Liga Europy: Olympique Marsylia od rozpaczy do euforii. Genialny zryw Red Bulla Salzburg

Aż 17 goli padło w czwartek w Lidze Europy. Do trzech zwrotów akcji doszło w rewanżu Olympique Marsylia z RB Lipsk. Do półfinału przeszli Francuzi dzięki zwycięstwu 5:2. Genialny zryw dał awans Red Bullowi Salzburg.

Bouna Sarr Getty Images / Valerio Pennicino/Bongarts / Na zdjęciu: Bouna Sarr
Tydzień temu najdłużej trzeba było czekać na gola w Lipsku. Dla odmiany drugi mecz Olympique z RB rozpoczął się od szalonej wymiany trzech ciosów w dziewięć minut. Francuzi stracili bramkę, ale zamiast załamać się, ekspresowo odpowiedzieli dwiema. Prowadził 2:1 przedstawiciel Ligue 1 i potrzebował jeszcze jednego trafienia do awansu. Francuzi przeżyli huśtawkę emocji, a to był dopiero ich początek. W 38. minucie Florian Thauvin trafił na 3:1 po dośrodkowaniu z prawego skrzydła i ekipa ze Stade Velodrome w pierwszej połowie odwróciła jednocześnie rezultat rewanżu oraz dwumeczu.

Po przerwie jeszcze dwa kolejne zwroty akcji. Ekipa z Bundesligi, a konkretnie Jean-Kevin Augustin strzelił gola na 2:3, z którego RB Lipsk cieszył się zaledwie przez dwie minuty. Przyjezdni byli kompletnie rozkojarzeni po swoich małych sukcesach. Dimitri Payet ponownie dał premiowany awansem wynik 4:2 Olympique. Już w doliczonym czasie wiktorię gospodarzy potwierdził uderzeniem do pustej bramki na 5:2 Hiroki Sakai. Po emocjonującym, momentami dramatycznym spotkaniu Francuzi nadal mogą mieć swój klub w finale w Lyonie.

W kwadransie otwierającym spotkanie Red Bulla Salzburg z Lazio gospodarze dwukrotnie podnieśli temperaturę w polu karnym rzymian. Raz musiał interweniować Thomas Strakosha. Dopiero ta sytuacja podziałała dopingująco na Lazio, które również zaczęło atakować. W 43. minucie Immobile zmarnował genialne podanie Luisa Alberto i przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem. Biancocelesti nie poprawili swojej sytuacji i musieli nadal uważać na przeciwnika.

Po przerwie rozwiązał się worek z golami. Ciro Immobile zdjął pajęczynę z okienka bramki Red Bulla w sytuacji sam na sam z golkiperem, jednak Lazio było na prowadzeniu zaledwie przed minutę. To były dla niego miłego przykrego początki. Wyrównał na 1:1 Munas Dabbur. Pokrzepionych Austriaków było stać na genialne przyspieszenie między 72. a 76. minutą. Jego efektem było zdobycie trzech bramek, które ostatecznie wstrząsnęły rzymianami. Z 1:1 zrobiło się 4:1, a ten rezultat premiował awansem Red Bulla.

Komplet publiczności w Lizbonie liczył, że Sporting powalczy o awans pomimo porażki 0:2 na wyjeździe z Atletico Madryt. W 28. minucie gospodarze zwiększyli wiarę w swoim obozie i zaognili sytuację zespołu Diego Simeone. Gola na 1:0 strzelił Fredy Montero, który wykorzystał zawahanie Jana Oblaka i z ostrego kąta główkował do bramki Atletico. Madrytczycy musieli zmobilizować się i zewrzeć szyki w obronie, żeby nie stracić kolejnego gola i awansować.