LE: Skromne zwycięstwa Liverpoolu i Sevilli, sześć goli w Glasgow, remis na White Hart Lane

Gol Mario Balotellego zapewnił The Reds zwycięstwo nad Besiktasem. Nie bez kłopotów wygrała Sevilla FC z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie. Kibice w meczu Celtiku z Interem zobaczyli aż sześć goli.

Konrad Kostorz
W Londynie kibice zobaczyli szybkie i ciekawe spotkanie, a Koguty chociaż wykazywały się dużą aktywnością w ofensywie, nie wykorzystały atutu własnego boiska. Na ładnego gola Roberto Soldado z woleja odpowiedział obrońca Fiołków Jose Maria Basanta, natomiast kolejne sytuacje Anglicy marnowali. W drugiej połowie bliski szczęścia był Nacer Chadli, lecz tylko ostemplował poprzeczkę. Po przeciwnej stronie boiska dwoił i troił się Mario Gomez, jednak nie znalazł drogi do siatki.Korzystny wynik na Anfield osiągnęli faworyzowani The Reds. Besiktas wysoko zawiesił poprzeczkę drużynie Brendana Rodgersa i przez 83 minuty zachowywał czyste konto, broniąc się zarówno skutecznie, jak i szczęśliwe (pudło Adama Lallany w drugiej połowie). W końcówce Jordon Ibe został jednak sfaulowany w polu karnym, a jedenastkę podyktowaną przez Szymona Marciniaka wykorzystał Mario Balotelli. Włoch dał dobrą zmianę w czwartkowym meczu i udowodnił, że może być przydatny dla Liverpoolu.
Emocji nie zabrakło w Sewilli, gdzie w pełnym wymiarze czasowym wystąpił Grzegorz Krychowiak. Dobrze dysponowani Gladbach solidnie bronili i kreowali dogodne sytuacje w pojedynku z obrońcą tytułu, jednak cóż z tego skoro razili nieskutecznością. Najdogodniejszą okazję przy stanie 0:0 spartaczył Oscar Wendt. Szwedzki obrońca gości wyrósł na antybohatera, kiedy zaspał w defensywie w 70. minucie i umożliwił Diogo Figueirasowi dogranie do Vicente Iborry, który pokonał Yanna Sommera. Drużyna Unaia Emery'ego nie miała łatwego zadania, ale jest teraz znacznie bliżej 1/8 finału niż Borussia. Świetne widowisko na Celtic Park! Inter zaczął z wysokiego "C" i szybko wyszedł na podwójne prowadzenie po bramkach Xherdana Shaqiriego oraz Rodrigo Palacio, ale waleczni Szkoci odrobili straty. Tuż przed przerwą koszmarny błąd popełnił bramkarz miejscowych Craig Gordon, który wypuścił piłkę z rąk i umożliwił zdobycie bramki Palacio. Po zmianie stron korzystniej prezentował się Celtic, który rzutem na taśmę wyrównał za sprawą dżokera Johna Guidettiego. Na San Siro Nerazzurri będą musieli mieć się na baczności.
Piłkarze Fiorentiny mają powody do zadowolenia po bramkowym remisie w Londynie Piłkarze Fiorentiny mają powody do zadowolenia po bramkowym remisie w Londynie
Przebieg pojedynku w Guingamp sprawił, że Łukasz Teodorczyk całe zawody obejrzał z ławki rezerwowych. Trener Sergiej Rebrow zapewne wpuściłby na murawę Polaka, gdyby nie to, że już w pierwszej odsłonie czerwone kartki zobaczyło dwóch graczy Dynama. Wydaje się, iż arbiter zbyt pochopnie usunął z murawy Andrija Jarmolenkę oraz Younesa Belhanda, co miało kluczowy wpływ na końcowy wynik. Na własnym terenie Dynamo powinno jednak bez trudu odrobić straty.

Jedynym czwartkowym meczem bez gola okazała się potyczka Anderlechtu z Dynamem Moskwa. Przypomnijmy, że Rosjanie w fazie grupowej Ligi Europy wygrali wszystkie pojedynki, co nie udało się żadnej innej ekipie. Wreszcie Villarreal skromnie ograł słabszy kadrowo niż jesienią Red Bull Salzburg. Gola Żółtym Łodziom Podwodnym strzelił Hiszpan Jonathan Soriano.

Wyniki pierwszych spotkań 1/16 finału Ligi Europy:

Tottenham Hotspur - ACF Fiorentina 1:1 (1:1)
1:0 - Soldado 6'
1:1 - Basanta 36'

Tottenham: Lloris - Walker, Vertonghen, Fazio, Davies, Paulinho (84' Mason), Bentaleb, Townsend (73' Lamela), Eriksen, Chadli (66' Kane), Soldado.

Fiorentina: Tatarusanu - Savić, Rodriguez, Basanta, Joaquin, Pizarro, Fernandez, Valero (78' Badelj), Pasqual (66' Alonso), Salah, Gomez (85' Ilicić).

Liverpool FC - Besiktas Stambuł 1:0 (0:0)
1:0 - Balotelli (k.) 84'

Liverpool: Mignolet - Can, Skrtel, Sakho, Ibe, Henderson, Allen (63' Lovren), Moreno, Lallana (78' Sterling), Coutinho (63' Balotelli), Sturridge.

Besiktas: Gonen - Kurtulus, Franco, Gulum, Motta, Hutchinson, Kavlak, Tore, Sosa (60' Ozyakup), Sahan (72' Koyunlu), Ba.

Sevilla FC - Borussia M'gladbach 1:0 (0:0)
1:0 - Iborra 70'

Sevilla: Rico - Vidal (90+2' Deulofeu), Pareja, Carrico, Navarro, Krychowiak, Iborra, Vitolo, Banega (88' Suarez), Reyes (55' Figueiras), Bacca.

Gladbach: Sommer - Jantschke, Stranzl, Dominguez, Wendt, Kramer, Xhaka, Hazard, Johnson, Raffael (79' Kruse), Hrgota (69' Herrmann).

Celtic Glasgow - Inter Mediolan 3:3 (2:3)
0:1 - Shaqiri 4'
0:2 - Palacio 13'
1:2 - Armstrong 24'
2:2 - Campagnaro (sam.) 26'
2:3 - Palacio 45'
3:3 - Guidetti 90+3'

Celtic: Gordon - Matthews (81' Ambrose), Denayer, van Dijk, Izaguirre, Brown, Biton, Mackay-Steven, Johansen, Armstrong (75' Henderson), Griffiths (75' Guidetti).

Inter: Carrizo - Santon, Ranocchia, Jesus, Campagnaro, Kuzmanović (79' Dodo), Guarin, Medel, Shaqiri, Icardi (75' Kovacić), Palacio.

Ajax Amsterdam - Legia Warszawa 1:0 (1:0)
1:0 - Milik 35'

RSC Anderlecht - Dynamo Moskwa 0:0

Czerwona kartka: Buttner /75' za drugą żółtą/ (Dynamo).

Villarreal CF - Red Bull Salzburg 2:1 (1:0)

2:1 - Diallo 75'

Czerwone kartki: Jarmolenko /37'/, Belhanda /45'/ (obaj Dynamo).

LE: Faza pucharowa wystartowała! Glik i Skorupski na remis, hat-trick Lukaku, cztery gole Napoli

Oglądaj mecz Real Betis - Sevilla FC na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Który zespół awansuje do 1/8 finału Ligi Europy?