El. MŚ 2018: Triumf Brazylii, Douglas Costa czarował. Urugwaj brutalnie przerwał passę Chile

Canarinhos bez problemu pokonali na własnym terenie reprezentację Peru i wskoczyli na trzecie miejsce w tabeli eliminacji MŚ 2018. Urugwaj zrewanżował się Chile za porażkę podczas Copa America.

Konrad Kostorz

Douglas Costa błyszczy w Bayernie Monachium i nie inaczej jest w meczach drużyny narodowej. Skrzydłowy jako pierwszy wpisał się na listę strzelców, wykorzystując w 22. minucie dogranie Williana. Już po przerwie Costa dzięki fantastycznym umiejętnościom technicznym wypracował pozycję Renato Augusto (pierwszy gol w kadrze pomocnika z Corinthians), który trafił na 2:0, a trzeci gol padł po mocnym uderzeniu świetnie dysponowanego 25-latka i bezproblemowej dobitce Filipe Luisa.

Aktywny w Salvadorze był Neymar, ale pozostał w cieniu Costy i nie zdołał poprawić swojego dorobku strzeleckiego w narodowych barwach. Canarinhos kolejny mecz w eliminacjach mundialu rozegrają w marcu 2016 roku, kiedy podejmą Urugwajczyków.

Celestes nie dali żadnych szans Chile, przerwali serię meczów bez porażki triumfatorów Copa America 2015 (11 wygranych oraz 2 remis) i wzięli rewanż za ćwierćfinał imprezy sprzed niespełna pół roku, kiedy przegrali 0:1. Uwzględniając siłę rażenia drużyny Jorge Sampaoliego i absencję Luisa Suareza, rozmiary zwycięstwa Urugwaju mogą nieco zaskakiwać, ale skoro Claudio Bravo kapitulował nawet po strzałach obrońców - Diego Godina i Martina Caceresa - to Chilijczycy musieli przegrać w Montevideo.

Paragwajczycy niespodziewanie męczyli się w domowym spotkaniu z Boliwią, a wygraną zapewnili im dopiero po ponad godzinie gry Lucas Barrios i napastnik szwajcarskiego FC Luzern Dario Lezcano.

Brazylia - Peru 3:0 (1:0)
1:0 - Costa 22'
2:0 - Augusto 58'
3:0 - Filipe Luis 77'

Brazylia: Alisson - Alves, Miranda, Gil, Filipe Luis - Elias, Gustavo (78' Fernandinho) - Willian (85' Oscar), Augusto, Costa (89' Lucas Lima - Neymar.

Peru: Penny - Advincula, Zambrano, Ascues, Yotun - Tapia (74' Ballon), Lobaton (70' Gonzales) - Hurtado (65' Reyna), Farfan, Cueva - Guerrero.

Urugwaj - Chile 3:0 (1:0)
1:0 - Godin 23'