Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

MŚ 2022. FIFA podjęła decyzję. Nie powiększy mundialu w Katarze do 48 drużyn

Najpierw informację podał "The Times", a później potwierdziła ją Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej. Za trzy lata w Katarze zagrają 32 drużyny. FIFA porzuciła plany powiększenia turnieju do 48 zespołów.
Michał Fabian
Michał Fabian
logo FIFA Getty Images / Matthias Hangst / Staff / Na zdjęciu: logo FIFA

"FIFA zdecydowała się pozostać przy obecnym formacie turnieju z powodów politycznych i logistycznych" - poinformował w środę w "The Times". Dziennikarze powoływali się na wiarygodnego informatora zbliżonego do władz Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej.

W środowy wieczór informację potwierdziła FIFA. W mistrzostwach świata w Katarze zagrają - podobnie jak w ostatnich sześciu turniejach - 32 reprezentacje.

Jeszcze kilka tygodni temu nie było to wcale takie pewne. Przypomnijmy: Gianni Infantino, szef FIFA, planował zwiększenie liczby drużyn uczestniczących MŚ w Katarze do 48, ale warunkiem tego było zorganizowanie niektórych spotkań w innych krajach Bliskiego Wschodu.

Na przeszkodzie stanął jednak konflikt dyplomatyczny Kataru z państwami z tego regionu - m.in. Arabią Saudyjską, Bahrajnem czy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Kraje te zerwały w 2017 r. stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając go o wspieranie terroryzmu.

ZOBACZ WIDEO: "Druga połowa". Kluby powinny brać przykład z Piasta. "Mistrz nie wyskoczył z kapelusza"


W tej sytuacji gospodarz MŚ 2022 mógłby podzielić się "powiększonym" mundialem tylko z Omanem i Kuwejtem. Jednak w kwietniu br. minister spraw zagranicznych Omanu wykluczył takie rozwiązanie. - Pytano nas o to wiele razy, ale nasza odpowiedź brzmi: "Nie jesteśmy na to gotowi" - powiedział Yosuf bin Alawi.

"FIFA i Katar wspólnie zbadały wszystkie możliwości zwiększenia liczby uczestników turnieju z 32 do 48 drużyn, poprzez zaangażowanie w organizację mistrzostw krajów sąsiednich (...) W obecnych okolicznościach taka propozycja nie może zostać złożona" - czytamy w oświadczeniu FIFA.

Światowa federacja rozważała jeszcze jedną opcję: 48-zespołowy mundial tylko w Katarze. Ten pomysł także jednak upadł.

Mistrzostwa świata w Katarze odbędą się w dniach 21 listopada - 18 grudnia 2022 r. Pierwszym mundialem z udziałem 48 drużyn będzie ten w 2026 roku. Turniej finałowy zorganizują trzy kraje: Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk.

O MŚ 2022 więcej przeczytać możecie w cyklu reportaży Michała Kołodziejczyka (redaktora naczelnego serwisu WP SportoweFakty) #MundialDlaBogaczy.

Mundial 2022. Katar - departament przyszłości
MŚ 2022. Katar - wielbłądem na mundial
Mundial 2022. Katar - piłkarscy niewolnicy
Mundial 2022. Katar - cena miłości

32 drużyny na MŚ to optymalny format?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×