Mocny powrót Jacka Zielińskiego. Gol jego zmiennika zachwycił

Nie był to wielki mecz Cracovii, ale zostanie zapamiętany dzięki bajecznemu strzałowi Otara Kakabadze. Gruzin zapewnił Pasom zwycięstwo 1:0 z Rakowem Częstochowa krótko po wprowadzeniu na boisko przez Jacka Zielińskiego.

Marcos Alvarez (z lewej) i Giannis Papanikolaou PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: Marcos Alvarez (z lewej) i Giannis Papanikolaou
Jedną z decyzji nowego trenera Cracovii było wstawienie do bramki Karola Niemczyckiego zamiast Lukasa Hrosso, który był pierwszym golkiperem u Michała Probierza. Zmiana była częściowo spowodowana problemami zdrowotnymi Hrosso i jego absencją w przerwie reprezentacyjnej.

Niemczycki wcześnie zdenerwował się na kompanów z bloku obronnego, ponieważ w mniej niż 10 minut pozwolili na groźne strzały z dystansu Iviemu Lopezowi oraz Marko Poletanoviciowi.

Raków miał przewagę optyczną przez całą pierwszą połowę. Wicemistrz Polski spędzał więcej czasu w posiadaniu piłki i na części boiska należącej do przeciwnika. Cracovia wytrzymywała jednak napór, a bardzo nieliczne sytuacje podbramkowe zasługiwały na miano stuprocentowych.

Wyróżnić wypada uderzenie Sebastiana Musiolika po dograniu Fabio Sturgeona. Poradził sobie z nim i zatrzymał piłkę Karol Niemczycki. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego główkował z kolei Andrzej Niewulis, ale nie przymierzył w bramkę Cracovii. Poza tym sporo strzałów z dystansu, ale zbyt oczywistych, żeby skończyły się golem.

Jacek Zieliński mógł być umiarkowanie zadowolony z postawy obrońców. Reszta to już inna historia. Cracovia nie potrafiła długo utrzymać się w posiadaniu piłki, głównie za nią biegała i nie potrafiła transportować pod bramkę Vladana Kovacevicia. Już w 39. minucie Pasy miały nowego napastnika. Filip Piszczek wszedł za kontuzjowanego Marcosa Alvareza. Sędzia przedłużył pierwszą połowę o pięć minut - dużo było przerw, szarpanego futbolu. Było to jednak znęcanie się nad widzami.

Przed drugą połową zmiany w obu jedenastkach. Jacek Zieliński wprowadził do drugiej linii Sylwestra Lusiusza za Karola Knapa, a Marek Papszun postanowił zastąpić Sebastiana Musiolika nowym napastnikiem Vladislavsem Gutkovskisem. Niebawem zaowocowało to dwiema akcjami. Co prawda z niecelnymi strzałami, ale były dobrymi prognostykami.

Po Rakowie można było spodziewać się więcej. Wicemistrz Polski rozgrywał już w tym sezonie bezbramkowe mecze i także na stadionie Cracovii robił dużo, żeby skończyło się niskim wynikiem. Brakowało elementu niekonwencjonalnego w atakach Rakowa. Na dodatek marnował swoje szanse. W 60. minucie Ivi Lopez skiksował z dogodnej pozycji po dośrodkowaniu Frana Tudora.

Zieliński nie czekał i nadał zmieniał - aż nareszcie trafił. W 69. minucie wprowadzony przez trenera gospodarzy Otar Kakabadze oddał perfekcyjne uderzenie na 1:0. Gruzin dopadł do piłki wybitej nieszczęśliwie przez obrońców Rakowa i huknął z idealną energią oraz dokładnością. Pocisk wylądował w okienku bramki Vladana Kovacevicia. Dłonie same składały się do oklasków. Na dodatek trafienie Kakabadze było zwycięskie.

Cracovia - Raków Częstochowa 1:0 (0:0)
1:0 - Otar Kakabadze 69'

Cracovia: Karol Niemczycki - Cornel Rapa, Matej Rodin, Michal Siplak (85' Jakub Jugas), Kamil Pestka - Florian Loshaj (61' Otar Kakabadze), Karol Knap (46' Sylwester Lusiusz) - Michał Rakoczy (61' Jakub Myszor), Pelle van Amersfoort, Sergiu Hanca - Marcos Alvarez (39' Filip Piszczek)

Raków: Vladan Kovacević - Giannis Papanikolaou, Andrzej Niewulis, Zoran Arsenić - Fran Tudor, Marko Poletanović (75' Walerian Gwilia), Ben Lederman, Patryk Kun (75' Mateusz Wdowiak) - Ivi Lopez (83' Alexandre Guedes), Sebastian Musiolik (46' Vladislavs Gutkovskis), Fabio Sturgeon (46' Jakub Arak)

Żółte kartki: Siplak, Van Amersfoort, Piszczek (Cracovia) oraz Kun, Tudor (Raków)

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)