Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Krzysztof Lewandowski. To o nim mówił Robert, gdy odbierał nagrodę dla najlepszego piłkarza roku

Krzysztof Lewandowski nie doczekał debiutu syna w piłce seniorskiej. Ale prawdopodobnie bez jego wiedzy i zaangażowania nie byłoby wielkiego Roberta, gwiazdy futbolu, najbardziej rozpoznawalnego obecnie na świecie Polaka.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Krzysztof Lewandowski East News / ARTUR HOJNY / Na zdjęciu: Krzysztof Lewandowski

- Zawsze będę żałował, że tata nigdy nie widział moich występów na żywo. Odszedł, kiedy stawiałem pierwsze kroki w seniorskiej piłce. Mam nadzieję, że teraz patrzy na moje mecze z góry - powiedział Robert Lewandowski odbierając nagrodę dla "Piłkarza roku" na gali tygodnika "Piłka Nożna". Krzysztof Lewandowski rozumiał lepiej niż inni, jak rodzic powinien wspierać młodego piłkarza.

Barry Sneijder (ojciec słynnego piłkarza Wesleya Snaijdera) powiedział kiedyś, że rolą rodziców jest stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju. "Gdyby więc Wesley chciał zostać pianistą, kupilibyśmy mu fortepian, choć nie było nas na niego stać".

Musi być jasne, że współczesna piłka nożna też nie jest rozrywką tanią. Krzysztof Lewandowski nigdy nie oszczędzał i sportowym pasjom swoich dzieci podporządkował życie. Wraz z żoną, Iwoną, tak planowali dzień, by córka Milena i młodszy o trzy lata  Robert nigdy nie spóźnili się na trening, nie oszczędzali na sprzęcie.

ZOBACZ WIDEO: Robert Lewandowski jakiego nie znacie. "Gdy mówił o zmarłym tacie załamywał mu się głos"


"Byli ciągle w biegu, ciągle w pośpiechu, ale lubili to. Nawet podczas komunii Roberta patrzyli nerwowo na zegarek, żeby zdążył na derbowy mecz Varsovii z Polonią Warszawa. Znali się z proboszczem, wcześniej powiedzieli mu o kolizji terminów i o tym, jak synowi zależy, żeby zagrać w tym spotkaniu". 

Ten fragment ze świetnej książki "Lewy. Jak został królem" Łukasza Olkowicza i Piotra Wołosika pokazuje, jak ważne jest, by rodzice i dzieci dzielili pasję, by potrafili się wspierać.

Z kolei w książce "Nienasycony" Pawła Wilkowicza czytamy: "Krzysztof Lewandowski nie tylko posyłał syna na zawody, ale też niektóre organizował i prowadził. Zresztą do mikrofonu go nigdy nie trzeba było długo prosić, urodził się na wodzireja".

- Tata znał się na sporcie, był wesoły i spokojny. Choć gdy na letnim obozie zaczepili naszych chłopaków, to był gotów się bić. Lubił dogadywać Robertowi: Bobek, z ciebie to nic nie będzie! A gdy Bobek dyskutował, ucinał: Co ty tam będziesz gadał! A Robert się wtedy denerwował - wspomina trener Krzysztof Sikorski z Varsovii.

Przy tym ojciec Lewandowskiego rozumiał dużo lepiej niż inni, o co chodzi w sporcie, dbał o wszechstronny rozwój syna. Świetnie świadczy o tym fakt, że zapisał chłopca na judo. Dziś wielu rodziców młodych piłkarzy zapisuje swoich synów właśnie na judo albo inne sporty walki, dba o wszechstronny rozwój, poświęcane są temu różne opracowania naukowe. Lewandowski senior doskonale to rozumiał, jego wpływ na rozwój naszego najlepszego piłkarza jest nie do przecenienia.

Sporo mówi się o wychowaniu młodych zawodników. W wielu wspomnieniach przejawia się obraz Krzysztofa jako tego, który nie krzyczy, nie dyryguje, nie wchodzi w paradę trenerom, ale wspiera, analizuje, koryguje.

ZOBACZ: Robert Lewandowski. Człowiek i maszyna w jednym

Ojciec Lewandowskiego uprawiał judo i piłkę nożną w Hutniku Warszawa, uczył wychowania fizycznego w szkole.

Zmarł w 2006 roku, nie doczekał debiutu syna w seniorach. Mama zawodnika, Iwona Lewandowska, wspominała tragiczny wieczór w rozmowie z "Przeglądem Sportowym". - Zachorował na nowotwór, kiedy Robert miał 17 lat. Po operacji zabrałam go ze szpitala i wróciliśmy do domu. Mąż źle się czuł, byliśmy zmęczeni. Poszliśmy spać przed 22:00. Krzysiek zawsze pochrapywał. Obudziłam się w środku nocy, w pokoju była absolutna cisza. Zapaliłam światło, a on był już siny. Zaczęłam krzyczeć... Złapałam za telefon, zadzwoniłam na pogotowie, a oni powolutku zadawali kolejne pytania. Nie rozumiałam, co się dzieje. Po prostu wiedzieli, że do martwego nie muszą się spieszyć. Okazało się, że miał wylew. Dobrze, że Roberta nie było w domu. Razem z córką następnego dnia pojechałyśmy na Bielany, czekałyśmy, aż wróci ze szkoły. Tego dnia miał ważny turniej. Wszedł, kazałam mu usiąść. Przyjął to spokojnie: Przeczuwałem to.

Sam Lewandowski po latach, również w rozmowie z "PS", powiedział nieco więcej: "Lubił napić się alkoholu, wtedy wypił za dużo. Zapomniał wziąć tabletek. Zasnął, już się nie obudził. Mam nadzieję, że przynajmniej nie cierpiał".

ZOBACZ: Lewandowski zadedykował nagrodę zmarłemu tacie

Dla piłkarza był to bardzo ciężki okres. Był miesiąc po debiucie w Delcie Warszawa, wkrótce przeszedł do Legii Warszawa. Dalsza część kariery Roberta jest znana. Krzysztofowi pośmiertnie należy się więcej niż wzruszające podziękowanie słynnego syna. Krzysztof Lewandowski mógłby być wzorem dla wielu rodziców. Pokazuje bowiem, jak świadomy rodzic może wpłynąć na karierę.

Oglądaj Bundesligę NA ŻYWO w WP Pilot!

Czy Polska wygra swoją grupę eliminacji Euro 2020?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (8):
 • Jan Kozietulski Zgłoś komentarz
  KTO USUWA MÓJ WPIS? Kołodziejczyku MELDOWAĆ! Bobek o dawcy nasienia: "Lubił napić się alkoholu, wtedy wypił za dużo. Zapomniał wziąć tabletek. Zasnął, już się nie
  Czytaj całość
  obudził". Nie pierwszy i nie ostatni przypadek śmierci ............pod wpływem alkoholu. Wygląda na to, ze Bobek dostał dobre geny, prawie geNIUSZA.
  • ZK590 Zgłoś komentarz
   dzisiaj takich Robertów to ze świecą szukać. Za ciężko, za trudno, brak czasu, potem i sakramentalne pytanie: ILE z tego będę miał.
   • Marcin Gwiazdowski Zgłoś komentarz
    Myślałem, że to młody Rudi Schubert :)
    • jotwu Zgłoś komentarz
     A kiedy napiszecie o dziadku? Może babcię też trzeba wspomnieć.To już staje się chore i nieznośne.Obrzydliwość.
     • hgjfkf Zgłoś komentarz
      Z całym szacunkiem dla Roberta i jego ojca . Ale trochę ten miernota dziennikarz pojechał . Widać ze Niemieckiej WP już brak artykułów . Żenada . Chłopcy nie maja co pisać
      • Putimir Władim Zgłoś komentarz
       To ojciec Lewego? Heh, to ciekawe po kim on ma takie włosy.
       • Robert0791 Zgłoś komentarz
        fajnie że Robert to docenia, docenia ogromny wpływ wysiłku Rodziców w jego sukces, bez nich byłby nikim. Wszystkim się wydaje że mistrzowie się rodzą niestety nie bo mistrzowie są
        Czytaj całość
        lepieni w ogromny wysiłku i trwającym wiele lat trudzie i determinacji ! Brakuje mi takiej postawy u gortata, któ®y zawsze podkreśla że to jego zasługa !
        • grzesb Zgłoś komentarz
         Robert to gigant, terminator . On jest z jakiegoś innego wymiaru. . Prawdziwy przykład pracy od podstaw i sukcesu. U nas w Polsce jest to rzadkość bo jednak przeważa system PRL i dzikiego
         Czytaj całość
         kapitalizmu, gdzie liczą się układy, układziki, znajomości, bogaci wpływowi przodkowie itd toteż nie dziwi mnie ze niektórzy są oburzeni i psioczą .W ten specyficzny sposób wyrażają swoją frustrację, mają to w genach, gdyż nauczeni że sukces jest tylko dla nich ;)
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×