Eliminacje Euro 2020: Anglicy i Czesi awansowali. Demolka w jubileuszu

Reprezentacje Anglii i Czech to kolejne zespoły, które zapewniły sobie awans do finałów Euro 2020. W meczach eliminacyjnych do ME zespół Garetha Soutgate'a 7:0 rozbił Czarnogórę. Czesi 2:1 ograli Kosowo.

Michał Piegza
piłkarze reprezentacji Anglii Getty Images / Mike Hewitt / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Anglii
Dla Anglików sprawa była jasna. Co najmniej remis dawał im awans do finałów Euro 2020. Rywal o kończących się eliminacjach do ME chciałby jak najszybciej zapomnieć. Dla gospodarzy było to spotkanie nr 1000.

Goście już po dwóch kwadransach marzyli o końcu spotkaniach. Kanonadę rozpoczął w 11. minucie Alex Oxlade-Chamberlain. Zagrywał Ben Chilwell, piłkę przepuścił obrońca, a zawodnik Liverpoolu mocnym strzałem z dość trudnej pozycji zdobył gola. Siedem minut później po raz pierwszy pokazał się Harry Kane, który wykorzystał dogranie z rzutu wolnego Chilwella. Co robili obrońcy z Czarnogóry pozostanie ich słodką tajemnicą.

Po kolejny sześciu minutach na 3:0 trafił Kane. Kolejna wrzutka Chilwella, a niepilnowany napastnik głową uderzył obok bramkarza. W 30. minucie do piłki doszedł Harry Maguire. Strzał z kilku metrów odbił Milan Mijatović. Futbolówkę przejął Marcus Rashford i po chwili mógł cieszyć się z trafienia. W 37. minucie hat trick zaliczył Kane, który przejął podanie w polu karnym i pokonał bramkarza.

Czarnogórcy przed przerwą mieli dwie szanse. Najpierw strzał głową Marko Simicia odbił Jordan Pickford. Kilkanaście minut później bramkarz zwycięsko wyszedł z sytuacji sam na sam z Fatosem Becirajem.

Po przerwie defensywa gości była bardziej skoncentrowana. Anglicy początkowo pozwolili nawet rywalom dłużej rozgrywać piłkę, później jednak gospodarze ponownie przejęli inicjatywę. W 56. minucie do siatki z bliska trafił Mason Mount, który dobił strzał Kane'a. Gol jednak nie został uznany.

Do własnej bramki trafił w 66. minucie Aleksandar Sofranac. Dwóch Anglików skiksowało w zamieszaniu w polu karnym Czarnogóry. Obrońca niefortunnie wyciągnął nogę i piszczelem umieścił piłkę we własnej bramce.

Prowadząc sześcioma golami gospodarze kontrolowali mecz. Czarnogórcy okazji szukali w nielicznych kontrach. Wynik spotkania w 84. minucie ustalił Tammy Abraham, który wykończył dogranie Jadona Sancho.

7:0 - Tammy Abraham 84'

Anglia: Jordan Pickford - Trent Alexander-Arnold, Harry Maguire, John Stones, Ben Chilwell - Harry Winks - Alex Oxlade-Chamberlain (56' James Maddison), Mason Mount (70' Joe Gomez) - Marcus Rashford, Jadon Sancho - Harry Kane (57' Tammy Abraham).

Czarnogóra: Milan Mijatović - Marko Vesović, Aleksandar Sofranac, Marko Simić, Risto Radunović (46' Momcilo Raspopović) - Deni Hocko, Dusan Lagator, Nikola Vukcević - Vladimir Jovović, Sead Haksabanović (74' Aleksandar Boljević) - Fatos Beciraj.

Żółte kartki: Rashford (Anglia) oraz Vesović (Czarnogóra).

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania).

* * *
Prawo gry w finałach Euro 2020 zapewnili sobie również Czesi. Nasi południowi sąsiedzi przegrywali z Kosowem. Do remisu gospodarze doprowadzili w 71. minucie, a gola na wagę awansu osiem minut później zdobył Ondrej Celustka.

Czechy - Kosowo 2:1 (0:0) 0:1 - Atdhe Nuhiu 50' 1:1 - Alex Kral 71' 2:1 - Ondrej Celustka 79'