KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wybory prezydenckie 2020. Grzegorz Lato: Duda miał być prezydentem wszystkich Polaków, został prezydentem jednego Polaka

- Strasznie się u nas zaroiło od fanatyków. Naród jest podzielony jak nigdy i mnie to bardzo boli - mówi Grzegorz Lato, król strzelców mundialu 1974 i były senator SLD.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Grzegorz Lato PAP / Marcin Kmieciński / Na zdjęciu: Grzegorz Lato
Coraz więcej byłych sportowców angażuje się w politykę. Jednym z tych, który przetarł szlak, był Grzegorz Lato, który w 2001 roku został senatorem z ramienia SLD. Skrzydłowy Stali Mielec, który dokładnie 46 lat temu (06.07.1974) strzelił bramkę na miarę 3. miejsca na mundialu w Niemczech, nie ukrywa, że jest załamany podziałami, do których doszło w Polsce.

Marek Wawrzynowski, WP SportoweFakty: Jak się panu podoba poziom debaty w polityce?

Grzegorz Lato: Straszna jest ta agresja. Kiedyś, za naszych czasów, tego nie było. Pracowałem w komisji oświaty, byli ludzie z różnych ugrupowań i nie było takich podziałów. Mieliśmy założenie, żeby budować sale gimnastyczne w Polsce, głównie w małych szkołach, gdzie dzieci trenowały na wąskich i krótkich korytarzach. Dobro dzieci było najważniejsze.

I dlaczego to się zmieniło? Rywalizacja dwóch dużych partii?

Takim momentem, kiedy to już zaczęła być droga jednokierunkowa, była katastrofa w Smoleńsku i późniejsze zachowanie polityków, m.in. Antoniego Macierewicza. A tam zginęli ludzie z różnych stron, zresztą wielu z nich znałem. Od tego momentu mamy ciągły konflikt. Przy okazji tamta katastrofa pokazała polski problem: jak to jest możliwe, żeby tyle ważnych osób leciało jednym samolotem. Przecież zawsze coś się może zdarzyć. Jak prezydent USA leci samolotem, to jego zastępcy już nie, bo w razie katastrofy ktoś musi kierować państwem. U nas zawsze kulała organizacja.

ZOBACZ WIDEO: Stadion RKS-u Okęcie zalany przez ulewy i strażaków. "Przy wsparciu miasta zaoferowaliśmy pomoc"

A dlaczego w ogóle zdecydował się pan wejść do polityki?

Namówił mnie znajomy, Wiesiek Ciesielski (ważny działacz SLD na Podkarpaciu - przyp. red.). Jeździliśmy od miasta do miasta, rozmawialiśmy z ludźmi, musieliśmy się trochę gimnastykować, bo nigdy nie jest łatwo. Ale nie żałuję tego, to była bardzo dobra lekcja. Spotkałem w parlamencie wielu wspaniałych ludzi, zobaczyłem, jak to działa od środka i zrozumiałem, że to jest praca grupowa. Człowiek nie może działać sam, bo nigdy nic nie zrobi. Ale mogliśmy też mieć myślenie bardziej samodzielnie. Jak nie chciałem głosować za aborcją, to jako katolik nie głosowałem.

A na kogo pan zagłosuje w najbliższą niedzielę - jeśli można wiedzieć?

O nie, nie powiem panu, bo będą ze mną jechali jak z Włodkiem Lubańskim. W 2015 roku zagłosowałem na Andrzeja Dudę, bo mówił, że będzie prezydentem wszystkich Polaków. Zamiast tego został prezydentem jednego Polaka. Wie pan, czego Polska potrzebuje?

Czego?

Więcej spokoju. Muszę panu powiedzieć, że strasznie się u nas zaroiło od fanatyków. Naród jest podzielony jak nigdy i mnie to bardzo boli. Brat nie rozmawia z bratem, bo mają inne przekonania. To jest chore. My mamy w domu zasadę, że przy stole nie rozmawiamy o polityce i religii. To każdy wie. Dlatego ja chcę, żeby to była moja prywatna sprawa na kogo zagłosuję. Ale co jest ważne to, żeby głosować. To jest takie prawo i w sumie moralny obowiązek.

A coś się panu podoba?

Tak, podoba mi się program 500+, to jest wszędzie na Zachodzie, podobają mi się wyprawki dla dzieci do szkoły, jak grałem w Kanadzie to było w normie. Choć przy tym musimy pamiętać, że nie jest tak, że rząd dał. Rząd nikomu nic nie daje, nie daje tylko dzieli pieniądze obywateli. Zatem, jak tu da, to tam zabierze. Nie podoba mi się łamanie konstytucji, w USA takie rzeczy byłyby nie do pomyślenia, każdy wie, że konstytucja to świętość, u nas niestety nie dorośliśmy do tego.

Pański następca na stanowisku prezesa PZPN napisał: "Prezydent Polski dzisiaj może być wybrany głosami ludźmi środowiska wiejskiego, głosami emerytów i ludzi z podstawowym wykształceniem. To chyba trochę dziwne w tak pięknym i rozwijającym się kraju jak nasza Polska". Co pan na to jako emeryt?

Poważnie to napisał? Oj, to pewnie z nim pojechali co?

No raczej tak, choć miał też spore poparcie.

Prosta zasada: z tłumem nie wygrasz. Na takim stanowisku trzeba dwa razy się zastanowić, zanim coś się napisze. Tak jak ten poseł Żalek z PiS, który stwierdził, że LBGT to nie ludzie a ideologia. Ja to się czasem zastanawiam, co by taki zrobił jeden z drugim, jakby się okazało, że córka czy syn są homoseksualni. A to przecież może tak być. Ja panu powiem, ja jestem katolikiem. I ja nie czuję do nikogo nienawiści. Przykazanie miłości mówi: "Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego". Musimy bardziej być ludźmi.

ZOBACZ PO i PiS walczą o kibica

ZOBACZ Na kogo głosują kibice piłkarscy

Czy byli piłkarze powinni angażować się w politykę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (192)
 • alfa0608 Zgłoś komentarz
  Panie Smuda i Grzegorzu nie macie wiedzy życiowej, kiepsko było w PZPN w okresie Laty prezesury a Smuda niczym się wyróżnił, podobnie jest teraz przy zarządzaniu przez Bońka. Wy czterej
  Czytaj całość
  z Lubańskim o jednym nie jesteście świadomi, że nie Trzaskowski tylko kibice czyli społeczeństwo ponosi koszty na utrzymanie piłki nożnej. Od poziomu ekonomicznego w kraju zależy na co nas stać. Pan Kazimierz Górski z pewnością przemówił by wam do rozsądku. Co wy możecie wiedzieć o normalnym życiu przeciętnej rodziny, zajmowaliście się zwłaszcza kopaniem piłki, mając zabezpieczone zaplecze socjalne a brakowało wam jedynie ptasiego mleka. Śmiem twierdzić, że i obecnie mało wam wiadomo o krzywdach społecznych i korupcji kosztem uczciwych i wykształconych jednostek społecznych. Jestem głęboko poruszony stwierdzeniem, że Prezydent Duda jest prezydentem jednego Polaka, przynajmniej dzięki niemu jest duch w narodzie i wielu ma jeszcze nadzieję.
  • darek pe Zgłoś komentarz
   Duda zwalcza demokracje, TVP to teraz organ partyjny jak u Putina, Lato widzi co jest grane, a najlepiej jak nie jeden chlejus zarzuca Grzesiowi, ze wychyla...
   • ello124 Zgłoś komentarz
    Jaki trener i b. prezes PZPN taki wybór.
    • ello124 Zgłoś komentarz
     Jednego Polaka?, ostatnio głosowało na niego ponad 8 milionów, grzesiu wiem, że setkę wychylasz w 1 s., ale z liczeniem u ciebie ciężko, pusta głowa, ale tak, jaki wyborca taki wybór,
     Czytaj całość
     swój swojego POciąga, pozdro.
     • alfa0608 Zgłoś komentarz
      Panie Grzegorzu nie ma pan wiedzy życiowej, kiepsko było w PZPN w okresie pańskiej prezesury, podobnie jest teraz przy zarządzaniu przez Bońka. Wy trzej z Lubańskim o jednym nie jesteście
      Czytaj całość
      świadomi, że nie Trzaskowski tylko kibice czyli społeczeństwo ponosi koszty na utrzymanie piłki nożnej. Od poziomu ekonomicznego w kraju zależy na co nas stać. Pan Kazimierz Górski z pewnością przemówił by wam do rozsądku. Co wy możecie wiedzieć o normalnym życiu przeciętnej rodziny, zajmowaliście się zwłaszcza kopaniem piłki, mając zabezpieczone zaplecze socjalne. Śmiem twierdzić, że i obecnie mało wam wiadomo o krzywdach społecznych i korupcji kosztem uczciwych i wykształconych jednostek społecznych. Jestem głęboko poruszony stwierdzeniem pańskim, że Prezydent Duda jest prezydentem jednego Polaka, przynajmniej dzięki niemu jest duch w narodzie i wielu ma jeszcze nadzieję.
      • Michał Górnikiewicz Zgłoś komentarz
       To, że naród jest podzielony to zgoda, ale z pańskiej narracji wynika, że winien jest obecny prezydent, a z tym to już się nie zgadzam. Pisze pan, że dobro dzieci było najważniejsze, a
       Czytaj całość
       teraz nie jest? Pan Trzaskowski popiera w całej rozciągłości ruchy gender i LGBT, deklarując swoje poparcie. Oczywistym jest, że te ruchy to ideologia za którymi stoją ludzie. I nie ma tu nic sprzecznego. Panie Grzegorzu jest pan katolikiem a nie rozumie podstawowych rzeczy. Ruchy te w prostej linii prowadzą do ateizacji Kościoła przez deprawację i seksualizację dzieci. To o takie dobro dzieci chodzi? Czy człowiek który promuje aborcję, eutanazję, in vitro i homoseksualizm może być popierany przez katolika. Przecież to są grzechy przeciwko Bogu. To jest cywilizacja śmierci jak mówił Jan Paweł II. Opowiadając się za człowiekiem o określonych poglądach przyjmujemy na siebie wszystkie konsekwencje jego działania i jesteśmy za nie odpowiedzialni. Radzę poczytać Katechizm Kościoła Katolickiego i zaznajomić się z Katolicką Nauką Społeczną. Życzę przyjemnej lektury.
       • Jerzy Głowacki Zgłoś komentarz
        To ciekawe, że znakomici jako piłkarze i równie beznadziejni jako trenerzy, poparli Trzaskowskiego. To znaczy, że są dobrzy, kiedy ktoś im powie co mają robić. Sami niczego nie
        Czytaj całość
        wymyślą.
        • Steel Zgłoś komentarz
         Włodku, Grzesiu - Pan Kazimierz znów jest z Was dumny!!!
         • bobek123 Zgłoś komentarz
          grzesiu jest ok== ni czerwony ni koscieiny jak wiatr zawieje to on zmienia skore i cos odszczeka zawsze ktos mu na tapete wskoczy by mu do.......c
          • Emiliano Zgłoś komentarz
           Widać, źle się dzieje w obozie Trzaskowskiego, skoro do agitki politycznej zostały zaprzęgnięte już nawet portale sportowe.
           • Patryk Marecki Zgłoś komentarz
            weźcie już z czołówki te POlitycze artykuły - wszyscy od dawna wiedzą, że wirtualna popiera PO...piszcie o sporcie!
            • Robert11 Zgłoś komentarz
             Grzesiu dostał talenty od Boga : talent piłkarski - wykorzystał , człowieczy - zmarnował
             • Mackenzie Smith-Russell Zgłoś komentarz
              W wielu sprawach zgadzam sie z Panem Grzegorzem Lato :)
              Zobacz więcej komentarzy (76)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×