ME: emocjonujący ćwierćfinał Polaków, brak awansu Polek

Polacy walczyli jak lwy, jednak ulegli Rosjanom w ćwierćfinale Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej w Starych Jabłonkach 2019 (0:2). Wcześniej awans zapewnili sobie triumfem nad Szwajcarią. Sztuka ta nie udała się natomiast paniom.

Maciej Szarek
Piłka ręczna plażowa to bardzo efektowna dyscyplina sportu Materiały prasowe / PGNiG Summer Superliga / Piłka ręczna plażowa to bardzo efektowna dyscyplina sportu
Polacy byli o krok od pierwszego półfinału w historii występów w mistrzostwach Europy, panie straciły szansę na obronę wicemistrzostwa Starego Kontynentu. Obie ekipy walczyły w fazie zasadniczej turnieju. Oto, co przyniósł czwarty dzień zmagań w Starych Jabłonkach.

"Sreberka" poza "ósemką"

Awans podopiecznych Marka Karpińskiego w piątek rano był jeszcze matematycznie możliwy. Warunkiem sine qua non było jednak zwycięstwo Polek z Chorwatkami. Dopiero wówczas zaczęlibyśmy liczyć inne wyniki w grupie.

Niestety, Biało-Czerwone w starciu z Hrvatską nie miały najmniejszych szans i przegrały w dwóch setach. Wyrównane były tylko początkowe fragmenty obu partii. Choć Polkom trudno było odmówić zaangażowania, Chorwatki były lepsze w każdym elemencie boiskowego rzemiosła.

Karolina Peda, trener-asystent reprezentacji podsumowała: - Chorwacja okazała się w tym meczu dużo lepszym przeciwnikiem, nie będziemy się oszukiwać, że było inaczej, bo o tym świadczy wynik. Usiądziemy sobie spokojnie i przeanalizujemy, dlaczego tak się wydarzyło, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość. Teraz po prostu musimy to przetrawić, pogodzić się z tym i podnieść się z tego tak, żeby pokazać, że stać nasz zespół na takie granie jak z Norweżkami, bo o tym doskonale wiemy.

W efekcie, Polki w sobotę grać będą o miejsca 9-16. Ich pierwszym przeciwnikiem (o godz. 9.00) będzie Francja, którą Biało-Czerwone pokonały już wcześniej w Starych Jabłonkach (2:0).

Polska - Chorwacja (kobiety) 0:2 (8:16, 6:20)

CZYTAJ: Kolejny transfer Orlen Wisły?

Przegrany bój o półfinał

O wiele więcej emocji kibicom dostarczyli panowie. Do awansu do ćwierćfinału w meczu ze Szwajcarią potrzebowali zaledwie seta. Polacy nie dość, że dopięli swego w pierwszej próbie, to wygrali cały mecz (2:1). Oczywiście, tradycyjnie, w shoot-outach. Rozstrzygnęli w ten sposób już szóste z dziewięciu rozegranych spotkań.

Mateusz Orłowski mówił: - Osiągnęliśmy plan minimum, czyli jesteśmy w ćwierćfinale. Ale nie spoczywamy na laurach i każdy kolejny mecz jest dla nas tym najważniejszym, mam nadzieję, do samej niedzieli. Uwielbiamy dreszczowce, dobrze się w nich czujemy i jeszcze bardziej cieszymy się po nich z wygranej. Teraz skupiamy się już na ćwierćfinale.

A w nim na Biało-Czerwonych czekała już Rosja, czyli druga drużyna grupy 1. I choć wynik (0:2) wskazuje na dominację naszych wschodnich sąsiadów, teza ta prawdziwa jest tylko w odniesieniu do pierwszego seta (22:30).

O losach drugiego decydowała "złota bramka", bo w regulaminowym czasie gry padł remis (18:18). Polacy wygrali wznowienie, wywalczyli rzut karny, ale Rosjanie najpierw wybronili piłkę, po czym sami "zamknęli" mecz. Shoot-outy były na wyciągnięcie ręki, a wiemy jak dobrze Polacy sobie w nich radzą...

Mikołaj Krekora, trener-asystent, stwierdził: - Słaby pierwszy set w obronie i bramce zaważył o wyniku, bo w ataku nie było najgorzej. Musieliśmy sobie poradzić z tym, że wypadł nam jeden zawodnik. W drugim secie w defensywie prezentowaliśmy się już lepiej. Szkoda, że nie wykorzystaliśmy naszych szans w końcówce i przy "złotej bramce". Kibicom na pewno należały się shoot-outy. Szukamy swoich szans dalej i dziękujemy kibicom za przybycie i doping.

Kadra trenera Jarosława Knopika w sobotę grać będzie zatem o miejsca 5-8. I tak jest to już wyrównanie najlepszego występu Polaków w historii ME - w 2009 roku w norweskim Larviku zajęli 8. lokatę.

Polska - Szwajcaria (mężczyźni) 2:1 (28:19, 17:18, 10:6)

Polska - Rosja (mężczyźni, ćwierćfinał) 0:2 (22:30, 18:19)

Czy piłka ręczna plażowa jest interesującym sportem?