El. MŚ 2022: Argentyna straciła punkty. Lionel Messi prowadził ostrzał

Lionel Messi oddał liczne uderzenia w meczu el. MŚ 2022 przeciwko Chile. Lider reprezentacji Argentyny przymierzył do bramki tylko z rzutu karnego i to trafienie wystarczyło do zdobycia punktu za remis 1:1.

Lionel Messi PAP/EPA / Juan Mabromata / Na zdjęciu: Lionel Messi
Drużyny ze strefy CONMEBOL wróciły do walki w eliminacjach MŚ 2022 po trwającej od listopada przerwie. Zaplanowane na marzec mecze zostały odwołane z powodu koronawirusa. W ten sposób, choć od śmierci Diego Armando Maradony minęło blisko pół roku, mecz z Chile był pierwszym Argentyny od czasu pożegnania legendy. Albicelestes upamiętnili Diego specjalnymi koszulkami, a pierwszy gwizdek poprzedziła minuta ciszy.

Już po pierwszej połowie było 1:1, a gole strzelili wieloletni liderzy reprezentacji ze stałych fragmentów gry. Lionel Messi trafił do bramki z rzutu karnego podyktowanego za faul Guillermo Maripana na Lautaro Martinezie. Chile wyrównało za sprawą elegancko rozegranego rzutu wolnego. Piłka powędrowała w środek pola karnego do Alexisa Sancheza. 45. gola dla zespołu narodowego strzelił z bliska do pustej bramki. Albicelestes prowadzili grę przed przerwą, ale nie można było mówić o zdominowaniu La Roja.

Argentyna pozostała stroną inicjującą większą liczbę ataków również w drugiej połowie, ale Chile broniło się mądrze i nie pozwoliło na pokonanie po raz drugi Claudio Bravo. Najwięcej strzałów oddawał Lionel Messi. Raz z rzutu wolnego nadział się na interwencję bramkarza, a w drugim przypadku trafił w spojenie słupka z poprzeczką. Była też próba Messiego z ruchomej piłki, lecz pozostało 1:1 do ostatniego gwizdka. La Roja zdobyli pierwszy punkt za kadencji selekcjonera Martina Lasarte.

Urugwaj zremisował 0:0 z Paragwajem. Celestes dłużej utrzymywali się przy piłce, oddali więcej strzałów, ale to ich bramkarz Fernando Muslera zmierzył się z większą liczbą uderzeń niż Antony Silva. Celowniki Luisa Suareza czy Jonathana Rodrigueza nie były odpowiednio nastawione. Z kolei niepokonany w eliminacjach Paragwaj potwierdza aspiracje do powrotu na dużą imprezę piłkarską po ponad dekadzie.

Boliwia wygrała 3:1 z Wenezuelą głównie dzięki dubletowi doświadczonego Marcelo Martinsa Moreno. 33-latek otworzył wynik w 5. minucie, a także ustalił w 83. minucie. Dobrze zaprezentował się również Diego Bejerano, który poza zdobyciem bramki, asystował przy ostatnim golu. La Verde wygrali po raz pierwszy w eliminacjach i wyprzedzili w tabeli Wenezuelę. Szansa obu reprezentacji na niespodziewany awans pozostaje jednak mała.

Kolumbia zdobyła w 2020 roku tylko cztery punkty w czterech meczach. Eliminacje są przed półmetkiem, ale sytuacja stawała się nieprzyjemna. Los Cafeteros potrzebowali zwycięstwa w konfrontacji z rozczarowującym Peru i wykonali zadanie. Przekonującą wygraną 3:0 zawdzięczali strzałom Yerry'ego Miny, Mateusa Uribe oraz Luisa Diaza. Oba zespoły dokończyły pełny napięcia mecz w osłabieniu. Jedenastu na dziesięciu grała przez kwadrans Kolumbia i udokumentowała ten okres dwoma golami.