Robert Lewandowski to maszyna. Pięć wyczynów Polaka, które przeszły do historii

Wyśmienity występ Roberta Lewandowskiego z Crveną Zvezdą Belgrad przejdzie do historii. Polak lubi wprawiać w zachwyt cały świat.

Maciej Siemiątkowski
Robert Lewandowski Getty Images / Sebastian Widmann/Bongarts / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
Robert Lewandowski to absolutny profesjonalista, często wykonuje dodatkowe zadania na treningach - chwali go trener Hansi Flick. - Teraz jest po prostu w formie na bardzo wysokim poziomie - dodał szkoleniowiec po efektownym meczu Bayernu Monachium z Crveną Zvezdą Belgrad w piątej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Flick słusznie komplementuje swojego napastnika. W tym sezonie jest w świetnej formie i dalej zapisuje się w historii piłki nożnej. Kolejny raz zrobił to we wtorek. Z tej okazji przypominamy pięć wielkich meczów "Lewego".

1. Najszybszy czteropak w Lidze Mistrzów

Całe show w starciu z Crveną Zvezdą skradł właśnie Lewandowski. 31-latek zdobył cztery bramki w 14 minut i 31 sekund. Nikt w historii Ligi Mistrzów nie ustrzelił czteropaka tak szybko! To nowy rekord rozgrywek, którego nie będzie łatwo pobić.

Reprezentant Polski pokonał bramkarza rywali w 53., 60., 64. i 67. minucie! Kiedy opuścił boisko w końcówce, Crvena Zvezda napisała na Twitterze: "To zdecydowanie najlepsza rzecz, jaka wydarzyła się w tej połowie".

2. Zadziwił świat

Dzisiaj tylko "Lewy" i Lionel Messi mogą pochwalić się dwoma czteropakami w Lidze Mistrzów. Pierwszym rywalem, któremu Polak zadał tak mocny cios, był Real Madryt. W kwietniu 2013 roku Borussia Dortmund po jego golach wygrała w półfinale LM 4:1. Dotąd tylko Lewandowski na tym etapie rozgrywek zdobył cztery bramki w jednym meczu.

Komentarz gazety "Marca" nie mógł wyglądać inaczej: "Pogrom, jaki Borussia sprawiła Królewskim, ma jedną nazwę: Lewandowski. Polak świecił pełnym blaskiem w tą niezapomnianą noc dla niemieckiej drużyny.

3. Guardiola łapał się za głowę

Tym meczem Polak zapewnił sobie nieśmiertelność. Wszedł w przerwie meczu z Wolfsburgiem na początku sezonu 2015/2016, kiedy Bayern przegrywał 0:1. Dziewięć minut później Bawarczycy prowadzili 5:1! Wszystko wyłącznie za sprawą Lewandowskiego.

Do historii z tamtego meczu przeszło również zachowanie Pepa Guardioli. Hiszpański trener nie potrafił ukryć zachwytu i raz za razem łapał się za głowę.

4. Najszybszy hat-trick dla Polski

240 sekund - tyle napastnik z Warszawy potrzebował, żeby skompletować najszybszego hat-tricka w historii reprezentacji Polski. Dokonał tego trzy lata temu w czerwcowym meczu eliminacji Euro 2016 z Gruzją.

Lewandowski pobił ustanowiony w 1965 rekord Włodzimierza Lubańskiego. Legenda Górnika Zabrze w spotkaniu el. MŚ 1966 strzelił trzy gole między 19. a 24. minutą gry. Brak dokładnych danych, w których sekundach trafiał do siatki Finów, ale z samego zapisu minutowego wiemy, że potrzebował na to więcej niż 240 sekund.

5. Hegemon w Bundeslidze

Trafienie we wszystkich pierwszych 11. kolejkach ligi niemieckiej? Nawet to nie okazało się niemożliwe dla snajpera Bayernu. Na starcie rozgrywek pobił nawet ten rekord, który należał do Pierre'a-Emericka Aubameyanga. Gabończyk wtedy jeszcze z Borussii Dortmund strzelał gole w pierwszych ośmiu meczach w sezonu 2015/2016. Wszyscy odliczali i z niecierpliwością czekali, czy Polakowi uda się przebić jego osiągnięcie.

Seria Lewandowskiego zakończyła się w 12. kolejce, gdy mierzył się z Fortuną Duesseldorf. Tydzień wcześniej popisał się w starciu z BVB (4:0), gdy ustrzelił dublet.

-> Juventus - Atletico. Dobre noty Wojciecha Szczęsnego. "Lepszy od Jana Oblaka"