Świetna skuteczność Napoli. Piotr Zieliński wrócił

Atalanta długo przeważała i posiadała piłkę, a Napoli strzelało gole. Drużyna Piotra Zielińskiego zagrała skutecznie w wygranym 3:1 meczu i nie odpuszcza w walce o zdobycie mistrzostwa Włoch.

Piotr Zieliński WP SportoweFakty / Francesco Pecoraro / Na zdjęciu: Piotr Zieliński
Piotr Zieliński wrócił do podstawowego składu Napoli. Przed przerwą reprezentacyjną był tylko zmiennikiem w planach Luciano Spallettiego. Rozdrażniony przyleciał do Polski i pomógł kadrze Czesława Michniewicza w awansie do MŚ 2022. Zieliński ustalił wynik meczu barażowego ze Szwecją na 2:0.

Największym nieobecnym w zespole Spallettiego był tym razem bramkostrzelny Victor Osimhen. Trener Napoli postawił, pod nieobecność Nigeryjczyka, na Driesa Mertensa, a ten wcześnie przydał się drużynie. Po faulu Juana Musso na Belgu sędzia obejrzał powtórki i przyznał rzut karny gościom.

W 14. minucie Lorenzo Insigne wykorzystał jedenastkę i zdobył prowadzenie 1:0 dla Napoli. Mocne uderzenie okazało się nie do zatrzymania przez Juana Musso, choć bramkarz rzucił się w dobrym kierunku. Napoli miało zaliczkę w efekcie praktycznie pierwszego ataku w meczu, ponieważ wcześniej nacierała Atalanta.

Atalanta potrzebowała czasu na odzyskanie energii. Cios Lorenzo Insigne był dla niej bolesny. Kiedy Luis Muriel i Rusłan Malinowski próbowali raz jeszcze przyspieszyć, ponownie padł gol, ale dla Napoli. Lorenzo Insigne zabrał się za wykonanie rzutu wolnego przyznanego za faul Josego Luisa Palomino na Stanislavie Lobotce. Miękkie zagranie za linię obrońców Atalanty zostało wykorzystane przez Matteo Politano. Włoch nie miał obok siebie przeciwnika i strzelił na 2:0 w 37. minucie.

Atalanta grała w piłkę, a Napoli zdobywało gole. Neroblu płacili wysoką cenę za dziecinne błędy w obronie. Po przerwie gospodarze zaatakowali z dwoma nowymi zawodnikami Jeremiem Bogą oraz Aleksiejem Miranczukiem. Rosjanin w 58. minucie asystował przy golu na 1:2 Martena de Roona. Holender główkował celnie i przerwał niemoc strzelecką Atalanty.

Gospodarze mieli jeszcze sporo czasu na odwrócenie wyniku. Potwierdzało się, że w meczach Atalanty z Napoli nie można narzekać na małą liczbę goli. Goście nie zamierzali jednak czekać na kolejne ciosy i uspokoili sytuację na boisku. Od 69. minuty Napoli grało bez Zielińskiego, którego zastąpił Fabian Ruiz.

Klub z Neapolu poradził sobie bez Zielińskiego i strzelił gola na 3:1 w 81. minucie. Do kontrataku poderwał się Eljif Elmas, dostał podanie w tempo od Hirvinga Lozano i pokonał Juana Musso w sytuacji sam na sam. Było po zawodach.

Atalanta BC - SSC Napoli 1:3 (0:2)
0:1 - Lorenzo Insigne (k.) 14'
0:2 - Matteo Politano 37'
1:2 - Marten de Roon 58'
1:3 - Eljif Elmas 81'

Atalanta: Juan Musso - Giorgio Scalvini, Jose Luis Palomino, Berat Djimsiti (63' Joakim Maehle) - Hans Hateboer (46' Jeremie Boga), Marten de Roon, Remo Freuler (83' Mario Pasalić), Davide Zappacosta - Teun Koopmeiners, Rusłan Malinowski (46' Aleksiej Miranczuk) - Luis Muriel (83' Moustapha Cisse)

Napoli: David Ospina - Alessandro Zanoli, Kalidou Koulibaly, Juan Jesus, Mario Rui - Andre-Franck Zambo Anguissa, Stanislav Lobotka - Matteo Politano (59' Eljif Elmas), Piotr Zieliński (69' Fabian Ruiz), Lorenzo Insigne (69' Hirving Lozano) - Dries Mertens (88' Kevin Malcuit)

Żółte kartki: Palomino, de Roon (Atalanta) oraz Jesus, Ospina (Napoli)

Sędzia: Marco Di Bello

***

Sebastian Walukiewicz powrócił do gry w Cagliari Calcio po długiej nieobecności spowodowanej problemami zdrowotnymi. Drużyna Polaka mierzyła się na wyjeździe z Udinese Calcio. W pierwszej połowie nie nacieszyła się prowadzeniem, ponieważ Rodrigo Becao odpowiedział na gola Joao Pedro po zaledwie sześciu minutach. Udinese poszło za ciosem i między 38. a 60. minutą doprowadziło do wyniku 4:1. Beto jeszcze skompletował hat-tricka i skończyło się wygraną 5:1.

Udinese Calcio - Cagliari Calcio 5:1 (2:1) 0:1 - Joao Pedro 32' 1:1 - Rodrigo Becao 38' 2:1 - Beto 45' 3:1 - Beto 49' 4:1 - Nahuel Molina 59' 5:1 - Beto 73'