Serie A: AC Milan lepszy w sędziwym klasyku. AS Roma wypunktowana w ostatnim kwadransie

AC Milan zapewnił sobie zwycięstwo 2:0 z AS Romą w ostatnim kwadransie podstawowego czasu. Do bramki Giallorossich oddali wtedy uderzenia Ante Rebić oraz Hakan Calhanoglu.

Edin Dzeko (z prawej) i Samu Castillejo (z lewej) PAP/EPA / MATTEO BAZZI / Na zdjęciu: Edin Dzeko (z prawej) i Samu Castillejo (z lewej)
Przedstawiciele największych metropolii we Włoszech podsumowali już 90. rok rywalizacji. Jej początek jest datowany na 1929 roku, a w kontaktach klubów były tylko krótkie przerwy. W niedzielę zmierzyły się po raz 182. w historii. AC Milan jest na trzecim miejscu w klasyfikacji wszech czasów Serie A, a AS Roma na czwartym.

Niedzielne starcie Rossonerich i Giallorossich nie miało dużego znaczenia dla ścisłej czołówki w tabeli, ale piłkarze mogli udowodnić, że mają do zaproponowania coś więcej niż tylko bogatą historię.

Pierwszą szansę na strzelenie gola miał w 20. minucie Edin Dzeko, który w poprzednim meczu trafił dwa razy do bramki UC Sampdorii. Po dośrodkowaniu Justina Kluiverta główkował nieznacznie obok celu. Bośniak miał czego żałować, ponieważ sprytnie oderwał się od Alessio Romagnolego. Odpowiedział w 40. minucie z rzutu wolnego Hakan Calhanoglu i AS Roma została uratowana przez bramkarza Antonio Mirante.

Coraz więcej było strzałów celnych, mimo to bramkarze nie kapitulowali. Gianluigi Donnarumma nie zamierzał przepuścić piłki do siatki, ponieważ jego celem na niedzielę było odzyskanie prowadzenia w klasyfikacji czystych kont Serie A, które w piątek odebrał mu Wojciech Szczęsny. Jak się okazało po ostatnim gwizdku, golkiper Milanu dopiął swego.

Na gole trzeba było poczekać do ostatniego kwadransa podstawowego czasu. W 76. minucie Ante Rebić dał prowadzenie Milanowi strzałem z bliska, kiedy połowa defensywy z Rzymu leżała już na łopatkach. Wygraną Rossonerich przypieczętował Hakan Calhanoglu uderzeniem z rzutu karnego na 2:0 w 89. minucie. Gospodarze triumfowali dzięki pomyślnemu finiszowi.

AC Milan - AS Roma 2:0 (0:0)
1:0 - Ante Rebić 76'
2:0 - Hakan Calhanoglu (k.) 89'

Milan: Gianluigi Donnarumma - Andrea Conti, Simon Kjaer, Alessio Romagnoli, Theo Hernandez - Franck Kessie, Ismael Bennacer - Samuel Castillejo (54' Alexis Saelemaekers), Giacomo Bonaventura (54' Lucas Paqueta), Hakan Calhanoglu - Ante Rebić (78' Rafael Leao).

Roma: Antonio Mirante - Davide Zappacosta, Chris Smalling, Gianluca Mancini, Leonardo Spinazzola - Bryan Cristante (81' Javier Pastore), Jordan Veretout - Justin Kluivert (58' Carles Perez), Lorenzo Pellegrini (81' Amadou Diawara), Henrich Mchitarjan (69' Diego Perotti) - Edin Dzeko (69' Nikola Kalinić).

Żółte kartki: Castillejo, Rebić (Milan) oraz Pellegrini, Veretout (Roma).

Sędzia: Piero Giacomelli.