Eredivisie. Niezwykły wynik Ajaksu. Strzelił rywalom... 13 bramek. Pięciopak Traore

Drużyna VVV Venlo skompromitowała się w meczu 6. kolejki Eredivisie. Na własnym boisku podopieczni Hansa de Koninga przegrali z Ajaksem Amsterdam 0:13. Pięć bramek dla gości strzelił Lassina Traore.

Mateusz Kozanecki
radość piłkarzy Ajaksu Amsterdam  PAP/EPA / OLAF KRAAK / Na zdjęciu: radość piłkarzy Ajaksu Amsterdam
Ajax był faworytem pojedynku z VVV Venlo, mało kto jednak spodziewał się takiej dominacji. Piłkarze z Amsterdamu oddali łącznie 45 strzałów, z czego 23 w światło bramki. Ponadto mogli pochwalić się 76 proc. posiadaniem piłki.

Jako pierwszy na listę strzelców wpisał się Jurgen Ekkelenkamp. Po chwili było już 2:0 po trafieniu Lassiny Traore, a na przerwę zawodnicy schodzili przy czterobramkowym prowadzeniu gości.

Po zmianie stron Ajax był już nie do zatrzymania. Po tym jak w 52. minucie czerwoną kartkę zobaczył doświadczony Christiaan Kum, podopieczni trenera Erika ten Haga ruszyli do ataku.

Strzelili rywalom jeszcze dziewięć bramek, a spotkanie ostatecznie zakończyło się wynikiem 13:0. Pięć goli przy swoim nazwisko zapisał Lasinna Traore.

To trzecia najwyższa wygrana Ajaksu w historii tego klubu. W 1984 roku zawodnicy z Amsterdamu pokonali w Pucharze UEFA Red Boys Differdange z Luksemburga 14:0, a w 2009 roku w Pucharze Holandii WHC Wezep 14:1.

Dzięki wygranej Ajax wskoczył na pozycję lidera tabeli z dorobkiem 15 punktów i bilansem bramek 24:3. W niedzielę klub trenera ten Haga może wyprzedzić PSV Eindhoven. VVV Venlo jest 10.

VVV Venlo - Ajax Amsterdam 0:13 (0:4)
0:1 - Jurgen Ekkelenkamp 13'
0:2 - Lassina Traore 17'
0:3 - Lassina Traore 32'
0:4 - Dusan Tadić 44'
0:5 - Lassina Traore 54'
0:6 - Antony 55'
0:7 - Jurgen Ekkelenkamp 57'