Holandia: Ajax Amsterdam wicemistrzem

Na dwie kolejki przed końcem sezonu Ajax Amsterdam został wicemistrzem Holandii. Zespół Arkadiusza Milika nie straci 2. miejsca, choć w 32. serii spotkań tylko zremisował z PEC Zwolle.

Maciej Kmita
W niedzielnym meczu 33. kolejki ustępujący mistrzowie Holandii - przed tygodniem tytuł Ajaksowi odebrał PSV Eindhoven - od 48. minuty przegrywali z PEC Zwolle 0:1 po golu Jespera Drosta, ale w 89. minucie do wyrównania doprowadził Kolbeinn Sigthorsson.
Ajax byłby pewny "srebra" jednak nawet wówczas, gdyby uległ Niebieskopalcym, bowiem swój mecz z FC Groningen zremisował Feyenoord Rotterdam, który jako jedyny przed 32. kolejką miał matematyczne szanse na przeskoczenie amsterdamczyków.

PSV odzyskał panowanie w Holandii po siedmiu latach przerwy. Po raz ostatni po mistrzostwo kraju sięgnął w sezonie 2007/2008. To jego 22. tytuł w historii, a już siódmy w XXI wieku. Klub Philipsa przerwał tym samym historyczną serię Ajaksu, który sięgał po mistrzostwo w czterech poprzednich sezonach - takiej passy klub z Amsterdamu nie miał nigdy wcześniej.

Arkadiusz Milik, który w piątek wznowił treningi po kontuzji, znalazł się poza kadrą na spotkanie z PEC Zwolle. 21-letni Polak jest w bieżącym sezonie najlepszym strzelcem Ajaksu. W 33 występach zdobył 23 bramki, do których dołożył siedem asyst. Ma udział przy golu średnio co 72 minuty spędzone na boisku. W samej Eredivisie jego dorobek to 11 goli i trzy asysty w 20 meczach (udział przy bramce co 88 minut).

Wicemistrzostwo Holandii oznacza, że Ajax wystartuje w el. Ligi Mistrzów 2015/2016.

PEC Zwolle - Ajax Amsterdam 1:1 (0:0)
1:0 - Drost 48'
1:1 - Sightorsson 89'