Cezary Kulesza czy Marek Koźmiński? Wybory prezesa PZPN na żywo
Relację prowadzi :Marek Koźmiński 23 głosy, Cezary Kulesza 92 głosy.
Cezary Kulesza prezesem PZPN!
A my już dziękujemy za uwagę podczas tego długiego środowego poranka i popołudnia. Zapraszamy na portal WP SportoweFakty po echa wyborów prezesa PZPN. Miłego dnia!
Na koniec wystąpienie Przewodniczącego Komisji Uchwał i Wniosków PZPN.
Potwierdzono wyniki wyboru członków zarządu oraz komisji rewizyjnej.
Matusiak na koniec zaapelował o utworzenie departamentu piłki kobiecej PZPN.
Matusiak: Od zdobycia mistrzostwa Europy U-17 przez reprezentację Polski minęło już 8 lat. Cieszę się, że PZPN zgłosił kandydaturę do organizacji mistrzostw Europy w 2025 roku. Trzeba zrobić co możliwe, by ta impreza została nam przyznana, choć to nie zastąpi nam szkolenia w kraju. Trener kadry Nina Patalon chciałaby, żeby kluby Ekstraligi były zobowiązane do posiadania akademii. Taka akademia musi obowiązywać przynajmniej zawodniczki do lat 19. Liczę, że PZPN przywróci te rozgrywki.
Kobiece kluby też mają problem z zaistnieniem na arenie międzynarodowej. Jednym z powodów jest liczny odpływ zawodniczek za granicę - to spotkało Medyk Konin, Górnik Łęczna czy Czarnych Sosnowiec. O ile w męskiej piłce zawodnicy odchodzą za znaczące pieniądze, u pań odchodzą za darmo. Wszystko przez przepisy FIFA dotyczące ekwiwalentu za wyszkolenie, które nie obowiązują w piłce kobiet.
Matusiak: Według GUS liczba zawodniczek uprawiających futbol w polskich klubach stanowi 5% ogółu Polaków uprawiających piłkę nożną w klubach. Czy nie byłoby więc zasadnym, aby w tej kadencji zwiększyć nakłady przynajmniej o 20 procent do kwoty, które aktualnie jest przyznana przez zarząd. Liczę, że nowy zarząd rozważy tę propozycję.
Matusiak: Piłka nożna przewyższa jeśli chodzi o liczbę klas rozgrywkowych, jeśli chodzi o kluby kobiet, wszystkie inne dyscypliny w naszym kraju. Piłka nożna kobiet to też biznes!
Janusz Matusiak, delegat wybrany przez kluby piłki kobiecej, zabiera głos.
Pierwsza siódemka wybrana do komisji rewizyjnej PZPN.
Pierwsza dziesiątka została powołana na członków zarządu:
Kandydatury do komisji rewizyjnej: Jarosław Bryś, Jerzy Chylewski, Zdzisław Czyrka, Henryk Długosz, Michał Dołożenko, Hernyk Drop, Artur Jankowski, Grzegorz Jaworski, Dariusz Machiński, Krzysztof Malinowski, Tomasz Salski, Wojciech Sokołowski i Waldemar Trochimiuk.
Marcin Animucki, Zbigniew Bartnik, Tomasz Garbowski, Karol Klimczak, Ryszard Kołtun, Sławomir Kopczewski, Tomasz Lisiński, Mirosław Malinowski, Radosław Michalski, Eugeniusz Nowak, Andrzej Padewski, Sławomir Pietrzyk, Robert Skowron i Paweł Wojtala kandydują do funkcji członków zarządu PZPN.
Przed nami jeszcze wybory Członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej. To 26 z 30 punktów.
Potwierdzenie ważności głosów i powołania poszczególnych wiceprezesów.
Przyjęto też uchwałę o wykluczeniu kilkudziesięciu klubów z poszczególnych okręgowych związków.
Przyjęte jednogłośnie.
Punkt 24. Podjęcie ostatecznych uchwał w sprawach członkowskich.
To w międzyczasie poczytajmy.
Przerwa w obradach na raporty komisji wyborczych
Marcin Janicki otrzymał 101 głosów za, 9 przeciw, 4 wstrzymujące.
89 delegatów za, 19 przeciw, 6 wstrzymało się od głosu ws. Jakuba Tabisza.
Jakub Tabisz z ramienia klubów ekstraklasy, Marcin Janicki z I ligi.
Teraz pora na głosowanie na Członka Zarządu z ramienia klubów Ekstraklasy oraz Członka Zarządu z ramienia klubów I ligi.
94 za, 19 przeciw, 4 wstrzymało się przy kandydaturze Kaźmierczaka.
Wojciech Cygan otrzymał 108 głosów za, 9 przeciw.
Mieczysław Golba, wiceprezes ds. zagranicznych: 85 za, 24 przeciw, 6 wstrzymało się.
Maciej Mateńko uzyskał 89 głosów za, 23 przeciw, 3 wstrzymało się.
Głosy na Henryka Kulę: 91 za, 19 przeciw, 1 wstrzymał się.
Rozpoczęło się głosowanie nad kandydaturami.
Komisja Wyborcza ogłasza kandydatury na wiceprezesów
ds. piłkarstwa profesjonalnego: Wojciech Cygan
ds. piłkarstwa amatorskiego: Adam Kaźmierczak
Kandydaci na wiceprezesów rekomendowani przez Cezarego Kuleszę:
ds. organizacyjno-finansowych - Henryk Kula
ds. szkoleniowych - Maciej Mateńko
ds. zagranicznych - Mieczysław Kolba
Na sali poruszenie. Za chwilę wznowienie obrad.
Nie milkną echa wystąpienia Marka Koźmińskiego.
Wybiła 13:45. Mamy nadzieję, że przerwa się nie przedłuży...
Mamy dla was sylwetkę nowego prezesa PZPN.
W porządku obrad widnieje jeszcze siedem punktów:
23. Wybór 5 Wiceprezesów PZPN, Członka Zarządu z ramienia klubów Ekstraklasy oraz Członka Zarządu z ramienia klubów I ligi.
24. Podjęcie ostatecznych uchwał w sprawach członkowskich.
25. Ogłoszenie wyników wyborów na Wiceprezesów PZPN, Członka Zarządu z ramienia klubów Ekstraklasy oraz Członka Zarządu z ramienia klubów I ligi.
26. Wybory Członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
27. Dyskusja – ciąg dalszy.
28. Ogłoszenie wyników wyborów do Zarządu i Komisji Rewizyjnej PZPN.
29. Wystąpienie Przewodniczącego Komisji Uchwał i Wniosków.
30. Zakończenie obrad.
Jeszcze ciepły tekst z wynikami wyborów.
Ładny obrazek: wspólny uścisk obu kandydatów.
Przerwa w obradach do 13:45.
Zbigniew Boniek zaprasza Cezarego Kuleszę na swoje miejsce przy stole prezydialnym.
"Jestem zaszczycony stojąc przed wami jako nowy prezes PZPN. Dziękuję za ogromny kredyt zaufania, który otrzymałem. Traktuję tę funkcję jako największe wydarzenie w moim życiu. Piłka nożna to sport, który łączy wielu Polaków, dlatego zapraszam do współpracy wszystkich, którym zależy na polskiej piłce. Potrzebne są zmiany, by dalej się rozwijać. Jestem pewny, że działając wspólnie, osiągniemy sukcesy. Dziękuję wszystkim za oddane głosy. Obiecuję wsparcie, bo łączy nas piłka" - Kulesza.
Głosowało 116 delegatów, 115 głosów ważnych.
Na razie na sali cisza z małym szmerem głosów. Przebiło się do mikrofonu tylko nieśmiałe pytanie: "kto ogłosi?".
Rozpoczyna się głosowanie
"Dziękuję za czas, który mi poświęciliście. Dzięki temu poznałem lepiej wasze problemy. Byłem piłkarzem, znam zapach szatni. Przez 11 lat zarządzałem Jagiellonią. Skutecznie prowadzę biznes, bo otaczam się fachowcami. Proszę was o zaufanie, a po efektach mojej pracy mnie poznacie. Przepraszam za tak krótkie wystąpienie, ale nadrobiłem czas.
Głos zabiera Cezary Kulesza.
-
kordiss Zgłoś komentarzpaństwo w państwie taka oto mafia w pzpn
"Nie pozbywajcie się tych ludzi" - zakończył Koźmiński, który ponad dwukrotnie przekroczył limit czasu na wystąpienie. Ten wynosił 10 minut.
Koźmiński: Wczoraj padła rozmowa: "Marek, ty jesteś fajny kolega. Wpadnij na wódeczkę". Nie: wpadnij pogadać o piłce. Zrobiliśmy bardzo dużo, ale zróbmy krok dalej. Rozmawiajmy nie na stołki, one nie są aż tak ważne. To będzie wasza decyzja. Dla mnie najważniejsze jest wiecie co? Nie dzisiejsze wystąpienie, a to, co będzie jutro, pojutrze.
Koźmiński: Jest krytyka, że szkolenie jest niedobre. PZPN, biorę to na klatę, szkoli trenerów, a nie dzieci i młodzież. Wystartowaliśmy z programem szkolenia trenerów. Wtedy było 5 tysięcy trenerów, dziś jest ich 22 tysiące. Ktoś powie: mało. Ale skąd startowaliśmy?! Skoro jestem krytykowany, to czy wyniki polskiej piłki w pucharach są takie fantastyczne? Skoro Koźmiński jest słaby, szkolenie jest słabe, ludzie są słabi, to jak wygląda ta piłka zawodowa?
Koźmiński: Wracamy po nieudanych mistrzostwach Europy. 4:00 lądujemy w Gdańsku. Nikt nie chciał wyjść do trudnego dziennikarza radiowego czy telewizyjnego. Jak się przegrywa, trzeba mieć odwagę, by stanąć na forum publicznym i coś powiedzieć. Ktoś kiedyś rzucił w eter, że ta funkcja nie jest publiczna. Ona jest bardzo publiczna! Tu trzeba mieć siłę i odwagę, by stanąć i się skonfrontować. Łatwo jest stanąć i powiedzieć: "udało się, wygraliśmy!", a w sporcie jest sinusoida.
"Jestem dumny, że byłem członkiem tej ekipy. Wy też jesteście dumni? Więc skąd taka narracja medialna. Skąd taki atak? Dziwne! Cóż, życie!" - żali się Koźmiński.
Koźmiński: Chciałbym zapytać osobę, którą bardzo cenię i która poznała wielką piłkę:
Darek (do Mioduskiego), dlaczego na spotkanie z kandydatem na prezesa PZPN poszedł bojkot? To są fakty. Przykre. Nie umiem tego wytłumaczyć.
Następne punkty to:
I kolejny slajd:
Koźmiński mówi o konieczności stworzeniu departamentu piłki kobiecej. Chciałby zawalczyć o Euro 2025 w Polsce.
Koźmiński: Był dzień, kiedy spotkali się wszyscy baronowie, wybierając przedstawiciela ds. piłki amatorskiej. Byliśmy umówieni. Nie udzielono mi zaszczytu wejścia na taką salę. Miesiąc później odbyła się mini-prezentacja. Moje pytanie brzmi: dlaczego? Ja, wasz kolega, stałem przed drzwiami dwie godziny i nie wpuściliście mnie. Dlaczego tak zrobiliście? Odpowiedzcie sobie sami we własnym sumieniu
"Stoję przed wami dumny, bo to nie jest przypadek. Ja w PZPN funkcjonuję w różnej formie - jako piłkarz reprezentacji młodzieżowych, olimpijskiej, seniorskiej, przedstawiciel klubu i w zarządzie. To 32 lata" - dodał Koźmiński i... poprosił o slajdy.
"Jest szary dzień 81 roku. Wigilia.10-letni ja dostałem piłkarskie korki. Coś się urodziło - miłość, zapał, wola walki, zwycięstwa..." - zaczyna.
Czas na wystąpienia kandydatów. Najpierw Marek Koźmiński.
A teraz już to, na co wszyscy czekamy. Punkt 18. Wystąpienie Przewodniczącego Komisji Wyborczej – zgłoszenie kandydatów na Prezesa
Zatwierdzono sprawozdanie z działalności PZPN za okres 2016-2021. 104 członków za, 1 przeciw, 7 się wstrzymało.
"Pozwalając sobie na zaabsorbowanie szanownego państwa moją osobistą krzywdą, chciałbym przyszłe władze uczulić, aby umiały wyciągać wnioski z przeszłości i zdołały nie dopuścić do wasalizacji i kanibalizacji naszego środowiska" - zakończył Niemiec.
"Nie opuściłem żadnego zjazdu od 28 lat. Ten jest moim ostatnim" - mówi Ryszard Niemiec.
"Nie chcę odbierać opisu mojej osobowości, która pojawiła się na łamach pewnego tygodnika opinii, gdzie zasugerowano w pakiecie prezentowania kilku osób ze środowiska piłkarskiego jako podejrzanych o współpracę z SB w minionym słusznie okresie jako człowieka, który w 1964 roku ukończył studium Wojskowych Służb Wewnętrznych i w randze podporucznika podjął współpracę z tymi służbami. Wykreowano mnie jako esbeka w mundurze wojskowym" - mówi Niemiec zaznaczając, że te informacje są wyssane z palca.
Zaczyna się dyskusja na temat sprawozdań. Pierwszy głos zabiera Ryszard Niemiec.
Teraz punkt 15. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej PZPN za okres 2016-2021
"Byłem człowiekiem, który coś dla piłki zrobił. To tylko wydaje się, że jest prosta funkcja. Trzeba łączyć koncepcje, założenia. Dzięki pracy zarządu PZPN oraz mojemu zaangażowaniu, wychodzę dumny i szczęśliwy, że zostawiam związek w bardzo dobrej sytuacji. Każdy może mu zazdrościć: Mamy zdefiniowaną naszą piłkę i rozgrywki, nasze programy. Jesteśmy szanowani na arenie miedzynarodowej i szanowani przez inne związki. Zorganizowaliśmy najwięcej imprez międzynarodowych ze wszystkich europejskich federacji. Deklaruję pomoc zarządowi, by kolejne imprezy organizować, bo to promocja Polski" - mówi Boniek.
-
Aga3333 Zgłoś komentarzno tak bo najwazniejsze to byc zawsze z siebie zadowolonym, bez wzgledu na to jak naprawde jest...
Punkt 14. Sprawozdanie Zarządu PZPN za okres 2016-2021. Przedstawia Zbigniew Boniek.
Firma Grand Thornton wybrana jako niezależna firma audytorska w celu zbadania sprawozdania finansowego Związku za lata 2021 i 2022.
Dwie najważniejsze infografiki ze sprawozdania finansowego.
W międzyczasie zobaczmy, jak poranek spędził Marek Koźmiński.
Trwa ładowanie...
Teraz przedstawiciel firmy prowadzącej audyt potwierdza prawidłowość przedstawionych raportów.
Koszty administracyjne 18,1 mln zł, o milion mniej niż rok wcześniej.
Malinowski: część przychodów została przesunięta do realizacji w roku 2021.
Wpływy z biletów i miejsc biznesowych wyniosły 1,8 mln złotych, a w 2019 roku było to 47 mln.
Teraz już wiemy, że "dokumenty zostały sporządzone w sposób rzetelny i kompetentny", a potwierdza to firma zewnętrzna.
Krzysztof Malinowski, przewodniczący komisji rewizyjnej, zabiera głos.
"Zwolniliśmy kluby z opłat za udział w rozgrywkach, składek związanych z uczestnictwem, uprawnieniami zawodników na następny sezon" - dodaje Nowak.
"Wydaliśmy dodatkowo, nieprzewidziane 100 mln złotych - 48 mln na wsparcie solidarnościowe dla klubów ekstraklasy, I, II i III ligi. Zasililiśmy kluby futsalowe w wysokości ok. 1 mln złotych. Na testy na covid wydaliśmy ok. 3 mln." - mówi Nowak.
-
TerminatoЯ Zgłoś komentarzILE WYDALIŚCIE NA SWOJE PENSJE?!?!
Teraz Eugeniusz Nowak przedstawia sprawozdanie finansowe za rok 2020.
Strata około 54 mln złotych.
91 za, 10 przeciw, 4 się wstrzymało. W związku z tym liczba uprawnionych do głosowania będzie wynosiła 118 delegatów.
Dariusz Durda w miejsce Januariusza Stodolnego z ramienia Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.
95 głosów za, 6 przeciw, 3 się wstrzymało. Delegaci zostali dopuszczeni.
Marcin Ćwikło zastępuje Dariusza Stanaszka jako przedstawiciel GKS Jastrzębie. Tu też dopuszczenie do udziału musi zostać przegłosowane.
90 za, 8 przeciw, 2 się wstrzymało.
Obecnych jest 115 delegatów, ale Tomasz Brusiło zastępuje Andrzeja Dadełło jako przedstawiciela Miedzi Legnica, więc trzeba jego udział w Walnym przegłosować.
Komisja Mandatowa jest gotowa, wznawiamy obrady.
To u nas w międzyczasie do poczytania.
Komisja Mandatowa nadal nie jest gotowa, więc oglądamy film o Łukaszu Fabianskim.
Komisje zaczęły prace, a tymczasem oglądamy materiał o Robercie Lewandowskim.
Uchwała w sprawie nadania Tytułów Członków Honorowych PZPN następującym osobom:
A wcześniej Marcin Gawron, Janusz Kozioł, Sławomir Stępniewski, Wojciech Strzałkowski i Rafał Szlas zostali wybrani do Komisji Uchwał i Wniosków.
Punkt 9. Uchwała w sprawie nadania Tytułu Prezesa Honorowego PZPN Zbigniewowi Bońkowi przyjęta przez aklamację.
Kamil Hajduk, Grzegorz Morkis i Michał Żukowski wybrani do komisji skrutacyjnej.
Artur Kolator, Janusz Matusiak, Grzegorz Pietrzak, Paweł Przełomski i Jan Suchecki wybrani do komisji wyborczej.
Maciej Bałaziński, Piotr Dykiert i Łukasz Wójcik w komisji mandatowej.
Przyjęto porządek i regulamin obrad. Teraz wybory komisji Walnego Zgromadzenia. To siódmy punkt obrad. Dodamy, że wybór prezesa PZPN jest dwudziesty.
Testowe głosowanie.
Temat: Czy Robert Lewandowski zostanie królem strzelców Bundesligi.
-
zakaznik Zgłoś komentarzNie pozwolmy zeby odszedl bez rozliczenia !!! za rozwalenie polskiej pilki noznej.
Teraz już liczenie głosów będzie odbywać się w sposób elektroniczny. Jesteśmy już przy piątym punkcie z trzydziestu.
Eugeniusz Nowak i Roman Kusz wybrani jednogłośnie zastępcami przewodniczącego obrad.
Trwa wybór zastępców przewodniczącego obrad. Głosowanie odbywa się metodą tradycyjną, więc liczenie głosów zajmuje trochę czasu.
Marek Łukiewski został wybrany przewodniczącym obrad liczbą 115 głosów.
Pojawił się problem przy przedstawicielu Miedzi Legnica. Delegatem jest Andrzej Dadełło, ale przedstawiciel miał być zgłoszony do 7 dni przed rozpoczęciem Walnego Zgromadzenia. To wzbogaci serię głosowań o kolejny punkt.
Trwa sprawdzenie listy obecności. Póki co wszyscy obecni.
Wymagane kworum to 79 delegatów, czyli 2/3 sali.
Chwila zadumy dla tych, którzy odeszli od ostatniego zjazdu, m.in. Andrzeja Gowarzewskiego, Romana Walczaka, Romana Skiby.
Zbigniew Boniek wita wszystkich zgromadzonych - delegatów oraz zaproszonych gości specjalnych.
Jeszcze chwila, jeszcze moment i nastąpi otwarcie obrad.
Według programu, obrady powinny rozpocząć się około 10:30, ale na razie jeszcze się nie rozpoczęły.
Zbigniew Boniek był prezesem PZPN od 2012 roku.
Trwa ładowanie...
O stanowisko prezesa PZPN ubiegają się Cezary Kulesza i Marek Koźmiński.
Wyjątkowy dzień wymaga wyjątkowych okoliczności. Witamy serdecznie w relacji na żywo w tym szczególnym dniu dla polskiej piłki.