Bundesliga: Kolejna porażka Bayernu, powrót Piszczka, Gladbach zachwycili i są wiceliderem

Bayern doznał czwartej porażki z rzędu. Borussia M'gladbach rozbiła Bayer i wyprzedziła VfL Wolfsburg, z kolei Borussia Dortmund przesunęła się na 7. pozycję w tabeli po pokonaniu Herthy.

Konrad Kostorz
Pep Guardiola wbrew sugestiom niemieckich mediów posłał na murawę wielu piłkarzy podstawowego składu. Mimo to na Allianz Arena doszło do sporej niespodzianki i Bayern po porażkach z BVB (1:1, k. 0:2), Bayerem (0:2) oraz Barceloną (0:3) znów musiał uznać wyższość rywala. Już w 13. minucie arbiter pokazał czerwoną kartkę Pepe Reinie, który sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Raula Bobadillę.
Hiszpana zmienił Manuel Neuer, który nie dał się pokonać z "wapna" - Paul Verhaegh przymierzył w słupek bramki FCB. Później Augsburg korzystając z przewagi liczebnej nadal przeważał i atakował, ale w 43. minucie gola powinien zdobyć Robert Lewandowski i zmniejszyć dystans do Alexandra Meiera. Polak miał przed sobą tylko Marwina Hitza, lecz trafił tylko w poprzeczkę. Po zmianie stron gospodarze sprawiali lepsze wrażenie, jednak w 71. minucie dzięki dograniu wypożyczonego z Bayernu Pierre-Emile'a Hoejbjerga nie pomylił się Bobadilla. Wysiłki podopiecznych Guardioli w końcówce nie przyniosły już skutku i FCA wykonał milowy krok w kierunku Ligi Europy. Wielki triumf Gladbach w derbach! Borussia po raz pierwszy od 1989 roku (!) pokonała Bayer w meczu ligowym na własnym terenie i dokonała tego we wspaniałym stylu. Aptekarze grający bez pauzującego za kartki Karima Bellarabiego stworzyli niewiele dogodnych okazji i tylko dzięki Berndowi Leno nie przegrywali do przerwy. Po zmianie stron ekipa Luciena Favre'a rozmontowała obronę gości - Patrick Herrmann perfekcyjnie asystował Maxowi Kruse i podwyższył na 2:0, a wynik ustalił pięknym uderzeniem sprzed pola karnego Ibrahima Traore. Dodajmy, że świetne zawody wśród gospodarzy rozegrał Christoph Kramer, który po sezonie wraca z wypożyczenia do... Bayeru.

Drużyna Luciena Favre'a co najmniej do niedzieli zdystansowała VfL Wolfsburg i jest bardzo blisko historycznego awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów, bowiem na dwie kolejki przed końcem rozgrywek wyprzedza drużynę z Leverkusen o 5 "oczek".

Bez niezdolnego do gry Jakuba Błaszczykowskiego, ale z Łukaszem Piszczkiem od 72. minuty BVB pokonało Herthę. Polski obrońca zagrał pierwszy raz od 24 lutego i po 12 meczach przymusowej pauzy spowodowanej kontuzją. Samo spotkanie nie miało większej historii i zakończyło się przekonującą wiktorią żółto-czarnych. Gole zdobywali ci, po których nie należałoby się tego spodziewać: defensorzy Neven Subotić po centrze Henricha Mchitarjana oraz Erik Durm, który umiejętnie zwiódł obrońcę, a któremu również asystował "Miki". Borussia w tabeli wyprzedziła Hoffenheim oraz Werder i gdyby liga zakończyła się teraz, zakwalifikowałaby się do Ligi Europy.

Po dłuższej przerwie zwyciężył Eintracht, który utrzymanie ma już zapewnione. Orły okazały się silniejsze od Hoffenheim, a wyróżnić trzeba Bastiana Oczipkę, który oprócz zdobycia gola bezpośrednio z rzutu wolnego zaliczył ładną asystę przy trafieniu Timothy'ego Chandlera. Eugen Polanski został zmieniony już w 46. minucie, a jego zespół oddalił się od awansu do LE.

Czy Hannover wreszcie wygra w rundzie wiosennej? W 15. występie Die Roten znów nie cieszyli się z triumfu, a remis dla Werderu uratował strzałem z rzutu wolnego Zlatko Junuzović. Austriak przymierzył przepięknie i Ron-Robert Zieler tylko musnął futbolówkę, zanim przekroczyła linię bramkową. Wcześniej gospodarze mieli przewagę i zasłużenie prowadzili na AWD-Arena, a podział punktów ich nie satysfakcjonuje. Wygląda na to, że bez choćby jednej wygranej w dwóch ostatnich kolejkach H96 pożegna się z Bundesligą.

Wyniki sobotnich spotkań 32. kolejki Bundesligi:

Bayern Monachium - FC Augsburg 0:1 (0:0)
0:1 - Bobadilla 71'

W 15. minucie Verhaegh nie wykorzystał rzutu karnego (trafił w słupek).

Bayern: Reina - Weiser, Dante, Boateng, Bernat - Lahm (14' Neuer), Schweinsteiger, Thiago - Mueller (74' Rafinha), Goetze - Lewandowski (74' Pizarro).

Augsburg: Hitz - Verhaegh, Hong, Klavan, Baba - Kohr, Baier - Esswein (32' Werner), Feulner, Altintop (46' Hoejbjerg) - Bobadilla (83' Moelders).

Czerwona kartka: Reina /13'/ (Bayern).

Borussia M'gladbach - Bayer Leverkusen 3:0 (0:0)
1:0 - Kruse 50'
2:0 - Herrmann 81'
3:0 - Traore 88'

Gladbach: Sommer - Korb, Brouwers, Jantschke, Wendt - Herrmann (82' Traore), Kramer, Xhaka, Johnson (90' Hazard) - Raffael (87' Hahn), Kruse.

Bayer: Leno - Hilbert (26' Donati), Jedvaj, Toprak, Wendell - Bender, Rolfes (65' Reinartz) - Brandt, Calhanoglu, Son - Kiessling (65' Drmić).

Borussia Dortmund - Hertha Berlin 2:0 (1:0)
1:0 - Subotić 9'
2:0 - Durm 47'

Borussia: Langerak - Durm, Subotić, Hummels, Schmelzer (72' Piszczek) - Kehl, Gundogan - Mchitarjan, Kagawa (82' Bender), Kampl - Aubameyang (67' Immobile).

Hertha: Kraft - Pekarik, Langkamp, Brooks (55' Heitinga), Plattenhardt - Skjelbred, Lustenberger - Haraguchi (84' Ronny), Stocker, Schulz - Kalou (46' Wagner).

Hannover 96 - Werder Brema 1:1 (1:0)
1:0 - Stindl 21'
1:1 - Junuzović 78'

Eintracht Frankfurt - TSG 1899 Hoffenheim 3:1 (3:0)
1:0 - Oczipka 18'
2:0 - Seferović 27'
3:0 - Chandler 34'
3:1 - Volland 51'

TABELA BUNDESLIGI ->>>

2. Bundesliga: Gol Martina Kobylańskiego, 25 minut Mateusza Klicha, Waldemar Sobota na ławce

Czy zajmujący 15. miejsce w tabeli Hannover 96 utrzyma się w Bundeslidze?