El. LE: Austriacy postraszyli Borussię, kompromitacja Sampdorii, WHU znów rozczarował

Borussia Dortmund zwyciężyła, ale miała bardzo trudną przeprawę z 5. zespołem ligi austriackiej. Na całej linii zawiodła Sampdoria Genua, wygrały natomiast Southampton i Athletic Bilbao.

Redakcja
Redakcja
Thomas Tuchel w oficjalnym debiucie nieoczekiwanie wystawił dwóch młodych zawodników: Juliana Weigla i Jonasa Hofmanna, podczas gdy na ławce usiedli Gonzalo Castro oraz Shinji Kagawa. Na prawej stronie obrony zagrał Łukasz Piszczek, tymczasem powracającego do formy po urazie Jakuba Błaszczykowskiego zabrakło w meczowej "18".
Rywalizacja na Woerthersee Stadion w Klagenfurcie miała dwa oblicza - pierwszą dosyć nudną połowę, której przebieg kontrolowali żółto-czarni, oraz bardzo ciekawą i obfitującą w podbramkowe sytuacje drugą. Wynik otworzył po wzorowym kontrataku Hofmann, który tylko dopełnił formalności po dograniu Ilkaya Gundogana. Świetnie w tej akcji zachował się Marco Reus. Po zmianie stron Austriacy odważnie ruszyli na bramkę Borussii i zasłużyli na co najmniej jednego gola. Dwukrotnie Romana Burkiego wyręczali piłkarze z pola - Piszczek i Henrich Mchitarjan zablokowali strzały, po których futbolówka zmierzała do siatki. Szwajcarski golkiper także musiał stawać na wysokości zadania i bronić groźne uderzenia.

Dortmundczycy mogą mówić o dużym szczęściu, że zachowali czyste konto. Z drugiej strony sami także kreowali dogodne okazje do podwyższenia prowadzenia. Nie najlepiej wypadł tym razem Pierre-Emerick Aubameyang, a dokładności brakowało Ilkayowi Gundoganowi. Ostatecznie wygrali tylko 1:0  i rewanż na Signal-Iduna Park wcale nie musi okazać się formalnością dla BVB.

Sampdoria Genua skompromitowała się w oficjalnym debiucie trenera Waltera Zengi. Inaczej nie można bowiem nazwać porażki 0:4 w roli gospodarza z nie najmocniejszą Vojvodiną Nowy Sad (4. drużyna ligi serbskiej). Paweł Wszołek grał wśród przedstawicieli Serie A od 59. minuty, a Bartosz Salamon siedział na ławce rezerwowych.

West Ham United w męczarniach zmierza do fazy grupowej Ligi Europy. Po konieczności rozegrania serii jedenastek z maltańską Birkirkarą FC Młoty tylko zremisowały u siebie z Astrą Giurgiu i w rewanżu czeka ich bardzo trudne zadanie. Drugi angielski zespół - Southampton - bez trudu odprawił natomiast holenderskie Vitesse Arnhem.
Adam Marciniak i jego nowy zespół wysoko przegrali z Girondins Bordeaux Adam Marciniak i jego nowy zespół wysoko przegrali z Girondins Bordeaux
Jeśli chodzi o niespodzianki, to nie można nie odnotować porażki Trabzonsporu z drużyną z Macedonii. Jak poradzili sobie natomiast pogromcy polskich drużyn? IFK Goeteborg na półmetku dwumeczu minimalnie ustępuje portugalskiemu Belenenses, z kolei Omonia Nikozja - podobnie jak w Białymstoku - sięgnęła po bezbramkowy remis na wyjeździe przeciwko Broendby Kopenhaga.

Kto spośród Polaków - poza Piszczkiem i Wszołkiem oraz piłkarzami Legii - pojawił się w czwartek na murawie? Paweł Golański (ASA Targu Mures) wystąpił przez 90 minut, podobnie jak Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) oraz debiutujący w AEK-u Larnaka Adam Marciniak.

Pojedynki rewanżowe zaplanowano już na 6 sierpnia. Po ich rozegraniu odbędzie się losowanie par IV rundy eliminacji LE (7 sierpnia).

Wyniki pierwszych spotkań III rundy eliminacji Ligi Europy:

Wolfsberger AC (Austria) - Borussia Dortmund (Niemcy) 0:1 (0:1)
0:1 - Hofmann 15'

Wolfsberger: Kofler - Berger, Sollbauer, Huettenbrenner - Standfest (89' Tschernegg) - Zuendel, Seidl, Putsche (70' Trdina), Wernitznig (81' Jacobo) - Silvio.

Borussia: Burki - Piszczek, Sokratis, Hummels, Schmelzer - Gundogan, Weigl (66' Castro) - Hofmann (66' Kagawa), Mchitarjan, Reus (80' Kampl) - Aubameyang.

FK Kukesi (Albania) - Legia Warszawa (Polska) 1:2 (0:1) - mecz przerwany w 54. minucie
0:1 - Nemanja Nikolić 29'
1:1 - Felipe Moreira 49'
1:2 - Jakub Rzeźniczak 51'

West Ham United (Anglia) - Astra Giurgiu (Rumunia) 2:2 (1:0)
1:0 - Enner Valencia 23'
2:0 - Mauro Zarate 51'
2:1 - Fernando Boldrin 71'
2:2 - Angelo Ogbonna (sam.) 82'

Czerwona kartka: James Collins /59' za drugą żółtą/ (West Ham United).

Athletic Bilbao (Hiszpania) - Inter Baku (Azerbejdżan) 2:0 (1:0)