Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

"Bild" opublikował tajny raport dot. mistrzostw świata w Katarze

Dziennikarze niemieckiej gazety "Bild" opublikowali szczegóły raportu, który ujawnia wielkie przekręty związane z FIFA i przyznaniem Katarowi organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
PAP

Władze Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej od kilku lat muszą tłumaczyć się z przyznania Katarowi organizacji mistrzostw świata w 2022 roku. Do tej pory brakowało jednak twardych dowodów na to, by najważniejsi ludzie w FIFA mieli przyjąć korzyści majątkowe w zamian za poparcie tego kraju w walce o turniej.

Teraz jednak mogło dojść do przełomu. Niemiecki dziennik "Bild" ujawnił bowiem pewne fragmenty raportu, który przygotował śledczy Manuel Garcia. Został on opublikowany w 2014 roku, ale liczył 42 strony. Okazuje się teraz, że jego pełna wersja miała aż 430 stron!

Pojawiły się w nim kompromitujące fakty dotyczące członków Komitetu Wykonawczego FIFA. Ponoć tuż po zakończeniu głosowania ws. MŚ w Katarze na konto 10-letniej córki jednego z nich miały wpłynąć dwa miliony dolarów. Ponadto w raporcie znalazły się treści maili innych członków komitetu, w których dziękują Katarczykom za przelewy na konto.

To nie koniec. Trzech działaczy miało korzystać z prywatnego samolotu katarskiej federacji piłkarskiej, by udać się na... imprezę w Rio de Janeiro. Oczywiście w zamian za poparcie kraju we wspomnianym głosowaniu.

ZOBACZ WIDEO Getafe wraca do Primera Division. Zobacz skrót meczu z CD Tenerife [ZDJĘCIA ELEVEN]
To tylko fragmenty raportu. Według "Bilda" wszystkie jego strony są przechowywane w sejfie Marco Villigera, zastępcy sekretarza generalnego i prawnika FIFA. W gazecie mają co jakiś czas pojawiać się kolejne jego szczegóły.

Głos na ten temat zabrał również znany dziennikarz Peter Rossberg. Napisał on na jednym z portali społecznościowych, że fakty z raportu nie stanowią jeszcze dowodu na zakupienie przez Katar praw do organizacji turnieju, ale "składają się w jedną całość dla osób dobrze zorientowanych w relacjach szejków z FIFA".

Przypomnijmy, że proces przetargowy sprawdzała już także francuska prokuratura, a w tej sprawie przesłuchiwano m.in. byłego prezydenta FIFA Seppa Blattera. Jest on też głównym podejrzanym w aferze korupcyjnej w federacji. 21 grudnia 2015 został zawieszony przez FIFA na 8 lat za przekazanie znaczących środków finansowych innemu działaczowi UEFA Michaelowi Platiniemu.

Czy wierzysz w treść raportu dot. przyznania Katarowi praw do organizacji MŚ?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
BBC

Komentarze (5):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×