Serie A: powrót Thiago Cionka w przełomowym meczu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Maurizio Lagana / Na zdjęciu: Thiago Cionek (SPAL) przy piłce
Getty Images / Maurizio Lagana / Na zdjęciu: Thiago Cionek (SPAL) przy piłce

Wygrana 3:2 z FC Crotone to pierwsza SPAL-u w Serie A od 17 grudnia. Beniaminek zwiększył swoją szansę na utrzymanie. W jego jedenastce był Thiago Cionek, a Bartosz Salamon wszedł z ławki rezerwowych.

Thiago Cionek wrócił na boisko po dwóch meczach nieobecności. Absencja była spowodowana kontuzją. Reprezentant Polski liczył że drugie wejście do zespołu będzie szczęśliwsze od pierwszego. Poprzednio był podstawowym obrońcą od 21 stycznia do 4 lutego i w tym okresie SPAL nie wygrał żadnego spotkania, zdobył dwa z możliwych dziewięciu punktów.

W niedzielę beniaminek wyszedł na prowadzenie w 37. minucie. Sprytnie w polu karnym FC Crotone zachował się Mirko Antenucci, który zgubił obrońców i potężnym strzałem wepchnął piłkę pod poprzeczkę. Pierwsza połowa była wyrównana i dynamiczna w porównaniu z większością meczów Serie A rozgrywanych o 12.30. Zapowiadała się świetna drugą część. Crotone częściej strzelało celnie, ale na wyrównanie musiało poczekać.

Gola na 1:1 zdobył w 49. minucie Ante Budimir. Był we właściwym miejscu oraz czasie po tym jak futbolówka odbiła się od słupka i wróciła w pole. Cionek zdenerwował się na sędziego tak mocno, że dostał kartkę za protestowanie. Obrońca sygnalizował faul kilka sekund przed trafieniem. Reprezentant Polski rozchmurzył się niewiele później. W 51. minucie SPAL odzyskał prowadzenie. Po wrzutce Pasquale Schiattarelli główkował na 2:1 Lorenco Simić. Sytuacja przyjezdnych stała się jeszcze lepsza, kiedy ich przewagę na 3:1 zwiększył Alberto Paloschi w 60. minucie.

W 81. minucie Bartosz Salamon zmienił Manuela Lazzariego. W podobnym fragmencie meczu Schiattarella dostał dwie żółte i w konsekwencji czerwoną kartkę. Osłabienie i bramka kontaktowa Ante Budimira dostarczyły dużo stresu drużynie Polaków, mimo to utrzymała korzystny wynik 3:2.

FC Crotone i SPAL sąsiadują w tabeli. Ich sytuacja jest jednak zdecydowanie inna. Gospodarze niedzielnego meczu są na ostatnim bezpiecznym miejscu, a SPAL otwiera strefę spadkową. W rywalizacji tych klubów będzie jeszcze ciekawie. Dzięki zwycięstwu ekipa Cionka i Salamona zredukowała swoją stratę w tabeli z czterech punktów do jednego.

FC Crotone - SPAL 2:3 (0:1) 0:1 - Mirko Antenucci 37' 1:1 - Ante Budimir 49' 1:2 - Lorenco Simić 51' 1:3 - Alberto Paloschi 60' 2:3 - Ante Budimir 86'

Crotone: Alex Cordaz - Mario Sampirisi (65' Marco Davide Faraoni), Federico Ceccherini, Marco Capuano - Bruno Martella, Ahmad Benali, Andrea Barberis (61' Marcello Trotta), Rolando Mandragora, Federico Ricci (76' Simeon Tochukwu Nwankwo) - Andrea Nalini, Ante Budimir.

SPAL: Alex Meret - Thiago Cionek, Francesco Vicari, Lorenco Simić - Manuel Lazzari (81' Bartosz Salamon), Jasmin Kurtić, Pasquale Schiattarella, Alberto Grassi, Federico Mattiello - Alberto Paloschi (89' Sergio Floccari), Mirco Antenucci (77' Boukary Drame).

Żółte kartki: Sampirisi (Crotone) oraz Vicari, Cionek, Paloschi, Schiattarella (SPAL).

Czerwona kartka: Pasquale Schiattarella (SPAL) /82' - za drugą żółtą/.

Sędzia: Daniele Orsato.

Która drużyna zakończy sezon wyżej w tabeli Serie A?