Eliminacje Euro 2020. Włochy - Armenia. Co za mecz! 10 bramek w Palermo, Włosi z kompletem zwycięstw

Reprezentacja Włoch zwieńczyła dzieło. Zespół Roberto Manciniego wygrał ostatni mecz eliminacji do Euro 2020 i zakończył rozgrywki z kompletem zwycięstw! Włosi zwyciężyli z Armenią aż 9:1. W grupie J wygrywały też Grecja oraz Bośnia i Hercegowina.

Michał Gałęzewski
piłkarze reprezentacji Włoch PAP/EPA / CARMELO IMBESI / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Włoch
W eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy tylko dwie reprezentacje mają komplet zwycięstw - są to Włosi oraz Belgowie, którzy we wtorek będą podejmować Cypr. Reprezentacja Włoch nie miała najmniejszych problemów z pokonaniem Armenii.

Włosi już w 9. minucie po bramkach, które strzelili Ciro Immobile i Nicolo Zaniolo prowadzili 2:0. Później faworyci z półwyspu apenińskiego już tylko powiększali przewagę.

Do przerwy było 4:0, to co się stało później przeszło jednak najśmielsze oczekiwania. Jak dotąd Włosi najwyżej wygrali 6:0, jednak wówczas rywalem był Liechtenstein, który jednak jest klasę słabszy od Armenii, która w tych eliminacjach potrafiła wygrać z Bośnią i Hercegowiną oraz w Grecji.

Szybki nokaut w Hiszpania - Rumunia. Zobacz więcej!

Włosi szczególnie od 64. minuty wyraźnie się rozochocili. Strzelali jak na zawołanie, zdobywając pięć goli w ciągu 27 minut i walczyli nawet o dwucyfrową liczbę bramek! Ostatecznie skończyło się na 9:1, co jest trzecim najlepszym wynikiem tych eliminacji - dotychczas dwa razy 0:9 przegrywali reprezentanci San Marino, w Belgii i w Rosji.

UEFA straciła kontrolę nad eliminacjami. Zobacz więcej!

9:1 - Federico Chiesa 81'

Włochy: Salvadore Sirigu (77' Alex Meret) - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci (69' Armando Izzo), Alessio Romagnoli, Cristiano Biraghi - Sandro Tonali, Jorginho, Nicolo Barella (46' Riccardo Orsolini) - Nicolo Zaniolo, Ciro Immobile, Federico Chiesa.

Armenia: Aram Hayrapetyan - Hovhannes Hambardzumyan, Varazdat Haroyan, Andre Calisir, Hayk Ishkhanyan (69' Artur Sarkisov), Kamo Hovhannisyan - Tigran Barseghyan, Artak Grigoryan (64' Artem Simonyan), Artak Yedigaryan (82' Petros Avetisyan), Edgar Babayan - Alexander Karapetian.

***

Na Euro 2020 awansowała już reprezentacja Finlandii, która uzbierała dotąd 18 punktów. Finowie, dla których będzie to debiut na mistrzowskiej imprezie prowadzili w Grecji 1:0, jednak piłkarze Hellady zdołali odwrócić wynik spotkania i po golach Petrosa Mantalosa i Konstantinosa Galanopoulosa to Grecja wygrała 2:1. Długo dzielnie trzymał się Liechtenstein. Piłkarze z tej mikronacji remisowali z Bośnią i Hercegowiną do 57. minuty. Później jednak otworzył się worek z bramkami i goście zwyciężyli 3:0.

Grecja - Finlandia 2:1 (0:1)
0:1 - Teemu Pukki 27'
1:1 - Petros Mantalos 47'
2:1 - Konstantinos Galanopoulos 70'

Liechtenstein - Bośnia i Hercegowina 0:3 (0:0)
0:1 - Eldar Ćivić 57'
0:2 - Armin Hodzić 64'
0:3 - Armin Hodzić 72'