Maciej Skorża obudził Lecha Poznań w przerwie

Pierwsza połowa nie wyszła Lechowi Poznań. Gra przy Bułgarskiej była ospała. Nagle po przerwie Kolejorz przyspieszył i zgrabnym atakiem zapewnił sobie zwycięstwo 1:0 z Piastem Gliwice.

zawodnik Lecha Poznań Joao Amaral cieszy się z bramki PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: zawodnik Lecha Poznań Joao Amaral cieszy się z bramki
Lech stracił część kapitału w meczach poprzedzających przerwę reprezentacyjną. Z wyjazdów do Mielca oraz Łęcznej wrócił z dwoma punktami. Remisy ze Stalą oraz Górnikiem były rozczarowaniem, ponieważ na papierze terminarz wydawał się sprzyjać podopiecznym Macieja Skorży. Mieli budować przewagę, a nie pozwalać rywalom do mistrzostwa Polski na redukowanie strat.

Kolejorz powrócił na Bułgarską i akurat z Piastem nie przegrał w tym miejscu od 2015 roku. Potrafił przez ponad pół dekady efektownie zwyciężać z gliwiczanami, ale też dzielić się punktami. Konfrontację zapowiadano między innymi przez pryzmat rywalizacji trenerskich weteranów ekstraklasy Macieja Skorży i Waldemara Fornalika. "King" miał dwa tygodnie na przygotowanie fortelu na lidera.

Początek meczu nie był wypełniony po brzegi sytuacjami podbramkowymi. Co prawda już pierwsza akcja Lecha podniosła temperaturę w polu karnym Frantiska Placha, ale zakończyła się ona niecelnym strzałem, a podopieczni Macieja Skorży nie poszli po niej za ciosem.

Rozegrania obu drużyn były aż za spokojne. Najwięcej zdecydowania przejawiał Joao Amaral, który dwukrotnie postanowił oddać uderzenie zza pola karnego. Jedno z nich zostało zatrzymane przez Frantiska Placha, a drugie niedokładne. Spudłował również w 40. minucie Mikael Ishak, przez którego kopnięta piłka zatrzymała się w bocznej siatce.

Gorąco poznaniakom zrobiło się w czasie doliczonym do pierwszej połowy meczu. Piłka znalazła się w ich bramce po strzale Patryka Sokołowskiego, ale gol nie został uznany z powodu spalonego absorbującego bramkarza Tomasa Huka. Było to poważne ostrzeżenie dla Lecha przed wznowieniem spotkania.

Pewne ożywienie w grze Lecha wprowadziło wejście Adriela Ba Louy za Daniego Ramireza. Nie minęło dużo czasu po przerwie, a zmiennik już sprawdził niebezpiecznym uderzeniem Frantiska Placha. Było też płaskie dośrodkowanie Ba Louy w kierunku centralnie ustawionego Mikaela Ishaka.

Lech wyszedł na prowadzenie 1:0 w 55. minucie. Akcja rozegrana na obrzeżach pola karnego przeciwnika, wymiana podań w odpowiednim tempie. Joao Amaral wbiegł w centrum szesnastki i pokonał Frantiska Placha płaskim uderzeniem. Przyspieszenie Kolejorza po przerwie zaowocowało.

Po zdobyciu prowadzenia Lech pozostawał na połowie przyjezdnych, którym nie pomagały zmiany personalne. Piast praktycznie nie zagrażał Filipowi Bednarkowi i nie miał dogodnej szansy na doprowadzenie do remisu. Sytuacja była kontrolowana przez lidera.

Lech Poznań - Piast Gliwice 1:0 (0:0)
1:0 - Joao Amaral 55'

Lech: Filip Bednarek - Joel Pereira (90' Lubomir Satka), Bartosz Salamon, Antonio Milić, Pedro Rebocho - Jesper Karlstrom, Radosław Murawski (77' Pedro Tiba), Joao Amaral (85' Nika Kwekweskiri), Jakub Kamiński (90' Michał Skóraś) - Dani Ramirez (46' Adriel Ba Loua) - Mikael Ishak

Piast: Frantisek Plach - Ariel Mosór (81' Michael Ameyaw), Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis - Tom Hateley (71' Kristopher Vida), Patryk Sokołowski - Martin Konczkowski, Patryk Lipski, Damian Kądzior (81' Dominik Steczyk) - Alberto Toril (81' Nikola Stojiljković)

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)