Fortuna Puchar Polski. Stal - Lechia. Popis gdańszczan. Tak powinno się grać w pucharach

Kluby z PKO Ekstraklasy często mają problemy we wczesnej fazie meczów pucharowych. Lechia Gdańsk w Stalowej Woli pokazała się z bardzo dobrej strony. Wygrała ze Stalą 4:0, a bohaterem był Karol Fila.

Michał Gałęzewski
Karol Fila WP SportoweFakty / Agnieszka Skórowska / Na zdjęciu: Karol Fila
Lechia Gdańsk do meczu w Stalowej Woli przystąpiła w praktycznie najmocniejszym składzie, może poza obsadą bramki, gdzie Dusana Kuciaka zastąpił etatowy bramkarz pucharowy - Zlatan Alomerović. Gdańszczanie od samego początku prezentowali się z bardzo dobrej strony, choć i Stal miała okazje z kontrataków.

W końcu jednak gdańszczanie otworzyli wynik spotkania. W 18 minucie po dośrodkowaniu Rafała Pietrzaka, gola głową strzelił Karol Fila. Wychowanek Lechii już 5 minut później potrafił się zrewanżować kolegom. Wyłożył piłkę do Łukasza Zwolińskiego i ten podwyższył na 2:0.

Zwoliński jeszcze w I połowie miał dwie dogodne okazje do podwyższenia wyniku, jednak nie potrafił pokonać Matthew Korziewicza i do przerwy goście prowadzili 2:0. Co nie udawało się Zwolińskiemu, udało się Maciejowi Gajosowi. Ten, doskonale obsłużony przez Karola Filę, strzelił z woleja gola na 3:0!

Wynik spotkania ustalił w 68. minucie wprowadzony trzy minuty wcześniej Jakub Kałuziński. Młody zawodnik Lechii Gdańsk po podaniu Tomasza Makowskiego wykazał się dużą precyzją, pokonując Korziewicza. Lechia, w której podczas meczu na boisku zagrało pięciu młodzieżowców, nie wypuściła już wygranej z rąk i pewnie awansowała do 1/16 Fortuna Pucharu Polski. Jak widać zwycięzca pucharowych zmagań sprzed dwóch lat i finalista sprzed roku ma chrapkę znów daleko zajść w tych rozgrywkach.

Stal Stalowa Wola - Lechia Gdańsk 0:4 (0:2)
0:1 - Karol Fila 18'
0:2 - Łukasz Zwoliński 23'
0:3 - Maciej Gajos 52'
0:4 - Jakub Kałuziński 68'

Stal Stalowa Wola: Matthew Korziewicz - Mateusz Hudzik (69' Filip Szifer), Piotr Witasik, Piotr Mroziński, Piotr Zmorzyński, Szymon Jopek, Adam Waszkiewicz, Przemysław Stelmach (62' Wiktor Stępniowski), Michał Płonka, Rafał Surmiak (64' Oliwier Pilch), Michał Fidziukiewicz.

Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerović - Rafał Pietrzak, Bartosz Kopacz, Michał Nalepa, Karol Fila (80' Rafał Kobryń) - Maciej Gajos (57' Żarko Udovicić), Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski - Mateusz Sopoćko (65' Mateusz Żukowski), Łukasz Zwoliński (57' Flavio Paixao), Jaroslav Mihalik (65' Jakub Kałuziński)

Sędzia: Albert Różycki (Łódź).