Fortuna I liga: starcie niedawnych sąsiadów. Lider jedzie do Łęcznej

Górnik Łęczna i Bruk-Bet Termalica Nieciecza długo sąsiadowali na najwyższych miejscach w tabeli Fortuna I ligi. W rundzie wiosennej obaj kandydaci do awansu mają swoje problemy, ale to nie zmienia faktu, że ich konfrontacja jest hitem kolejki.

piłkarze Bruk-Bet Termaliki Nieciecza WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: piłkarze Bruk-Bet Termaliki Nieciecza
Po rundzie jesiennej lider Bruk-Bet Termalica Nieciecza miał 10 punktów przewagi nad drugim w tabeli Górnikiem Łęczna. Kluby zimowały na miejscach premiowanych awansem i przed wznowieniem rozgrywek stawiały sobie za cel powrót do PKO Ekstraklasy. Aktualnie dzieli je pięć "oczek", ale od środy nie są już sąsiadami w tabeli. Pasmo niepowodzeń kosztowało Górnika spadek na trzecie miejsce w stawce.

Łęcznianie gościli w Legnicy i przegrali 0:1 z Miedzią. Zdecydowała o tym bramka Michała Bednarskiego w drugiej połowie. Ważną postacią tego meczu był również Paweł Lenarcik, który zatrzymał wszystkie uderzenia przeważającego przed przerwą Górnika. Podopieczni Kamila Kieresia nie zwyciężyli od czterech kolejek i strzelili w tym czasie tylko jednego gola. W takim tempie nie można dotrzeć do PKO Ekstraklasy.

- Słabo punktujemy, nie zdobywamy bramek. Trzeba poszukać skutecznego rozwiązania w obronie i w ataku, podejść charakternie do końcówki sezonu. Komplikujemy swoją sytuację, ale nie rezygnujemy z wejścia na szczyt - mówi Kiereś. - Przed nami jeszcze siedem spotkań, z których cztery rozegramy na własnym stadionie. Musimy zastanowić się i poszukać sposobu na poprawienie się. Na tym polega moja praca, żeby pokonywać słabsze momenty. Ścieżka będzie trudna, ponieważ zagramy z zespołami z czołówki.

Pierwsza ze wspomnianych siedmiu konfrontacji ma teoretycznie najwyższy poziom trudności. Do Łęcznej przyjeżdża lider. Inna sprawa, że w wiosną Bruk-Bet również ma problemy. Podopieczni Mariusza Lewandowskiego z trudem punktowali, przez miesiąc w ogóle nie grali i są 14. siłą rundy. Przekonujące było dopiero zwycięstwo 4:0 odniesione w poprzednim meczu z Puszczą Niepołomice. Może być to znak przebudzenia Pomarańczowych.

- Cieszyliśmy się po tym meczu z dwóch powodów. Pierwszym z nich było zwycięstwo, a drugim powrót Piotrka Wlazły do jedenastki. Jest naszym liderem i kapitanem. Nasza gra z nim w składzie wyglądała dobrze. Weszliśmy w to spotkanie agresywnie i z odpowiednim nastawieniem. Wcześnie strzelone gole dodały nam wiatru w żagle. Niebawem już kolejne wyzwania. Gramy co trzy dni i musimy rotować piłkarzami w składzie, żeby zawsze wychodzić na boisko optymalną jedenastką - mówi trener Lewandowski.

W rundzie jesiennej w Niecieczy wygrali gospodarze. Przez pierwszą połowę trzeba było czekać na emocje zaserwowane przez kandydatów do awansu po przerwie. Bruk-Bet dwukrotnie wychodził na prowadzenie i dopiero uderzenie Martina Zemana na 2:1 w 86. minucie zapewniło mu komplet punktów. Niecieczanie w razie podbicia Łęcznej, zostaną najlepszym pierwszoligowcem na wyjazdach. Pokonali Górnika na jego terenie raz w sześciu dotychczasowych podejściach.

Na weekend zaplanowano osiem meczów. Spotkanie Arki Gdynia zostało przełożone, ponieważ czeka ją finał Fortuna Pucharu Polski. Inne kluby z czołówki będą rywalizować z rywalami z dolnej połowy tabeli. ŁKS Łódź jedzie do Głogowa, a GKS Tychy odwiedzi będącą w dołku Puszczę Niepołomice. Na zakończenie "kolejki" Radomiak podejmie Stomil Olsztyn.