LM: Real Madryt podbił twierdzę. Pudło miesiąca w Rzymie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / RICCARDO ANTIMIANI / Na zdjęciu: piłkarze Realu Madryt
PAP/EPA / RICCARDO ANTIMIANI / Na zdjęciu: piłkarze Realu Madryt

Real Madryt jako jedyny wygrał mecz Ligi Mistrzów na stadionie AS Roma w tym roku. Obrońca trofeum zwyciężył 2:0. Zanim padły gole Cengiz Under spektakularnie spudłował z trzech metrów.

W tym artykule dowiesz się o:

Tak samo jak na Santiago Bernabeu trener Eusebio Di Francesco wystawił Nicolo Zaniolo. Wiara szkoleniowca w to, że młodzian, który nie gra regularnie w lidze włoskiej, błyśnie na tle Realu Madryt była ogromna. AS Roma musiała sobie poradzić bez kontuzjowanego Edina Dzeko. To była przykra niespodzianka dla kibiców Giallorossich, ponieważ Bośniak był przygotowywany na to spotkanie. Najlepszy strzelec Ligi Mistrzów był tylko zmiennikiem w konfrontacji z Udinese Calcio, ale zaoszczędzonej energii nie wykorzystał.

Początek spotkania nie należał do widowiskowych. Mobilni rzymianie nie powtórzyli błędu z Madrytu i wysokim pressingiem utrudnili rozpędzenie się Realowi. Kilkakrotnie oderwał się od gospodarzy Karim Benzema, ale miał problem z ciekawym kontynuowaniem ataku. Dopiero w 21. minucie obrońca trofeum oddał niebezpieczny strzał. Luka Modrić trafił z kilkunastu metrów w to miejsce, w którym stał Robin Olsen.

Siła uderzeniowa AS Roma bez Edina Dzeko była ograniczona. Na domiar złego dla Włochów dostali kolejny cios w 22. minucie, kiedy to boisko musiał opuścić z powodu kontuzji Stephan El Shaarawy. Za "Faraona" wszedł z ławki rezerwowych Justin Kluivert.

Już mocno przebudowana jedenastka z Rzymu stworzyła sobie sytuacje podbramkowe w kwadransie przed przerwą. Uderzenie Patrika Schicka zostało zablokowane. Poprawiał zza pola karnego Aleksandar Kolarov, który zakończył dwa rajdy strzałem. W doliczonym czasie najlepszą szansę na gola w pierwszej połowie zmarnował Cengiz Under. Trudno było wytłumaczyć, dlaczego młodzian huknął na wiwat zamiast wpakować futbolówkę z trzech metrów do bramki Realu. To było pudło miesiąca i jak się później okazało ważny punkt konfrontacji.

Nie było gola krótko przed przerwą, ale był niedługo po niej. W 47. minucie Gareth Bale dał prowadzenie 1:0 Realowi. Walijczyk pokonał Robina Olsena po tym jak otrzymał prezent od rzymian. Golkiper zaprezentował beznadziejny wykop, a na dodatek Federico Fazio główkował za swoje plecy prosto pod nogi osamotnionego Garetha Bale'a. Bohater finału poprzedniej edycji Ligi Mistrzów musiał to wykorzystać.

Po pierwszym golu Real poszedł za ciosem i w 59. minucie zdobył bramkę na 2:0. Po dośrodkowaniu z prawego skrzydła główkował Karim Benzema. Francuz zrobił to zbyt delikatnie, ale piłka spadła jeszcze na stopie Lucasa Vazqueza, któremu pozostało wpakować ją z bliska do siatki. Królewscy zwyciężyli zasłużenie, choć z dozą szczęścia, ponieważ w kluczowych momentach dostali prezenty od przeciwnika.

AS Roma wygrała u siebie wszystkie wcześniejsze, tegoroczne mecze w Lidze Mistrzów. Stadio Olimpico nie udało się podbić zawodnikom Szachtara Donieck, FC Barcelona, Liverpool FC, CSKA Moskwa i Viktorii Pilzno. Zrobił to dopiero we wtorek Real.

Już przed meczem było wiadomo, że oba kluby wystąpią wiosną w fazie pucharowej Ligi Mistrzów. To był efekt zwycięstwa Viktorii Pilzno z CSKA Moskwa. Real wywalczył sobie w Rzymie pierwsze miejsce w grupie.

AS Roma - Real Madryt 0:2 (0:0) 0:1 - Gareth Bale 47' 0:2 - Lucas Vazquez 59'

Roma: Robin Olsen - Alessandro Florenzi, Kostas Manolas, Federico Fazio, Aleksandar Kolarov - Steven N'Zonzi (64' Ante Corić), Bryan Cristante - Cengiz Under, Nicolo Zaniolo (69' Rick Karsdorp), Stephan El Shaarawy (22' Justin Kluivert) - Patrik Schick.

Real: Thibaut Courtois - Dani Carvajal, Raphael Varane, Sergio Ramos, Marcelo - Toni Kroos, Marcos Llorente, Luka Modrić (81' Federico Valverde) - Lucas Vazquez, Karim Benzema (77' Mariano Diaz), Gareth Bale (85' Marco Asensio).

Żółte kartki: Zaniolo (Roma) oraz Modrić, Varane (Real).

Sędzia: Clement Turpin (Francja).