107. urodziny Cracovii - najstarszego klubu w Polsce

"Akademicki Klub Footballistów (gra w piłkę nożną) zawiązuje się w Krakowie..." - taki anons pojawił się 12 czerwca 1906 roku w Nowej Reformie. Dzień później narodziła się Cracovia.

W tym artykule dowiesz się o:

Historyczny anons w Nowej Reformie / wikipasy.pl
Historyczny anons w Nowej Reformie / wikipasy.pl

13 czerwca o godzinie 18:00 rozpoczęło się spotkanie założycielskie Akademickiego Klubu Footballistów. AKF powstał od razu jako sformalizowany klub, a nie jako nieformalna "dzika" drużyna. We wrześniu tego samego roku klub zmienił nazwę na AKF Cracovia. Od marca 1907 roku z nazwy klubu znika AKF i od tej chwili klub to Cracovia.

Co ciekawe, we wrześniu tego roku Wisła została wchłonięta przez Cracovię. Miała być pierwszą rezerwową drużyną Cracovii, ale ostatecznie stała się Cracovią III i po kilku tygodniach gracze Wisły wycofali się z fuzji.

28 maja 1908 roku Cracovia zagrała na wyjeździe towarzysko z Troppaurer SV (2:4) i był to pierwszy międzynarodowy mecz w historii polskiej piłki nożnej. 20 września tego roku doszło do pierwszych (przynajmniej pierwszych odnotowanych) derbów z Wisłą. Rozegrany na krakowskich Błoniach mecz zakończył się remisem 1:1. 18 października Cracovia odniosła pierwsze derbowe zwycięstwo, pokonując wiślaków 3:1.

Cracovia to pierwszy piłkarski mistrz kraju. W sumie krakowski klub sięgał tytuł pięciokrotnie: 1921, 1930, 1932, 1937 i 1948. Na podium mistrzostw Polski stawał jeszcze czterokrotnie: na 2. miejscu w latach 1934 i 1949, a na miejscu 3. w latach 1922 i 1952.

Co ciekawe, stadion Cracovii również dzierży palmę starszeństwa. Od 101 lat dom Pasów stoi nieprzerwanie - choć pod różnymi postaciami - w tym samym miejscu. To na tym stadionie 14 maja 1922 roku reprezentacja Polski zagrała pierwszy mecz międzypaństwowy w roli gospodarza, przegrywając z Węgrami 0:3. Pierwszym prezesem PZPN był legendarny prezes Cracovii Edward Cetnarowski.

Historia najnowsza Pasów to trwający od 2003 roku mariaż z Comarchem Janusz Filipiak, który od lutego jest większościowym udziałowcem MKS Cracovia SSA. MKS prowadzi sekcje hokejową i piłkarską. Równolegle działa również KS Cracovia 1906, który przez Radę Seniorów został uznany za kontynuatora tradycji klubowej i prowadzi sekcje sportów amatorskich i indywidualnych.

Kapitalna piosenka na 100-lecie powstania Cracovii w wykonaniu zespołu Wu-Hae i Pawła Tarnawskiego:

Źródło artykułu: