Serie A: Inter Mediolan nowym liderem. Wielki Romelu Lukaku zniszczył Lazio

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MATTEO BAZZI / Na zdjęciu: piłkarze Interu Mediolan cieszą się z gola
PAP/EPA / MATTEO BAZZI / Na zdjęciu: piłkarze Interu Mediolan cieszą się z gola

Romelu Lukaku grał jak taran. Strzelił dwa gole, przy trzecim asystował i był najważniejszym piłkarzem wygranego 3:1 meczu z Lazio. Belg jest liderem klasyfikacji strzelców, a Inter Mediolan znalazł się na prowadzeniu w wyścigu po mistrzostwo Włoch.

Trenerzy mogli wybierać z prawie wszystkich podopiecznych. Prawie, ponieważ z zespołu Simone Inzaghiego wypadł kontuzjowany Stefan Radu. Rumun jest istotnym ogniwem Lazio i jeszcze na rozgrzewce sprawdzał stan zdrowia. Zamiast weterana zagrał Wesley Hoedt, który gra ryzykownie i bywa niebezpieczny dla swojego zespołu. Na potwierdzenie obaw właśnie Holender sprokurował rzut karny dla Interu Mediolan w 22. minucie. Faulował Lautaro Martineza.

Romelu Lukaku wykorzystał jedenastkę i strzelił gola na 1:0 dla Nerazzurrich. Reprezentant Belgii poradził sobie łatwo z Pepe Reiną i zdobył pierwszą w karierze bramkę przeciwko Lazio. Lukaku z 16 trafieniami na koncie jest liderem klasyfikacji strzelców ligi wspólnie z Cristiano Ronaldo. W całej karierze zdobył dokładnie 300 goli.

Lazio przyjechało do Mediolanu po sześciu zwycięstwach z rzędu i nie odstawało pod względem kultury gry. Rzecz w tym, że rozegrania rzymian wyglądały ciekawie tylko do linii pola karnego. Zaprzeczali wypowiedzianemu w przeszłości komplementowi Maurizio Sarriego. Zdaniem tego trenera, Lazio jest najlepszym zespołem w Italii na 20 metrach od bramki przeciwnika. W niedzielę brakowało ostatniego podania i Samir Handanović nie musiał często interweniować.

Nerazzurri spokojnie bronili i czekali na kolejne błędy rzymian. Tych nie brakowało. W czasie doliczonym do pierwszej połowy Romelu Lukaku strzelił gola na 2:0, a piłkę w polu karnym dostał w prezencie od Manuela Lazzarego. Włoch miał pecha, ponieważ niefortunnie blokował zagranie Marcelo Brozovicia. Nie zmieniało to faktu, że dwubramkowe prowadzenie do przerwy było już komfortową sytuacją dla Interu. Mecz przebiegał na jego warunkach.

Lazio zaczęło usypiać wymianami podań wokół pola karnego przeciwnika. Nadzieja gości na zapunktowanie odżyła na krótko w 61. minucie, w której strzelili gola na 1:2. Sergej Milinković-Savić zabrał się za wykonanie rzutu wolnego po faulu na Manuelu Lazzarim. Uderzył tak szczęśliwie, że piłka odbita rykoszetem od Gonzalo Escalante pozbawiła Samira Handanovicia czystego konta w 500. występie w lidze włoskiej.

Biancocelesti nacieszyli się kontaktem z rywalem przez trzy minuty. Po tym fragmenciku ponownie dał o sobie znać Romelu Lukaku. Napastnik Interu dołożył asystę do dwóch goli i wyłożył piłkę do strzału na 3:1 Lautaro Martinezowi. Lider klasyfikacji strzelców ograł Marco Parolo, którym Inzaghi próbował łatać obronę po ściągnięciu Hoedta. Duet Lukaku-Lautaro górował w zestawieniu z Ciro Immobile i Joaquinem Correą.

Inter wygrał 3:1 i został nowym liderem ligi włoskiej. Ma punkt przewagi nad AC Milanem, który w sobotę przegrał 0:2 ze Spezią. W następnej kolejce derby della Madonnina o panowanie w Mediolanie. Lazio zmarnowało szansę na znalezienie się na miejscu premiowanym awansem do Ligi Mistrzów i nie zdało testu przed zbliżającym się dwumeczem z Bayernem Monachium.

Inter Mediolan - Lazio 3:1 (2:0) 1:0 - Romelu Lukaku (k.) 22' 2:0 - Romelu Lukaku 45' 2:1 - Gonzalo Escalante 61' 3:1 - Lautaro Martinez 64'

Inter: Samir Handanović - Milan Skriniar, Stefan De Vrij, Alessandro Bastoni - Achraf Hakimi (90' Danilo D'Ambrosio), Nicolo Barella, Marcelo Brozović, Christian Eriksen (72' Roberto Gagliardini), Ivan Perisić (90' Matteo Darmian) - Romelu Lukaku (90' Andrea Pinamonti), Lautaro Martinez (78' Alexis Sanchez)

Lazio: Pepe Reina - Patric, Wesley Hoedt (46' Marco Parolo), Francesco Acerbi - Manuel Lazzari, Sergej Milinković-Savić, Lucas Leiva (46' Gonzalo Escalante), Luis Alberto (78' Andreas Pereira), Adam Marusić - Joaquin Correa (69' Felipe Caicedo), Ciro Immobile (69' Vedat Muriqi)

Żółte kartki: Lukaku, Hakimi (Inter) oraz Hoedt (Lazio)

Sędzia: Michael Fabbri

Czy Inter Mediolan zostanie w tym sezonie mistrzem Włoch?