Trwa seria Biało-Czerwonych! Spryt obrońcy dał zwycięstwo "młodzieżówce"

Przygotowująca się do startu w MME 2017 reprezentacja Polski U-21 pokonała w Gdyni Norwegię U-21 1:0. Zwycięską bramkę dla Biało-Czerwonych zdobył Paweł Jaroszyński z Cracovii. To już czwarty z rzędu mecz drużyny Marcina Dorny bez porażki.

Maciej Kmita

Polska przystąpiła spotkania mocno osłabiona. Trener Marcin Dorna nie mógł skorzystać z powołanego do kadry U-19 na turniej el. ME Bartłomieja Drągowskiego oraz Pawła Dawidowicza i Mariusza Stępińskiego, którzy przebywają na zgrupowaniu pierwszej reprezentacji, a którzy w komplecie są podstawowymi zawodnikami "młodzieżówki". Ponadto urazy uniemożliwiły występ Igorowi Łasickiemu, Pawłowi Bochniewiczowi i Michałowi Nalepie.

W I połowie gra toczyła się pod dyktando gości, którzy długimi fragmentami zamykali Biało-Czerwonych na ich połowie. Z drugiej strony goście prowadzili grę, ale Damian Podleśny w poważnych opałach nie był ani razu. Polacy też mieli problem z wykreowaniem sytuacji podbramkowych. Godne odnotowania były tylko dwie akcje: indywidualna Patryka Lipskiego, którą pomocnik Ruchu Chorzów zakończył słabym strzałem z 20 metrów oraz dośrodkowanie Pawła Jaroszyńskiego i niecelna "główka" Krzysztofa Piątka.

Po przerwie gra się wyrównała. Goście nadal cierpliwie budowali swoje akcje, ale choć ich kultura gry mogła się podobać, to Podleśny znów nie był w poważnych tarapatach. Duża w tym zasługa obrony kierowanej przez Jarosława Jacha z Zagłębia Lubin.

Jedyny gol spotkania padł w 72. minucie. Po krótko rozegranym rzucie wolnym Paweł Jaroszyński zaskoczył bramkarza gości płaskim uderzeniem z 17 metrów w kierunku dalszego rogu. W 86. minucie Dariusz Formella przeprowadził świetną kontrę, po której Polacy powinni prowadzić 2:0. Skrzydłowy Lecha Poznań przebiegł z piłką niemal całe boisko i z 16 metrów oddał groźny strzał, z obroną którego golkiper Norwegii sobie poradził, ale odbił jednak piłkę wprost pod nogi Adama Dźwigały, który w dobrej sytuacji fatalnie spudłował.

To czwarty z rzędu mecz Biało-Czerwonych bez porażki, a trzeci w tej serii bez straconej bramki. W ostatnim w 2015 roku spotkaniu Polska zagra w poniedziałek w Krakowie z Ukrainą U-20.

Młodzieżowa reprezentacja Polski przygotowuje się do startu na MME 2017, których będzie gospodarzem. W turnieju finałowym udział wezmą zawodnicy z rocznika 1994 i młodsi, co oznacza, że Marcin Dorna będzie mógł liczyć też między innymi na Arkadiusza Milika (1994), Piotra Zielińskiego (1994), Karola Linettego (1995) i Bartosza Kapustki (1996), którzy są regularnie powoływani przez Adama Nawałkę do pierwszej reprezentacji Polski.

Polska U-21 - Norwegia U-21 1:0 (0:0)
1:0 - Jaroszyński 72'

Skład Polski: Podleśny - Kędziora, Nowak, Jach, Jaroszyński - Mazek (83' Frankowski), Uryga, Murawski (67' Przybyła), Lipski, Kobylański (63' Formella) -Piątek (81' Dźwigała).

Widzów: 3112.