Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Cracovia odpowiedziała Pogoni Szczecin i Komisji Ligi (wideo)

Cracovia zabrała głos w sprawie wydarzeń, które miały miejsce podczas meczu 28. kolejki T-ME Cracovia - Pogoń Szczecin. Krakowski klub do swojego oświadczenia dołączył materiały wideo.
Maciej Kmita
Maciej Kmita

W 79. minucie sobotniego meczu fani Pogoni odpalili race, którymi zaczęli rzucać w sektor kibiców gospodarzy. Kilka z nich wylądowało na murawie, a te które dotarły do sektora Pasów, krakowianie odrzucali w kierunku trybuny gości. W związku z rozwojem sytuacji oraz tym, że płonące materiały pirotechniczne lądowały na murawie, sędzia Krzysztof Jakubik podjął decyzję o przerwaniu spotkania i poprosił piłkarzy obu drużyn o zejście z boiska. W tym czasie do akcji wkroczyła straż pożarna, która gasiła płonące na murawie race. Przerwa w meczu trwała osiem minut.


W poniedziałek klub ze Szczecina wydał specjalne oświadczenie w sprawie tych wydarzeń, usprawiedliwiając zachowanie swoich kibiców prowokacją ze strony fanów Cracovii, którzy zaprezentowali m.in. flagi odnoszące się do morderstwa sympatyka Pogoni, które miało miejsce w 1993 roku. Fani ze Szczecina odpowiedzieli na to wulgarnymi śpiewami o brutalnie zamordowanym w 2010 roku kibicu Cracovii.

Komisja Ligi Ekstraklasy SA winnymi przerwania spotkania uznała fanów Pogoni, ale to Cracovia została ukarana bardziej surowo - na Pasy nałożono 40 tys. zł kary i zamknięto ich stadion na najbliższy mecz z PGE GKS Bełchatów.

W odpowiedzi na oświadczenie Pogoni i decyzję Komisji Ligi w środę krakowski klub wydał swój komunikat w sprawie wydarzeń z sobotniego meczu.

Oświadczenie MKS Cracovia SSA ws. orzeczenia Komisji Ligi Ekstraklasy SA:

"W nawiązaniu do wydarzeń, które miały miejsce podczas meczu T-Mobile Ekstraklasy rozegranego pomiędzy MKS Cracovia SSA a Pogonią Szczecin S.A. w dniu 18.04.2015 r., na stadionie MKS Cracovia SSA przy ul. Kałuży 1 w Krakowie oraz orzeczenia Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. z dnia 20 kwietnia 2015 roku w przedmiocie zamknięcia stadionu MKS Cracovia SSA dla publiczności oświadczamy, iż wyrażamy dezaprobatę dla zaprezentowanej przez Kibiców Naszego Klubu "sektorówki" i dołożymy starań, aby podobne zdarzenia nie miały więcej miejsca na naszym stadionie. Przepraszamy sympatyków piłki nożnej, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem części kibiców.

MKS Cracovia SSA nie uchyla się od odpowiedzialności związanej z zaistnieniem tego zdarzenia, jednakże w naszej ocenie wymierzona przez Komisję Ligi kara zamknięcia stadionu jest całkowicie niewspółmierna i nieadekwatna do skali przewinienia. Skutkuje przy tym rozciągnięciem odpowiedzialności na wszystkich kibiców, nawet tych, którzy z naruszeniem przepisów dyscyplinarnych nie mieli nic wspólnego. Nadmieniamy ponadto, iż MKS Cracovia SSA nie otrzymała od delegata PZPN żadnych sygnałów wskazujących na konieczność podjęcia w trakcie meczu jakiejkolwiek interwencji w związku z prezentowaną przez kibiców oprawą.

Zauważyć należy, że wymierzona MKS Cracovia SSA kara zamknięcia stadionu całkowicie odbiega od dotychczasowej praktyki orzeczniczej Komisji Ligi i prezentowanego przez nią stanowiska, zgodnie z którym skutki sankcji nakładanych przez Komisję powinny dotykać przede wszystkim bezpośrednich sprawców, zaś zamykanie stadionów dla kibiców traktować należy jako całkowitą ostateczność. Orzeczenie Komisji Ligi uznać należy za precedensowe, bowiem żaden z klubów uczestniczących w rozgrywkach nie został nigdy wcześniej ukarany zamknięciem stadionu za tego typu incydent. Co więcej, stadiony nie były zamykane za znacznie większe przewinienia kibiców i organizatorów. Dlatego wyznaczoną karę uważamy za niesprawiedliwą i wielce krzywdzącą dla klubu.

Zwracamy jednocześnie uwagę na skandaliczne zachowanie kibiców Pogoni Szczecin S.A., którzy jeszcze przed wejściem na stadion prezentowali pełną agresji postawę zarówno wobec kibiców MKS Cracovia SSA, jak też służb porządkowych i Policji. Zachowując się jak zorganizowana bojówka dokonywali zniszczeń w infrastrukturze stadionu i próbowali siłą wedrzeć się na jego teren, czemu jednakże zapobiegła zdecydowana akcja służb porządkowych i Policji. Kibice Pogoni Szczecin rozpoczęli rzucanie rac już przed stadionem.

W trakcie trwania meczu, od chwili wejścia na teren stadionu, kibice Pogoni Szczecin S.A. dopuszczali się kolejnych, patologicznych i prowokacyjnych zachowań skandując obraźliwe hasła pod adresem Naszego Klubu, takie jak: "Cwel, cwel Cracovia", "Ty Żydzie j....., czy już byłeś obrzezany", "Jesteś zerem, k...., frajerem, nosisz kosę, więc giń!", "Cracovia to stara k...., Arka j..... jest, Lecha trzeba p........, polską Policję też". Wznosili również haniebne okrzyki szargając pamięć zabitego kibica MKS Cracovia SSA o pseudonimie "Człowiek": "J.... Człowieka, co do śmieciarki ucieka."

Agresywne zachowania i chóralne wyzwiska miały miejsce dużo wcześniej niż odpowiedź sprowokowanych kibiców Cracovii, o czym świadczą pełne zapisy dźwiękowe i wideo zarejestrowane w trakcie meczu.

Kibice Pogoni odpalili materiały pirotechniczne, rzucając je następnie na płytę boiska oraz w kierunku sektora A, zajmowanego przez kibiców MKS Cracovia SSA. Demolowali sektor przeznaczony dla kibiców gości.

Przedstawione materiały video i zapisy dźwiękowe jednoznacznie wskazują, że to kibice Pogoni Szczecin S.A. ponoszą wyłączną odpowiedzialność za przerwanie zawodów przez skład sędziowski. Ich zachowanie winno skutkować podjęciem przez Zarząd Pogoni Szczecin S.A. zdecydowanych działań mających na celu eliminację ze środowiska kibiców tego klubu osób odpowiedzialnych za incydenty, do których doszło na stadionie MKS Cracovia SSA.

MKS Cracovia SSA informuje ponadto, iż po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia Komisji Ligi złoży odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN domagając się zmiany orzeczonej kary".

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
cracovia.pl

Komentarze (14):

Zobacz więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×