O punkty na wagę złota w grze o mistrzostwo i utrzymanie - zapowiedź meczu Wisła Kraków - Górnik Zabrze

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Jedni grają o mistrzostwo Polski, drudzy o utrzymanie - wskazanie faworyta przed piątkowym meczem Wisły Kraków z Górnikiem Zabrze jest banalnie łatwo. Ekipa Macieja Skorży, z wyleczonym Pawłem Brożkiem, jest gotowa na ostatni akcent sezonu 2008/2009 i ma nadzieję, że właśnie jej najlepszy strzelec będzie przede wszystkim imponował strzelecką formą. Rywalem Wisły w tej kolejce będzie Górnik, którego motywować do gry w ostatnich meczach nie trzeba. A jeżeli dodamy, że dla kilku zawodników oraz trenera ten mecz będzie miał szczególne znaczenie.

W tym artykule dowiesz się o:

Wisła musi, Górnik musi, ale zwycięzca meczu Wisła - Górnik może być tylko jeden. Na sześć kolejek przed zakończeniem sezonu, nie może być mowy o kalkulacji żadnej z drużyn. Krakowska Wisła zdaje sobie sprawę, że każda strata punktów może kosztować ją mistrzowski tytuł. Mało tego, przy korzystnym wyniku w niedzielę w meczu Legia Warszawa - Lech Poznań, podopieczni Skorzy mogą nawet wspiąć się na pozycję lidera tabeli.

Opiekun Białej Gwiazdy ani myśli lekceważyć drużynę z Zabrza, która w tym roku urwała punkty Legii i Lechowi. - Chciałbym byśmy wyciągnęli z tych spotkań wnioski i sami nie powielili ich błędów - powiedział na ostatniej konferencji przedmeczowej Skorża, który jeszcze nie wie, czy od pierwszych minut wyśle do boju Pawła Brożka: - Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie jego występu od pierwszej minuty. W ostatnim tygodniu jego treningów widać progres, ale nie jest to zmiana, która rzucałaby na kolana.

- Każdy z tych sześciu meczy ma być małym krokiem w kierunku fety na krakowskim rynku - zobrazował sytuację Wisły trener Skorża.

O fecie, ale z okazji utrzymania w lidze, a nie mistrzowskiego tytułu, marzą tymczasem sympatycy Górnika. Jeden z najlepszych trenerów w historii polskiej piłki Henryk Kasperczak, duże jak na nasze warunki wzmocnienia w przerwie zimowej (m.in. transfery dwóch ex-wiślaków Pawła Strąka i Damiana Gorawskiego) jak na razie okazuję się zbyt małe jak na spokojne utrzymanie drużyny w lidze.

- Wiemy, co gramy. Nie ma ligi bez Górnika - zapowiada napastnik Górnika Dawid Jarka, który w poprzedniej kolejce strzelił jedną z bramek w wygranym meczu z Polonią Bytom (2:0).

Kasperczak i jego podopieczni zdają sobie sprawę, że nie są faworytami tego spotkania i przyjdzie im od pierwszych minut cofnąć się do defensywy. Tak było w meczu z Legią Warszawie, z którego Górnik... wywiózł cenny remis. - Wiślacy będą chcieli nas od początku zaatakować, na co my im oczywiście nie pozwolimy. Musimy zagrać z kontrataku i bardzo szybko przemieszczać się pod bramkę Mariusza Pawełka. Mamy ku temu świetne predyspozycje, także należy wierzyć w końcowy sukces - dodał Jarka.