Serie A: senna gra i porażka SSC Napoli. Festiwal rzutów karnych w Parmie. Piotr Zieliński zmiennikiem

SSC Napoli nie zaprezentowało atrakcyjnego futbolu i przegrało 1:2 z Parmą. Piotr Zieliński dostał od trenera Gennaro Gattuso kilkanaście minut, a Arkadiusz Milik pauzował z powodu kartek. Wszystkie gole w tym meczu padły z rzutów karnych.

Jasmin Kurtić (z lewej) i Matteo Politano (z prawej) PAP/EPA / ELISABETTA BARACCHI / Na zdjęciu: Jasmin Kurtić (z lewej) i Matteo Politano (z prawej)
SSC Napoli było dotąd w lepszej formie niż Parma po restarcie ligi. Azzurri już po dwóch meczach w "odmrożonym" calcio zdobyli Puchar Włoch i tym samym zapewnili sobie awans do fazy grupowej Ligi Europy. Jednym z ich konkurentów w walce o awans do pucharów mieli być Crociati, ale podobnie jak w poprzednim sezonie, wiosną przestali regularnie punktować. W siedmiu kolejkach przed meczem z Napoli zdobyli "oczko" z 21 możliwych i w środę walczyli o przełamanie.

Parma zagrała od początku bez swoich czterech najlepszych zawodników w klasyfikacji kanadyjskiej ligi. Andreas Cornelius, Dejan Kulusevski, Gervinho i Juraj Kucka zdobyli w sumie 32 gole, a przy 17 asystowali. Były to poważne osłabienia, mimo to gospodarze jakoś radzili sobie z faworytem.

Trener Gennaro Gattuso również musi stosować rotację. Najbardziej wysuniętym piłkarzem Napoli był Hirving Lozano, a nie borykający się z urazem Dries Mertens. Arkadiusz Milik pauzował z powodu nadmiaru kartek. Dopiero w drugiej połowie Piotr Zieliński wszedł na boisko z ławki rezerwowych. W jedenastce byli natomiast pomocnicy Diego Demme oraz Fabian Ruiz.

Zgodnie z przewidywaniami Napoli było zobligowane do ataku pozycyjnego. Podopieczni Gennaro Gattuso posiadali piłkę przez około 60 procent czasu, wymieniali podania i szukali miejsca do oddania strzału na bramkę Parmy. Blisko pola karnego mnożyły się nieporozumienia, przez co w pierwszej połowie były tylko dwa celne uderzenia Matteo Politano i Giovanniego Di Lorenzo. Obronił je Luigi Sepe.

Parma odpowiadała na senne rozegranie Napoli rajdami Yanna Karamoha. Wypracował on dwie sytuacje podbramkowe. Pierwszą zmarnował sam Francuz, a drugą po jego podaniu Luca Siligardi. Piłkę zmierzającą w odsłoniętą część bramki wybił Giovanni Di Lorenzo. Parma wyszła na prowadzenie w czasie doliczonym do pierwszej połowy. Gianluca Caprari strzelił na 1:0 z rzutu karnego podyktowanego za faul Mario Ruiego na Alberto Grassim.

Napoli wyrównało krótko po przerwie również z 11. metra. Lorenzo Insigne trafił na 1:1 w 54. minucie, a rzut karny został podyktowany za zagranie ręką Alberto Grassiego. Zanosiło się na to, że zdobycie gola doda skrzydeł podopiecznym Gennaro Gattuso, ale w kolejnej fazie meczu, zamiast festiwalu strzałów, był tylko festiwal zmian.

Azzurri nie potrafili na dobre podkręcić tempa i nie kreowali stuprocentowych sytuacji podbramkowych. Jedną z ostatnich nadziei Gennaro Gattuso był Piotr Zieliński, który zastąpił w 77. minucie Fabiana Ruiza. Reprezentant Polski przeprowadził jeden obiecujący atak, ale po jego wymianie podań z Lorenzo Insigne, szansy na zdobycie gola nie wykorzystał Amin Younes.

Inny zmiennik oddał decydujące o wyniku uderzenie. Dejan Kulusevski przymierzył z rzutu karnego na 2:1 dla Parmy w 87. minucie, a już trzecia jedenastka w meczu została podyktowana za faul Kalidou Koulibalego na zawodniku wypożyczonym z Juventusu.

Parma Calcio 1913 - SSC Napoli 2:1 (1:0)
1:0 - Gianluca Caprari (k.) 45'
1:1 - Lorenzo Insigne (k.) 54'
2:1 - Dejan Kulusevski (k.) 87'

Parma: Luigi Sepe - Matteo Darmian, Bruno Alves, Kastriot Dermaku, Giuseppe Pezzella - Jasmin Kurtić (75' Simone Iacoponi), Gaston Brugman, Alberto Grassi (62' Antonino Barilla) - Luca Siligardi (59' Dejan Kulusevski), Yann Karamoh (62' Roberto Inglese), Gianluca Caprari (75' Gervinho).

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Nikola Maksimović, Kalidou Koulibaly, Mario Rui - Allan (65' Eljif Elmas), Diego Demme (85' Stanislav Lobotka), Fabian Ruiz (77' Piotr Zieliński) - Matteo Politano (65' Jose Callejon), Hirving Lozano (85' Amin Younes), Lorenzo Insigne.

Żółte kartki: Grassi, Brugman, Iacoponi (Parma) oraz Lozano (Napoli).

Sędzia: Antonio Giua.