Bayern klubowym mistrzem świata! Pogromu nie było, piąte trofeum Bawarczyków w 2013 roku

Nie mogło być inaczej! Zespół Pepa Guardioli pokonał Raję Casablanca i w pełni zasłużenie wygrał Klubowe Mistrzostwa Świata rozgrywane w Maroku.

Konrad Kostorz

W finale Klubowych Mistrzostw Świata zmierzyły się Bayern, który w półfinale pewnie pokonał 3:0 Guangzhou Evergrande, oraz przedstawiciel gospodarza turnieju. Mistrzowie Maroka w drodze do Marrakeszu musieli pokonać Auckland City (2:1), CF Monterrey (2:1 po dogrywce) oraz Atletico Mineiro (3:1).

Pep Guardiola nieco zaskoczył zestawieniem podstawowego składu swojej drużyny. Mało kto spodziewał się bowiem, że od 1. minuty wystąpi Xherdan Shaqiri, a na "szpicy" zagra Thomas Mueller, za to Mario Goetze oraz Mario Mandzukić usiądą wśród rezerwowych.

Bawarczycy od pierwszego gwizdka sędziego zaatakowali i szybko zdobyli gole, które ustawiły przebieg spotkania. W 7. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jerome Boateng zgrał piłkę głową przed bramkę, gdzie niekryty Dante mocnym uderzeniem w górny róg pokonał Khalida Askriego. Marokańczycy sugerowali, że Brazylijczyk znajdował się na spalonym, jednak nie mieli racji.

Kwadrans później było już 2:0, a w roli głównej wystąpił Thiago Alcantara, zdobywając swojego pierwszego w karierze gola dla Bayernu. Hiszpan otrzymał dokładnie podanie od Davida Alaby i oddał precyzyjny strzał w długi róg bramki.

Od momentu zdobycia drugiego gola Bawarczycy wyraźnie spuścili z tonu i nie zamierzali forsować tempa. Kolejnych okazji bramkowych stworzyli sobie zatem niewiele, a najbliższy szczęścia był w 62. minucie Shaqiri, po strzale którego futbolówka wylądowała na poprzeczce.

Dość pasywna postawa Niemców zachęciła Raję do bardziej ofensywnej i odważnej gry. Sporo kłopotów Dantemu i Boatengowi sprawiał ruchliwy Mouhssine Iajour, który w 57. minucie przetestował Manuela Neuera. Wcześniej golkiper Bayernu popełnił błąd przy wybiciu piłki, a uderzający z ponad 30 metrów na niemal pustą bramkę Chemseddine Chtibi pomylił się o centymetry! Wreszcie w końcówce meczu najpierw Vianneyowi Mabide, a następnie Mouhssine Moutoualiemu zabrakło zimnej krwi, by strzelić gola kontaktowego.

Bayern w ostatnim tegorocznym meczu nie zachwycił, ale odniósł spokojne, bezpieczne zwycięstwo i wywalczył piąte trofeum w 2013 roku! Wcześniej Philipp Lahm i spółka sięgnęli po triumf w Bundeslidze, Pucharze Niemiec, Lidze Mistrzów oraz Superpucharze Europy.

Bayern Monachium - Raja Casablanca 2:0 (2:0)
1:0 - Dante 7'
2:0 - Thiago 22'

Bayern: Neuer - Rafinha, Boateng, Dante, Alaba - Lahm - Shaqiri (80' Goetze), Thiago, Kroos (60' Martinez), Ribery - Mueller (76' Mandzukić).

Raja: Askri - El-Hachemi, Belmaalam, Oulhaj, Karrouchy - Guehi, Chtibi (50' Madibe) - Moutouali, Hafidi (88' Kachani), Erraki - Iajour (78' Soulaimani).