się, że postawi gospodarzom twardy opór. Początkowo wszystko szło po myśli piłkarzy Martina Jola. Fulham szybko zdobyło dwa gole i nad Wisłą tracono już nadzieję na awans. W drugiej połowie zdarzył się jednak cud. Duńczycy, którzy w całym meczu oddali zaledwie trzy strzały (!), zdołali doprowadzić do wyrównania. Kontaktową bramkę strzelił Hans Henrik Andreasen, zaś w 93. minucie trybuny uciszył Djiby Fall. W tym czasie Biała Gwiazda miała już na koncie trzy punkty i oczekiwała na wieści z Wysp Brytyjskich. Te okazały się wspaniałe i stadion przy ul. Reymonta oszalał z radości.

Podobną huśtawkę nastrojów przeżywali w środę kibice Red Bulla Salzburg. Austriacka drużyna wyprzedzała przed 6. kolejką Paris Saint Germain i wszystko zależało od niej. Wystarczyło tylko wygrać w Bratysławie. Początek w wykonaniu Austriaków był jednak koszmarny. Po sześciu minutach Slovan prowadził 2:0. Mimo to goście nie załamali się i jeszcze przed przerwą doprowadzili do remisu. W drugiej połowie samobójczego gola strzelił Marian Had i w taki sposób Red Bull awansował do 1/16 finału. Tymczasem wielki faworyt grupy F - Paris Saint Germain - musiał obejść się smakiem.

W dalszej fazie znalazło się też Lazio Rzym. Włosi pokonali Sporting Lizbona 2:0 i zakończyli zmagania na 2. pozycji, gdyż FC Vaslui doznało porażki z FC Zurych. W grupie D zatem wszystko potoczyło się zgodnie z planem i faworyci nie zawiedli.

W jednym z ciekawszych pojedynków Besiktas Stambuł zwyciężył Stoke City i dzięki temu triumfował w grupie E. Turcy i Anglicy zdystansowali Dynamo Kijów.

Ciekawie było w grupie J. Przed 6. kolejką Steaua Bukareszt miała na koncie tylko pięć punktów, ale wciąż liczyła na awans. Musiała jednak pokonać AEK Larnaka oraz liczyć na to, że Schalke 04 Gelsenkirchen nie przegra z Maccabi Hajfa. Oba warunki zostały spełnione i Rumuni znaleźli się w 1/16 finału.

W grupie L wszystko było jasne i czwartkowe spotkania nie miały żadnej stawki. Mimo to nie zabrakło emocji. Anderlecht Bruksela pokonał u siebie Lokomotiw Moskwa 5:3, a jedną z bramek dla Belgów zdobył Marcin Wasilewski. Drużyna reprezentanta Polski ukończyła zmagania na 1. pozycji z kompletem punktów. Awans uzyskali także Rosjanie.