Liga Narodów. Szwecja - Portugalia. Wygrana mistrzów Europy. Cudowne gole Cristiano Ronaldo

W Lidze Narodów Portugalia w drugim meczu grupowym odniosła drugie zwycięstwo. Mistrzowie Europy w Sztokholmie 2:0 pokonali Szwedów po pięknych trafieniach Cristiano Ronaldo.

Michał Piegza
piłkarze reprezentacji Portugalii PAP/EPA / MARIO CRUZ / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Portugalii
Mistrzowie Europy, reprezentacja Portugalii zrobiła drugi krok do wygrania swojej grupy w dywizji A Ligi Narodów. Po zwycięstwie w pierwszym meczu 4:1 nad Chorwacją, w drugim spotkaniu Cristiano Ronaldo i spółka 2:0 pokonali Szwedów na ich terenie.

Początek należał do gospodarzy. Już w 2. minucie po dalekim wyrzucie piłki z autu głową uderzał Marcus Berg. Napastnik do bramki miał już tylko siedem metrów, ale przymierzył niecelnie.

Goście po dość niemrawym początku po kwadransie zaczęli mieć coraz więcej do powiedzenia. Aktywny w ich szeregach był Ronaldo. Właśnie CR7 miał swoją okazję w 26. minucie. Po dograniu z rogu piłkarz Juventusu uderzył z ok. siedmiu metrów, ale Robin Olsen instynktownie nogą zdołał odbić piłkę.

Im było bliżej przerwy, tym przewaga mistrzów Europy była większa. W 39. minucie ponownie musiał wykazać się bramkarz gospodarzy, który obronił uderzenie Ronaldo. Pięć minut później za drugą żółtą kartkę boisko musiał opuścić Gustav Svensson. Po chwili padł gol. Z rzutu wolnego kapitalnie uderzył Ronaldo, Olsen był bez szans. Był to zarazem setny gol CR7 w barwach reprezentacji. Więcej TUTAJ.

Grając w przewadze w 2. połowie goście dyktowali warunki. Portugalczycy w pierwszym kwadransie po zmianie stron wykreowali sobie kilka kolejnych okazji do podwyższenia wyniku. Jednak strzały Bruno FernandesaJoao Moutinho czy Raphaela Guerreiro mijały bramkę, a kolejna próba Fernandesa zatrzymała się na poprzeczce. Szwedzi atakowali sporadycznie. W 63. minucie uderzał Alexander Isak, snajper został jednak zablokowany.

Spokój w końcówce goście zapewnili sobie w 72. minucie. Po raz kolejny przepięknym uderzeniem popisał się Ronaldo. Portugalczyk otrzymał podanie od Joao Felixa i technicznym strzałem sprzed pola karnego trafił do siatki. Kilkadziesiąt sekund później okazję na trzecią bramkę zmarnował asystent przy drugi trafieniu, a w 76. minucie strzał Ronaldo obronił Olsen.

W końcówce Szwedzi nie wierzyli w możliwość odrobienia strat, a Portugalczycy nie forsowali tempa gry i bez problemów dowieźli zwycięstwo do końca. Goście mogli wygrać wyżej, ale m.in. w 87. minucie Olsen zdołał obronić groźny strzał Felixa.

Szwecja - Portugalia 0:2 (0:1)
0:1 - Cristiano Ronaldo 45'
0:2 - Cristiano Ronaldo 72'

Szwecja: Robin Olsen - Emil Krafth Filip Helander, Pontus Jansson, Ludwig Augustinsson - Dejan Kulusevski (90' Albin Ekdal), Kristoffer Olsson, Gustav Svensson, Emil Forsberg (79' Mattias Svanberg) - Alexander Isak (71' Robin Quaison), Marcus Berg.

Portugalia: Anthony Lopes - Joao Cancelo, Ruben Dias, Pepe, Raphael Guerreiro - Danilo Pereira, Bruno Fernandes, Joao Moutinho (72' Ruben Neves) - Cristiano Ronaldo (81' Diogo Jota), Joao Felix, Bernardo Silva (22' Goncalo Guedes).

Żółte kartki: Svensson (Szwecja) oraz Guerreiro, Felix (Portugalia).

Czerwona kartka: Svensson (Szwecja) /za dwie żółte, 44'/.

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia).