Liga Europy: szalona walka na finiszu. Valencia CF wyrwała awans rywalom

Valencia CF jest niepokonana od 14 meczów. W czwartek jej passa i awans wisiały na włosku. Do ćwierćfinału Ligi Europy dostała się dzięki bramce na 1:1 strzelonej FK Krasnodar w 93. minucie.

Ari (z lewej) i Gabriel (z prawej) PAP/EPA / YURI KOCHETKOV / Na zdjęciu: Ari (z lewej) i Gabriel (z prawej)
W jedenastce Valencia CF doszło do siedmiu zmian w porównaniu z pierwszym, wygranym 2:1 meczem z FK Krasnodar. Na ławce rezerwowych usiadł najważniejszy piłkarz pojedynku na Estadio Mestalla, Rodrigo, który strzelił w nim dwa gole. W Krasnodarze nie zagrali od początku również asystujący tydzień wcześniej Kevin Gameiro oraz Antonio Latorre. Przebudowanej drużynie Marcelino udało się awansować w nerwowych okolicznościach.

Najlepszą szansę na zmianę wyniku w pierwszej połowie zmarnował Carlos Soler w 33. minucie. Na skraju pola karnego zatańczył z przeciwnikiem Denis Czeryszew i wstrzelił piłkę pod bramkę Krasnodaru. Tam z obrońcą poradził sobie Soler, ale uderzeniem z trzech metrów trafił w golkipera Matwieja Safonowa. Dzięki interwencji Rosjanina było bezbramkowo po 45 minutach rewanżu, a Czeryszew nie asystował przy golu na stadionie, na którym debiutował w reprezentacji Rosji.

Piłkarze z Hiszpanii musieli mieć się na baczności w ostatnim fragmencie spotkania. Krasnodar rzutem na taśmę rozstrzygnął poprzedni dwumecz z Bayerem Leverkusen. Ponadto w dwóch wygranych pojedynkach z hiszpańskimi klubami strzelił wszystkie pięć goli po 70. minucie. W czwartek rosyjski zespół miał przewagę pod względem posiadania piłki i oddał kilkanaście strzałów. Jego ataki przyniosły efekt w 85. minucie. Gola na 1:0 strzelił zmiennik Magomed Sulejmanow.

Gościom pozostało mniej niż 10 minut na uratowanie się przed odpadnięciem z Ligi Europy. To wystarczyło. Bramkę na 1:1 dającą awans Nietoperzom zdobył w 93. minucie Goncalo Guedes po podaniu innego rezerwowego Gameiro.

Valencia CF jest niepokonana w 14 meczach od 22 stycznia. Do rekordu spotkań bez porażki za kadencji Marcelino brakuje już tylko jednego. Do ćwierćfinału Ligi Europy drużyna dostała z Walencji się po raz pierwszy od 2014 roku. Dekadę wcześniej triumfowała w Pucharze UEFA.

FK Krasnodar - Valencia CF 1:1 (0:0)
1:0 - Magomed Sulejmanow 85'
1:1 - Goncalo Guedes 90'

Pierwszy mecz: 1:2. Awans: Valencia CF

Krasnodar: Matwiej Safonow - Siergiej Petrow (75' Magomed Sulejmanow), Uros Spajić, Jon Gudni Fjoluson, Cristian Ramirez - Kristoffer Olsson, Jurij Gazinski, Mauricio Pereyra (90' Iwan Taranow) - Wanderson, Ari (30' Dmitrij Stocki), Viktor Claesson

Valencia: Neto - Daniel Wass, Gabriel, Mouctar Diakhaby, Jose Gaya - Francis Coquelin, Geoffrey Kondogbia, Carlos Soler (88' Kevin Gameiro), Denis Czeryszew - Ruben Sobrino (57' Rodrigo), Santi Mina (70' Goncalo Guedes)

Żółte kartki: Pereyra, Gazinski (Krasnodar) oraz Kondogbia, Soler, Guedes, Gameiro (Valencia)

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia)

Oglądaj mecz FC Barcelona - Valencia CF na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Valencia CF awansuje do półfinału Ligi Europy?