Liga Europy: Tottenham Hotspur był w opałach. Sebastian Szymański, Jacek Góralski i Konrad Wrzesiński odpadli

Tottenhamowi Hotspur był o krok od kompromitacji, ale ostatecznie wygrał 2:1 z Lokomotiwem Płowdiw. Spokojniej awansował VfL Wolfsburg bez Bartosza Białka w kadrze. Zagrali i odpadli Sebastian Szymański, Jacek Góralski i Konrad Wrzesiński.

piłkarze Tottenhamu Hotspur PAP/EPA / VASSIL DONEV / Na zdjęciu: piłkarze Tottenhamu Hotspur
Przedstawiciele czterech najsilniejszych lig na kontynencie weszli do gry w europejskich pucharach. Co roku po jednej drużynie z Premier League, La Ligi, Serie A i Bundesligi przychodzi przedzierać się przez kłopotliwe eliminacje Ligi Europy i choć w większości wykonują zadanie, to zdarzały się i niechlubne wyjątki.

W czwartek odpadnięcie któregokolwiek klubu z kwartetu Tottenham Hotspur, Granada CF, AC Milan i VfL Wolfsburg byłoby sensacją. Blisko kompromitacji był zespół prowadzony przez Jose Mourinho, który do 80. minuty przegrywał z Lokomotiwem Płowdiw 0:1. Harry Kane oraz Tanguy Ndombele odwrócili wynik na 2:1 dla Tottenhamu, kiedy zespół z Bułgarii grał już w dziewięciu. Po czerwonej kartce zobaczyli Birsent Karageren i Dinis Almeida. Mourinho odniósł 100. zwycięstwo w europejskich pucharach w karierze menedżera, ale to jedyny powód do zadowolenia.

VfL Wolfsburg nie miał długiego urlopu po odpadnięciu z poprzedniej edycji Ligi Europy. Już w sobotę zdążył zagrać i zwyciężyć 4:1 w Pucharze Niemiec. W zespole zadebiutował Bartosz Białek, ale w czwartek nie złapał kolejnych minut. Wilki bez byłego napastnika KGHM Zagłębia Lubin wygrały 4:0 z albańskim FK Kukesi. Być może Białek zaprezentuje się w kolejnych rundach. Na pewno takiej możliwości nie będą mieć Sebastian Szymański, Konrad Wrzesiński i Jacek Góralski.

Dinamo Moskwa z Szymańskim w podstawowym składzie totalnie zawiodło i przegrało 1:2 z gruzińskim Lokomotiwem Tbilisi. Klub ze stolicy Rosji powrócił do europejskich pucharów po pięciu latach nieobecności i zaprezentował się fatalnie. Przegrał z drużyną złożoną z Gruzinów i jednego Marokańczyka. Honorowego gola zdobył dopiero z rzutu karnego w 90. minucie. Rywalizacja była wyrównana i Lokomotiw sprawił w niej niespodziankę.

W przypadku Kajratu Ałmaty nie można mówić o wpadce. Nie był faworytem w swojej parze, choć na pewno po cichu liczył na więcej w rywalizacji na wyjeździe z Maccabi Hajfa. Zespół z Kazachstanu przegrał w Izraelu 1:2. W jego podstawowym składzie był Jacek Góralski, a Konrad Wrzesiński wszedł na boisko z ławki rezerwowych w 81. minucie.

Paweł Kieszek zachował czyste konto w wygranym 2:0 meczu Rio Ave z Boracem Banja Luka. Nie miał dużo zadań - obrona portugalskiego zespołu radziła sobie z atakami bośniackiego zespołu i dopuściła do jednego strzału celnego.

Malmoe FF, czyli pogromca Cracovii, ponownie odniósł zwycięstwo 2:0. Tym razem zespół ze Szwecji zmierzył się na wyjeździe z Honvedem Budapeszt, a gole Oli Toivonena oraz Arnora Traustasona padły w końcówce obu połów. Piłkarze Malmoe rozpoczęli mecz najpóźniej, ale nie oni jako ostatni zapewnili sobie w czwartek awans. Dłużej trwało spotkanie FK TSC Backa Topola z FCSB Bukareszt, w którym padło 12 goli, były dwie czerwone kartki, a po remisie 6:6 doszło do konkursu rzutów karnych. Jedenastki wykonali lepiej gracze FCSB.