Tego jeszcze nie było. Chodzi o Roberta Lewandowskiego

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Lars Baron / Na zdjęciu: piłkarze Bayernu Monachium
Getty Images / Lars Baron / Na zdjęciu: piłkarze Bayernu Monachium

Przerwa zimowa w Bundeslidze będzie rekordowo krótka, a po niej Bayern i Roberta Lewandowskiego czeka istny maraton meczów na czterech frontach.

Pandemia koronawirusa wymusiła zawieszenie poprzedniego sezonu i dogranie go latem. Przez to trzeba było przesunąć start kampanii 2020/2021 na wrzesień. Ten przebiegł bez większych problemów. Zgodnie z planem rozegrano wszystkie spotkania 13 kolejek Bundesligi do końca roku, fazę grupową Ligi Mistrzów i zorganizowano trzy zgrupowania reprezentacyjne.

Zazwyczaj jesienią rozgrywano 17 kolejek w Bundeslidze, czyli dokładnie połowę sezonu. Teraz tych spotkań odbyło się nieco mniej, więc trzeba było kolejne zaplanować na zimę. Z tego też powodu mamy krótszą przerwę. Dotychczas trwała ona około miesiąca, a liga wracała w połowie stycznia.

W tym sezonie będzie miała tylko dwa tygodnie - kolejne mecze odbędą się już w pierwszy weekend 2021 roku, czyli w dniach 2-3 stycznia. Ostatni mecz Bayernu i Roberta Lewandowskiego w starym i pierwszy w nowym roku dzielić będzie 15 dni. Tylko tyle czasu Hansi Flick ma na przygotowanie zespołu do prawdziwego maratonu, który czeka mistrza Niemiec wiosną.

Od stycznia do maja (sezon kończy się wcześniej z uwagi na Euro 2020) Bayern do rozegrania będzie miał aż 21 ligowych spotkań. Do tego należy doliczyć mecze Ligi Mistrzów, która wraca w połowie lutego. Zakładając, że Bawarczycy dotrą do finału LM i każda faza odbędzie się zgodnie z terminem, mistrz Niemiec zagra kolejne siedem meczów. Droga do finału Pucharu Niemiec to następne pięć spotkań.

A Bawarczyków czeka jeszcze walka na czwartym froncie, czyli Klubowych Mistrzostwach Świata. Pierwotnie miały odbyć się w grudniu, ale przez pandemię przesunięto je na początek lutego. Dla Bayernu to kolejne dwa mecze, ale sam wyjazd do Kataru w takim momencie sezonu może kosztować dużo sił. Zgodnie z regulaminem, drużyna europejska ma z góry przyznane miejsce w półfinale. Niezależnie od jego wyniku zagra o medal - w przypadku wygranej w finale, a w przypadku przegranej o trzecie miejsce. To są zatem dodatkowe dwa mecze.

W marcu odbędzie się jeszcze zgrupowanie reprezentacyjne w ramach eliminacji do mistrzostw świata w Katarze. Robert Lewandowski będzie miał okazję zagrać w trzech kolejnych spotkaniach w tym sezonie. Przed mistrzostwami Europy jest plan, żeby "Biało-Czerwoni" rozegrali jeszcze dwa sparingi.

Zakładając, że Bayern dotrze do finałów wszystkich pucharów, a Lewandowski zagra w każdym możliwym meczu do końca sezonu, Polaka czeka łącznie nawet 40 spotkań w ciągu pięciu miesięcy. Średnio odbywałyby się co cztery dni, co będzie niebywałym wysiłkiem dla ludzkiego organizmu.