Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

I liga: Limit stranieri straszy nielicznych

Dobiega końca ostatni sezon, w którym nie obowiązują ograniczenia dla graczy spoza Unii Europejskiej. Które kluby muszą bacznie przemyśleć swoją decyzje kadrowe?
Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski

I liga zmieni się na przełomie sezonów. Zaostrzone kryteria licencyjne, inny właściciel praw do transmisji - to największe nowości. Dużo uwagi poświęca się limitowi obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, który PZPN wprowadza równocześnie na wszystkich szczeblach rozgrywek. W I lidze na boisku będzie mógł przebywać tylko jeden.


- Polska była jedynym krajem, gdzie zasady gry piłkarzy spoza Unii Europejskiej nie były dotychczas uregulowane. Nasza decyzja podyktowana jest troską o rozwój naszych piłkarzy. Trenerów mamy coraz lepszych, baza treningowa i stadiony również zaczynają spełniać wysokie standardy. Nie można tego powiedzieć o zawodnikach, którym miejsce w klubach, a tym samym rozwój, blokują zawodnicy spoza Unii Europejskiej - tłumaczył wiceprezes PZPN, Jan Bednarek.

Związek podjął decyzje ponad rok temu, więc kluby miały czas na dostosowanie się do zmian. Już wiadomo, że letnia rewolucja nie będzie konieczna. W 18 obecnych I-ligowcach występuje 31 zawodników spoza Unii Europejskiej. Za pierwszoplanowe postaci można uznać Serba Dorde Cotrę, Kameruńczyka Armanda Ellę Kena, Ukraińca Wołodymyra Kowala, a i starający się o polskie obywatelstwo Marcus Vinicius da Silva czy Charles Nwaogu w formie zasłużyli na docenienie. Zniknięcie takich zawodników z radarów byłoby stratą, choć są i tacy, których pożegnanie przeszłoby bez echa.
Charles Nwaogu był królem strzelców na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy Charles Nwaogu był królem strzelców na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy
Stomil Olsztyn to drużyna, która przegrała swoje szanse na awans i musi w największym stopniu przewietrzyć szatnię. W jej barwach grało w tym sezonie pięciu Ukraińców i dwóch Japończyków. Kowal i spółka zdobyli 43 procent goli zespołu i wybiegali 22,2 procenta minut w dotychczasowych kolejkach. Problemy organizacyjne nie służyły zimą zmianom kadrowym, które po sezonie będą już nieuniknione.

Generalnie Ukraińcy to obok Polaków najliczniejsza grupa w I lidze. Po latach odebrali taki status Słowakom. Ponadto wyprzedzają Serbów, Japończyków i Słoweńców. Po duet graczy zza wschodniej granicy sięgnął trener Chrobrego Głogów Ireneusz Mamrot. Przygląda im się w rundzie wiosennej. Spośród beniaminków Wigry Suwałki i Drutex-Bytovia Bytów mają dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej. Tylko walcząca o utrzymanie Pogoń Siedlce mieści się w limicie. Kameruńczykowi Donaldowi Djousse towarzyszy co prawda Argentyńczyk Nicolas Alejandro Chietino, ale posiada włoski paszport.

Piłkarzami z egzotycznych zakątków globu są Jorge Kadu z Republiki Zielonego Przylądka oraz Haitańczyk Kevin Lafrance w Miedzi Legnica. Ten drugi legitymuje się także francuskim obywatelstwem. Ponadto Trynidadczyk Keon Daniel jest aktualnie wypożyczony do Floty Świnoujście. Nie czaruje jednak nad morzem i tak jego przyszłość, jak i całego klubu to zagadka.

Klub Liczba obcokrajowców Liczba obcokrajowców spoza UE
Stomil Olsztyn 6 6
Widzew Łódź 8 4
KGHM Zagłębie Lubin 5 2
Arka Gdynia 3 2
Flota Świnoujście 2 2
Wigry Suwałki 4 2
Sandecja Nowy Sącz 4 2
Chrobry Głogów 2 2
Drutex-Bytovia Bytów 2 2
Wisła Płock 2 1
Miedź Legnica 4 1
GKS Tychy 1 1
Pogoń Siedlce 4 1
Termalica Bruk-Bet 2 0
Olimpia Grudziądz 3 0
Dolcan Ząbki 0 0
Chojniczanka Chojnice 0 0
GKS Katowice 2 0


Narodowości w I lidze:

Liczba piłkarzy Narodowość
7 Ukraina
6 Słowacja
5 Serbia
4 Japonia, Słowenia
3 Litwa
2 Czechy, Brazylia, Kamerun, Hiszpania
1 Gruzja, Finlandia, Macedonia, Nigeria, Bułgaria, Argentyna, Chorwacja, Czarnogóra, Trynidad, Haiti, Niemcy, Kirgistan, Republika Zielonego Przylądka, Łotwa, Bośnia, Senegal

  

Procentowy udział goli obcokrajowców w dorobku zespołu:

Klub Gole obcokrajowców Gole obcokrajowców spoza UE
Stomil Olsztyn 43 procent 43 procent
Arka Gdynia 30 procent 21 procent
Sandecja Nowy Sącz 30 procent 21 procent
Flota Świnoujście 13 procent 13 procent
Wisła Płock 19 procent 8 procent
Miedź Legnica 11 procent 6 procent
Drutex-Bytovia Bytów 4 procent 4 procent
KGHM Zagłębie Lubin 15 procent 0
Termalica Bruk-Bet 0 0
Olimpia Grudziądz 27 procent 0
Dolcan Ząbki 0 0
Chojniczanka Chojnice 0 0
Wigry Suwałki 9 procent 0
GKS Katowice 0 0
Chrobry Głogów 0 0
GKS Tychy 0 0
Pogoń Siedlce 10 procent 0
Widzew Łódź 5 procent 0

Limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej to korzystne rozwiązanie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (1):

 • Bartomeul Zgłoś komentarz
  Niby fajnie, tylko pytanie czy to naprawdę otworzy drzwi młodym, polskim zawodnikom. Szczerze mówiąc wolę oglądać duet Berezowski Kowal ze Stomilu niż Sernasa z Litwy w Wigrach, który
  Czytaj całość
  słaniał się przez całą rundę jesienną czy Povilasa Leimonasa. To przykłady, ale takich zawodników z krajów Bałtyckich czy ze Słowacji może przyjechać więcej.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×