Czekają na mundial 36 lat. Na razie muszą odłożyć świętowanie awansu

36 lat czeka na udział w mistrzostwach świata Kanada, ale na razie musi odłożyć świętowanie awansu. Wszystko przez sensacyjną porażkę z Kostaryką (0:1).

Szymon Mierzyński
Jonathan David (z lewej) i Francisco Calvo PAP/EPA / Jeffrey Arguedas / Na zdjęciu: Jonathan David (z lewej) i Francisco Calvo
Podopieczni Johna Herdmana przez 11 kolejek byli niepokonani w eliminacjach i gdy mieli wykonać ostatni krok do bezpośredniej kwalifikacji, nie wytrzymali presji. Decydującego gola dla gospodarzy zdobył w doliczonym czasie pierwszej połowy Celso Borges.

Kanadyjczycy mieli utrudnione zadanie, bowiem już w 34. minucie za drugą żółtą kartkę boisko musiał opuścić Mark-Anhony Kaye.

Kostarykanie zwyciężyli 1:0 i jako jedyni minionej nocy sięgnęli w tej strefie po pełną pulę. Dzięki temu awansowali na 4. miejsce w tabeli, wyprzedzając Panamę. Ta pozycja jest premiowana udziałem w barażach interkontynentalnych.

Kanada pozostaje liderem i największym faworytem do wygrania grupy. Do pełni szczęścia potrzeba jej jeszcze jednego punktu w dwóch ostatnich spotkaniach. Zagra w nich z Jamajką u siebie (27.03) oraz Panamą na wyjeździe (31.03).

Do Kataru pojadą też najprawdopodobniej Meksyk i USA. Ich bezpośrednie starcie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Z eliminacji w Ameryce Północnej i Środkowej bezpośredni awans wywalczą trzy najlepsze ekipy.

Jamajka - Salwador 1:1 (0:1)
0:1 - Eriq Zavaleta 26'
1:1 - Andre Gray 72'

Panama - Honduras 1:1 (1:0)
1:0 - Rolando Blackburn 23'
1:1 - Kevin Lopez 65'

Meksyk - USA 0:0

Kostaryka - Kanada 1:0 (1:0) 1:0 - Celso Borger 45+1'