Młodzieżowy mistrz świata czeka na szansę w Lechii Gdańsk. Na razie zazdrości Karolowi Fili

Po wygraniu młodzieżowego mundialu Polska tak dobrze kojarzyła się Mykoli Musolitinowi, że postanowił w naszym kraju kontynuować karierę. 22-latek czeka na debiut w Lechii Gdańsk, ale na razie musi uzbroić się w cierpliwość.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Karol Fila WP SportoweFakty / Agnieszka Skórowska / Na zdjęciu: Karol Fila
Wygranie mistrzostw świata U-20, które w 2019 roku odbyły się w Polsce, to dotychczas największy sukces Mykoli Musolitina. Udział w turnieju był dla Ukraińca dużym przeżyciem. - Pomijając same mecze z takimi drużynami jak Włochy, USA czy Korea Południowa, z tamtego turnieju zapamiętałem bardzo piękne miasta, w których mieszkaliśmy oraz nowoczesne stadiony i wysoką frekwencję podczas meczów - mówi WP SportoweFakty lechista.

Musolitin już jako 17-latek grał w pierwszej drużynie Czornomorca Odessa, regularnie występował w juniorskich kadrach Ukrainy. Choć ostatnie pół roku spędził w łotewskim Valmiera FC, jego transfer do Lechii był zaskoczeniem. Dlaczego wybrał gdański klub?

- To drużyna grała w Lidze Europy i to na pewno mnie przyciągnęło. Moja umowa zakładała, że przeniosę się dalej. Przeniosłem się do Lechii. Była możliwość pozostania na Ukrainie, ale chciałem sprawdzić się w rywalizacji europejskiej i kierownictwo Czornomorca nie miało nic przeciwko mojemu transferowi. Miałem kilka ofert z dużych klubów, ale sam nie rozważałem opcji gry w młodszych kategoriach - tłumaczy.

ZOBACZ WIDEO: Prezes Ekstraklasy S.A. szacuje straty klubów przez pandemię. Padła konkretna kwota

Ukrainiec przyszedł do Lechii w listopadzie, ale do stycznia nie mógł grać nawet w sparingach, bo te - ze względu na epidemię - były wykluczone. Było bardzo ciężko, nie ukrywam. Bardzo chciałem trenować z drużyną i grać, więc teraz jestem szczęśliwy, bo każdego dnia mogę robić to, co kocha - mówi.

- Od przyjazdu do Gdańska dużo pracowałem, więc teraz jestem w takiej samej formie jak wszyscy. W najbliższej przyszłości będę się uczyć języka polskiego, aby lepiej zrozumieć zespół i ogólnie lepiej sobie radzić życiowo w Polsce - obiecuje.

Musolitin na razie przegrywa rywalizację o miejsce w składzie z Karolem Filą. - Karol to bardzo dobry zawodnik, cieszę się, że jest taka konkurencja i jako gracze możemy sobie wzajemnie pomagać! Wcale nie jestem osobą zazdrosną, ale naprawdę chciałbym znać język polski na takim samym poziomie jak on - mówi Ukrainiec.

Choć wyjechał z kraju, momentami w Gdańsku może poczuć się jak w ojczyźnie. To efekt emigracji, na którą wielu jego rodaków zdecydowało się podczas wojny na Krymie: - Dzięki Bogu, w Odessie działania zbrojne nie wyglądały tak jak na wschodzie. Teraz wszyscy jesteśmy spokojniejsi. Bardzo często spotykam Ukraińców w Gdańsku. Jestem pewien, że kiedy tylko kibice będą mogli przyjść na mecze, pojawią się na stadionie i będą kibicować naszej drużynie.

Szansę na debiut w barwach Lechii Musolitin może otrzymać już w piątek. Na inaugurację 16. kolejki PKO Ekstraklasy Lechia zagra z Wartą Poznań.

Czytaj także:
Cibicki zawieszony przez Szwedów. Co to oznacza dla Pogoni?
Krystian Wachowiak w Wiśle Kraków

Czy Mykoła Musolitin przebije się do składu Lechii Gdańsk?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×