Stranieri z Lotto Ekstraklasy: imigranci zrobili polskiej lidze dobrą reklamę

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Michał Zieliński /
PAP / Michał Zieliński /

21 obcokrajowców występujących na co dzień w klubach Lotto Ekstraklasy powiększyło w ostatnich dniach swój dorobek reprezentacyjny. Trzeba przyznać, że imigranci zrobili polskiej lidze świetną reklamę.

Świetnie spisał się duet lidera Lotto Ekstraklasy, czyli Fiodor Cernych i Konstantin Vassiljev. Pierwszy wpisał się na listę strzelców w meczach el. MŚ 2018 ze Szkocją i Maltą, dzięki czemu ma na koncie już trzy trafienia w rozgrywkach - w całej Europie skuteczniejszych od niego jest tylko pięciu zawodników: Cristiano Ronaldo (5), Robert Lewandowski (5), Mario Mandzukić (4), Thomas Mueller (4) i Andre Silva (4).

- Nie myślałem, że będę strzelał w każdym meczu eliminacyjnym. Naturalnie cieszę się ze swojej skuteczności i mam nadzieję, że na tym nie poprzestanę - mówi Litwin, który jest kapitanem swojej drużyny narodowej.

Vassiljev natomiast był ojcem zwycięstwa Estonii z Gibraltarem (4:0). Najpierw rozerwał defensywę rywali kapitalnym prostopadłym podaniem do Mattiasia Kaita, który po chwili dał Estonii prowadzenie 1:0. Za moment sam "Maestro", jak nazywają go w ojczyźnie, pokonał Jordana Pereza efektownym lobem.

"W I połowie, jak reszta zespołu, nie grał dobrze, ale tuż po zmianie stron miał przebłysk geniuszu" - napisał o nim "Postimees", a "Ohtuleht" wybrał go zawodnikiem spotkania.

Bramki dla swoich drużyn narodowych zdobyli także Steven Vitoria z Lechii Gdańsk, Michaił Aleksandrow i Steeven Langil z Legii Warszawa oraz Adam Gyurcso z Pogoni Szczecin oraz Bence Mervo ze Śląska Wrocław. Vitoria w spotkaniu towarzyskim z Mauretanią zaskoczył bramkarza rywali efektownym wolejem, Aleksandrow pokonał Francuza Hugo Llorisa uderzeniem z rzutu karnego, Langil zdobył bramki w meczach z Dominikaną oraz Trynidadem i Tobago, Gyurcso w spotkaniu z Łotwą (2:0) strzelił gola z podania Nemanji Nikolicia, a Bence Mervo w meczu el. MME 2017 z Grecją najpierw zdobył dla Węgier honorową bramkę, a potem wyleciał z boiska z czerwoną kartką.

Warto odnotować debiut Vladislavsa Gutkovskisa w reprezentacji Łotwy. 21-letnim napastnikiem Bruk-Betu Termaliki Nieciecza nie bez przyczyny interesują się kluby z Anglii - zarówno z Premier League, jak i jej zaplecza.

W najlepszym humorze do Polski wrócił Tomas Vestenicky z Cracovii. Jego Słowacja wywalczyła awans na MME 2017, które zostaną rozegrane w Polsce. Z kolei Serbia Vanji Milinkovicia-Savicia z Lechii Gdańsk wystąpi w barażach o awans na ten turniej.

Na październikowych zgrupowaniach drużyn narodowych przebywało 27 obcokrajowców z klubów Lotto Ekstraklasy. 21 z nich powiększyło swój dorobek reprezentacyjny, a wspomniany Gutkovskis zaliczył debiut. Tylko rezerwowymi byli Pavels Steinbors, Jasmin Burić, Lasza DwaliOstoja Stjepanović i Boban Jović, a Deimantas Petravicius ostatecznie nie udał się na zgrupowanie Litwy U-21.

Reprezentacyjny bilans obcokrajowców występujących w klubach Ekstraklasy:

ARKA GDYNIA Pavels Steinbors (Łotwa A) el. MŚ 2018 vs Wyspy Owcze (0:2) - na ławce rezerwowych el. MŚ 2018 vs Węgry (0:2) - na ławce rezerwowych

BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA Vladislavs Gutkovskis (Łotwa A) el. MŚ 2018 vs Wyspy Owcze (0:2) - na boisku od 1. do 64. minuty el. MŚ 2018 vs Węgry (0:2) - na ławce rezerwowych

CRACOVIA Tomas Vestenicky (Słowacja U-21) el. MME 2017 vs Białoruś U-21 (3:1) - na boisku od 62. do 90. minuty el. MME 2017 vs Turcja U-21 (1:1) - na boisku przez pełne 90 minut

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK Fiodor Cernych (Litwa A) el. MŚ 2018 vs Szkocja (1:1) - na boisku przez pełne 90 minut, gol el. MŚ 2018 vs Malta (2:0) - na boisku przez pełne 90 minut, gol

Konstantin Vassiljev (Estonia A) el. MŚ 2018 vs Gibraltar (4:0) - na boisku od 1. do 61. minuty, gol i asysta el. MŚ 2018 vs Grecja (0:2) - na boisku przez pełne 90 minut

KORONA KIELCE Vladislavs Gabovs (Łotwa A) el. MŚ 2018 vs Wyspy Owcze (0:2) - na boisku przez pełne 90 minut el. MŚ 2018 vs Węgry (0:2) - na boisku przez pełne 90 minut

Ken Kallaste (Estonia A) el. MŚ 2018 vs Gibraltar (4:0) - na ławce rezerwowych el. MŚ 2018 vs Grecja (0:2) - na boisku przez pełne 90 minut

LECH POZNAŃ Paulus Arajuuri (Finlandia A) el. MŚ 2018 z Islandią (2:3) - na boisku przez pełne 90 minut el. MŚ 2018 vs Chorwacja (0:1) - na boisku przez pełne 90 minut

Jasmin Burić (Bośnia i Hercegowina A) el. MŚ 2018 vs Belgia (0:4) - na ławce rezerwowych el. MŚ 2018 vs Cypr (2:0) - na ławce rezerwowych

Tamas Kadar (Węgry A) el. MŚ 2018 vs Szwajcaria (2:3) - na boisku przez pełne 90 minut el. MŚ 2018 vs Łotwa (2:0) - na boisku przez pełne 90 minut

LECHIA GDAŃSK Milen Gamakow (Bułgaria U-21) el. MME 2017 vs Dania (0:3) - na boisku przez pełne 90 minut el. MME 2017 vs Rumunia (2:0) - na boisku przez pełne 90 minut

Vanja Milinković-Savić (Serbia U-21) el. MME 2017 vs Irlandia (3:2 - na boisku przez pełne 90 minut el. MME 2017 vs Słowenia (3:1) - na boisku przez pełne 90 minut

Simeon Sławczew (Bułgaria A) el. MŚ 2018 vs Francja (1:4) - na ławce rezerwowych el. MŚ 2018 vs Szwecja (0:3) - na boisku od 1. do 89. minuty

Steven Vitoria (Kanada A) towarzysko vs Mauretania (4:0) - na boisku przez pełne 90 minut, gol towarzysko vs Maroko (0:4) - na ławce rezerwowych

LEGIA WARSZAWA Michaił Aleksandrow (Bułgaria A) el. MŚ 2018 vs Francja (1:4) - na boisku od 1. do 76. minuty, gol el. MŚ 2018 vs Szwecja (0:3) - na boisku od 63. do 90. minuty

Kasper Hamalainen (Finlandia A) el. MŚ 2018 z Islandią (2:3) - na boisku od 1. do 56. minuty el. MŚ 2018 vs Chorwacja (0:1) - na ławce rezerwowych

Waleri Kazaiszwili (Gruzja A) el. MŚ 2018 vs Irlandia (0:1) - na boisku przez pełne 90 minut el. MŚ 2018 vs Walia (1:1) - na boisku przez pełne 90 minut, asysta

Steeven Langil (Martynika A) el. PK 2017 vs Dominikana (2:1) - na boisku przez pełne 90 minut, gol el. PK 2017 vs Trynidad i Tobago (2:0) - na boisku od 60. do 120. minuty, gol

Nemanja Nikolić (Węgry A) el. MŚ 2018 vs Szwajcaria (2:3) - na boisku od 87. do 90. minuty el. MŚ 2018 vs Łotwa (2:0) - na boisku od 1. do 45. minuty, asysta

PIAST GLIWICE Edvinas Girdvainis (Litwa A) el. MŚ 2018 vs Szkocja (1:1) - na boisku przez pełne 90 minut el. MŚ 2018 vs Malta (2:0) - na ławce rezerwowych

POGOŃ SZCZECIN Adam Gyurcso (Węgry A) el. MŚ 2018 vs Szwajcaria (2:3) - na ławce rezerwowych el. MŚ 2018 vs Łotwa (2:0) - na boisku przez pełne 90 minut, gol

ŚLĄSK WROCŁAW

Lasza Dwali (Gruzja A) el. MŚ 2018 vs Irlandia (0:1) - na ławce rezerwowych el. MŚ 2018 vs Walia (1:1) - na ławce rezerwowych

Bence Mervo (Węgry U-21) el. MME 2017 vs Portugalia (3:3) - na ławce rezerwowych el. MME 2017 vs Grecja (1:3) - na boisku od 1. do 91. minuty, gol, czerwona kartka

Ostoja Stjepanović (Macedonia A) el. MŚ 2018 vs Izrael (1:2) - na ławce rezerwowych el. MŚ 2018 vs Włochy (2:3) - na ławce rezerwowych

WISŁA KRAKÓW Richard Guzmics (Węgry A) el. MŚ 2018 vs Szwajcaria (2:3) - na boisku przez pełne 90 minut el. MŚ 2018 vs Łotwa (2:0) - na boisku przez pełne 90 minut

Boban Jović (Słowenia A) el. MŚ 2018 vs Słowacja (1:0) - na ławce rezerwowych el. MŚ 2018 vs Anglia (0:0) - na ławce rezerwowych

WISŁA PŁOCK Siergiej Kriwiec (Białoruś A) el. MŚ 2018 vs Holandia (1:4) - na boisku od 1. do 67. minuty el. MŚ 2018 z Luksemburgiem (1:1) - na ławce rezerwowych