Serie A: konkretne SSC Napoli w Rzymie. Asysta Piotra Zielińskiego

SSC Napoli wygrało 3:0 z Lazio Rzym na zakończenie 31. kolejki Serie A i ma wciąż szansę na wicemistrzostwo Włoch. Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik byli zmiennikami. Ten pierwszy asystował przy golu Lorenzo Insigne.

PAP/EPA / ANGELO CARCONI
Trener Lazio Rzym wybrał na mecz z niedawnym uczestnikiem Ligi Mistrzów rozwiązania z derbowego dwumeczu z AS Roma. Simone Inzaghi zostawił w tyłach trzech stoperów, którym mieli pomagać wahadłowi Dusan Basta i Jordan Lukaku. Ich zadaniem było pilnowanie błyskotliwych skrzydłowych - Jose Callejona oraz Lorenzo Insigne. Z zadania się nie wywiązali, o czym świadczy lista strzelców goli.

Pierwsze strzały oddało Lazio, a konkretnie Sergej Milinković-Savić. Za pierwszym razem jeden z bohaterów derbów został zatrzymany przez Kalidou Koulibaly'ego, a za drugim piłkę złapał Pepe Reina. Bramkarz rzymian nie musiał interweniować, zanim wyciągnął piłkę z siatki.

SSC Napoli wyszło bowiem na prowadzenie 1:0 dzięki pierwszemu celnemu strzałowi. Błyskawiczna akcja bramkowa była godna takiego zakończenia. Dries Mertens rozrzucił grę do wbiegającego w pole karne Marka Hamsika, a płaskie wstrzelenie Słowaka spożytkował uderzeniem z bliska Jose Callejon. Aż wyskoczyli z ławki rezerwowych Milik, Zieliński i spółka. Brawami gratulowali Callejonowi gola w 200. występie dla Napoli.

Tuż przed przerwą były dwie sytuacje, które mogły zmienić układ sił. Z dogodnych pozycji spudłowali Insigne i Ciro Immobile. Ten drugi, najlepszy napastnik Lazio ze złością wykopał piłkę w powietrze, gdy sędzia zakończył pierwszą połowę. Gospodarze nie byli optycznie gorsi, ale mniej konkretni od przeciwnika.

W 51. minucie Insigne potwierdził słuszność porzekadła "do trzech razy sztuka". W pierwszej sytuacji podbramkowej chybił, w drugiej nadział się na interwencję Strakoshy, aż w trzeciej strzelił na 2:0 od słupka do siatki. Sprytne podanie dostarczył skrzydłowemu Allan. Kwadrans po przerwie to najlepszy zespołu spod Wezuwiusza w Rzymie.

Trener Lazio zareagował trzema zmianami w kilka minut. Na boisko delegował Balde Diao Keitę, Wesleya Hoedta i Patrica. Maurizio Sarri nie ripostował i obserwował jak jego podopieczni pilnują przewagi.

Dopiero w 73. minucie Sarri podniósł z ławki pierwszego zmiennika Piotra Zielińskiego. Reprezentant Polski pomógł uspokoić sytuację po fragmencie naporu Lazio, w którym groźne uderzenia oddali Keita i Hoedt. Na deser w 81. minucie na boisko wbiegł Arkadiusz Milik za Driesa Mertensa, a Zieliński asystował przytomnie przy golu na 3:0 Insigne w doliczonym czasie.

SSC Napoli wygrało w Rzymie po raz drugi w tym roku. Poprzednio pokonało w wiecznym mieście AS Roma, z którą rywalizuje o wicemistrzostwo Włoch. Do zespołu Wojciecha Szczęsnego traci cztery punkty. Przewagę nad Lazio powiększyło do siedmiu "oczek".

Lazio Rzym - SSC Napoli 0:3 (0:1)
0:1 - Jose Callejon 25'
0:2 - Lorenzo Insigne 51'
0:3 - Lorenzo Insigne 90'

Lazio: Thomas Strakosha - Bastos (52' Wesley Hoedt), Wallace, Stefan Radu - Dusan Basta (59' Patric), Marco Parolo, Alessandro Murgia (52' Balde Diao Keita), Jordan Lukaku - Felipe Anderson, Sergej Milinković-Savić - Ciro Immobile.

Napoli: Pepe Reina - Elseid Hysaj, Raul Albiol, Kalidou Koulibaly, Ivan Strinić - Allan, Jorginho, Marek Hamsik (79' Marko Rog) - Jose Callejon (73' Piotr Zieliński), Dries Mertens (83' Arkadiusz Milik), Lorenzo Insigne.

Żółte kartki: Bastos, Milinković-Savić, Patric (Lazio) oraz Allan, Zieliński, Hysaj (Napoli).

Sędzia: Massimiliano Irrati.