Nieudany start krakowskiego tygodnia dla Piasta. Hat-trick pogrążył gospodarzy!

Na zakończenie 9. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał u siebie z Cracovią 2:4 i zanotował trzecią porażkę z rzędu. Katem gliwiczan okazał się Pelle van Amersfoort, który skompletował hat-tricka.

Sebastian Kordek
Pelle van Amersfoort PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Pelle van Amersfoort
Nie wiedzie się ostatnio Piastowi Gliwice w rozgrywkach PKO Ekstraklasy. Gliwiczanie przegrali dwa poprzednie mecze i z dorobkiem dziesięciu punktów zajmują dwunaste miejsce w lidze. Małym pocieszeniem dla niebiesko-czerwonych może być awans do kolejnej rundy Pucharu Polski. Tego samego nie może o sobie powiedzieć Cracovia, która odpadła z I-ligowym ŁKS-em Łódź, a i w Ekstraklasie nie jest różowo. Zaledwie dziewięć punktów i miejsce tuż nad strefą spadkową. Dla obu drużyn jest to zatem niezwykle ważny pojedynek, który pozwoli oddalić od siebie - przynajmniej na jakiś czas - dolne rejony tabeli.

Piast w razie zwycięstwa nad Pasami wskoczy na siódmą lokatę, kosztem Jagiellonii Białystok i do podium będzie tracił zaledwie trzy "oczka". Krakowianie natomiast mają szansę na podobne miejsce, a od czołówki będą dzielić ich cztery punkty.

Od pierwszego gwizdka sędziego na bardziej zdeterminowanego wyglądał Piast, który wysoko atakował Cracovię i nie pozwalał jej na rozwinięcie skrzydeł. Efektem tego był gol już w 10. minucie spotkania. Piłka po zagraniu Alberto Torila i rykoszecie od obrońcy pozostawała bezpańska w polu karnym, ale nie trwało to długo, bowiem błyskawicznie dopadł do niej Damian Kądzior i mocnym strzałem po rękach Lukasa Hrosso otworzył wynik meczu. Tym samym pomocnik zdobył debiutancką bramkę w niebiesko-czerwonych barwach.

Na odpowiedź Cracovii nie musieliśmy długo czekać. Michal Siplak dośrodkował z rzutu wolnego z prawej strony, a piłkę głową do siatki uderzeniem w długi róg wpakował Cornel Rapa. Pasy błyskawicznie zdołały dopaść do przeciwnika. Po wyrównaniu goście złapali wiatr w żagle i zyskali przewagę na boisku. Zaowocowało to drugim trafieniem. Siplak ustawił piłkę w niemal tym samym miejscu, gdy do siatki skierował ją Rapa i dorzucił znowu w punkt. Tym razem najwyżej wyskoczył Pelle van Amersfoort i nie dał szans Frantiskowi Plachowi.

Waldemar Fornalik już w przerwie próbował reagować zmianami i na placu gry zameldował się Tiago Alves. Nie minęło dziesięć minut drugiej odsłony, a swoje minuty dostali Michael Ameyaw oraz Patryk Lipski. Na niewiele się to jednak zdało, bowiem to Cracovia trafiła na 3:1. Marcos Alvarez podał pikę do Karola Knapa, którego strzał odbił Plach, ale wobec dobitki van Amersfoorta był już bezradny.

Na odpowiedź gospodarzy czekaliśmy zaledwie kilkadziesiąt sekund. Alexandros Katranis dośrodkował w pole karne w kierunku Torila, a bardzo nieporadni byli w tym wszystkim obrońcy Cracovii, którzy we trzech sonie przeszkadzali. Skorzystał z tego Ameyaw i z najbliższej odległości wpakował piłkę do siatki. Dla młodzieżowca był to premierowy gol dla Piasta, ale i w Ekstraklasie.

Ten wieczór przy Okrzei należał jednak do van Amersfoorta. Po rzucie rożnym dla... Piasta, nieporadnie piłkę wybijali krakowanie, ale wyszła z tego idealna kontra. Kamil Pestka znalazł strzelca dwóch poprzednich bramek, a ten kolejnym płaskim uderzeniem skompletował hat-tricka.

Ostatecznie Piast całkowicie zasłużenie uległ Cracovii 2:4, notując trzecią porażkę z rzędu. Miejscowi popełniali proste błędy, gubili się w defensywie i nie potrafili na dłuższą metę zepchnąć rywala na jego połowę. Taktyka wielu wrzutek nie zdała egzaminu. Tym samym gliwiczanie nie po swojej myśli wchodzą w tydzień, w którym mają na rozkładzie dwa krakowskie kluby. Po poniedziałkowej porażce z Pasami, gliwiczanie już w piątek podejmą Wisłę Kraków.

2:4 - Pelle van Amersfoort 71'

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Tomas Huk, Ariel Mosór, Alexandros Katranis - Michał Chrapek (54' Patryk Lipski), Patryk Sokołowski - Dominik Steczyk (46' Tiago Alves), Damian Kądzior (89' Arkadiusz Pyrka), Kristopher Vida (54' Michael Ameyaw) - Alberto Toril (75' Nikola Stoljiljković).

Cracovia: Lukas Hrosso - Cornel Rapa, Matej Rodin, Jakub Jugas, Kamil Pestka - Karol Knap (72' Mathias Rasmussen) - Sergiu Hanca (90+5' Jakub Myszor), Pelle van Amersfoort, Damir Sadiković (72' Sylwester Lusiusz), Michal Siplak (72' Kamil Ogorzały)  - Marcos Alvarez (67' Florian Loshaj).

Żółta kartka: Rapa (Cracovia).

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).

Czytaj również:
--> Artur Boruc pokłócił się z dziennikarzem. "Życie by mi wystygło pajacu"
--> Kuriozalna sytuacja w Krakowie. Asystował gracz Wisły, strzelił zawodnik Pogoni